Nevídaný úspech: Slovenský startup dobyl svet senzormi v smetiakoch, teraz získal prestížny grant
- Slovenský startup Sensoneo efektívne rieši monitorovanie zaplnenia kontajnerov a teda aj optimalizovať následný odvoz odpadu
- Ich riešenia zaujali mestá a spoločnosti po celom svete a aktuálne ich využíva viac ako 50 krajín
- Technologická spoločnosť, ktorou sa Slovensko chváli aj v zahraničí, najnovšie získala grant a príležitosť pre investíciu vo výške 3 milióny eur
- Slovenský startup Sensoneo efektívne rieši monitorovanie zaplnenia kontajnerov a teda aj optimalizovať následný odvoz odpadu
- Ich riešenia zaujali mestá a spoločnosti po celom svete a aktuálne ich využíva viac ako 50 krajín
- Technologická spoločnosť, ktorou sa Slovensko chváli aj v zahraničí, najnovšie získala grant a príležitosť pre investíciu vo výške 3 milióny eur
Okrem grantu vo výške 1,368 milióna eur získali Slováci aj investičnú príležitosť od Fondu Európskej investičnej rady vo výške 3 milióny eur na urýchlenie svojho rozvoja. EIC Accelerátor (predtým známy ako SME Inštrument) je finančnou schémou programu Európskej inovačnej rady (EIC).
Jeho cieľom je podporiť vývoj špičkových európskych technologických inovácií a ich vstup na trh. Program je navrhnutý pre malé a stredné podniky s revolučnými nápadmi podloženými podnikateľským plánom s potenciálom globálnej expanzie.
Výzvy na predkladanie žiadostí sa vyhlasujú spravidla štyrikrát ročne. Posledná výzva bola osobitne orientovaná na projekty podporujúce ciele Európskej zelenej dohody – inovácie, ktoré podporujú spoločenský prechod k udržateľnosti a zároveň podporujú konkurencieschopnosť a vedúce postavenie EÚ v oblasti čistých technológií.
Žiadosť o podporu podalo viac ako 2 000 spoločností z 38 európskych krajín. Vo výberovom procese, ktorý zahŕňa 2 kolá – hodnotenie projektu nezávislými odbornými hodnotiteľmi z rôznych krajín EÚ a obhajobu pred porotou zloženou z investorov, podnikateľov a odborníkov – uspelo len 64 spoločností.
„Získanie tohto prestížneho grantu je ocenením našich kvalít a dôkazom, že aj na Slovensku vieme vyvíjať prevratné technológie.Za necelé štyri roky sme naše riešenie dokázali dostať medzi svetovú špičku smart odpadových riešení a v súčasnosti ho využívajú projekty vo viac ako 50 krajinách. Teší nás, že vďaka podpore tohto grantu budeme môcť preukázať prínosy plošného nasadenia a obohatiť naše portfólio o ďalšie prevratné nástroje,“ Martin Basila, riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Sensoneo.
Technológiu Slovákov pravidelne oceňujú prestížne medzinárodné súťaže, napríklad Proptech Startup Europe či Innovation World Cup Series. Sensoneo je tiež prvým komerčným riešením, ktoré v USA využilo sieť NBIoT.
Nevídaný úspech
Sensoneo je od roku 2018 len druhou slovenskou firmou, ktorá získala grant EIC Accelerator, a jedinou, ktorá zároveň získala aj ponuku na investíciu z Fondu Európskej investičnej rady.
„Dostať sa do finálneho výberu, v ktorom bolo len 8 firiem z nových členských krajín EÚ, je obrovským úspechom. Dokázala tak, že patrí medzi svetovú špičku s veľmi sľubným trhovým potenciálom. Súčasne tento krok môžeme vnímať ako väčšiu motiváciu na podporu štátu smerom k inovatívnym spoločnostiam a technologickým start-upom. Aj tieto firmy sú, naštastie, súčasťou nášho ekosystému a majú potenciál posunúť Slovensko bližšie k znalostnej ekonomike, čo je naším strategickým cieľom,“ hovorí Ivan Filus, národný kontaktný bod pre oblasť Inovácie v MSP v programe Horizont 2020.
Svetové riešenie z dielne Slovákov
Sensoneo prostredníctvom svojej unikátnej technológie revolučne mení spôsob riadenia odpadov. Riešenie kombinuje vlastné Smart senzory, ktoré monitorujú odpad v reálnom čase, s pokročilými monitorovacími zariadeniami a sofistikovaným softvérom.
To zákazníkom umožňuje komplexne digitalizovať odpadovú infraštruktúru a riadiť odpady na základe dát – stransparentniť odpadové toky, optimalizovať odpadovú zvozovú logistiku a zavádzať automatizované systémy pre spravodlivé poplatky na základe skutočnej produkcie. Spoločnosť je členom iniciatívy Circular Slovakia, zakladajúcim členom združenia Chcem smart mesto a členom asociácie Proptech Slovakia.
Spoločnosť Sensoneo pri príprave prihlášky do akcelerátora spolupracovala s konzultačnou spoločnosťou Civitta, ktorá poskytuje poradenské služby so silným zameraním na podporu startupov, firemných inovácií a riadenia projektov v oblasti výskumu a vývoja. Dlhodobo a systematicky sa venuje podpore inovačného ekosystému.
Zdroj: Sensoneo