Slovenský startup má AI, ktorá by dokázala vyriešiť najväčší problém slovenského zdravotníctva

  • Na vedeckú konferenciu Next Step Science sa dostal aj slovenský startup
  • Ich cieľom je zjednodušiť prácu lekárov pomocou umelej inteligencie
AI titulka
Unsplash/Jair Lazaro, Next Step Science
  • Na vedeckú konferenciu Next Step Science sa dostal aj slovenský startup
  • Ich cieľom je zjednodušiť prácu lekárov pomocou umelej inteligencie

Využitie umelej inteligencie (AI) v medicíne sa stáva čoraz bežnejšie a Slovensko by nemuselo byť úplnou výnimkou. AI môže pomôcť lekárom v diagnostike a liečbe pacientov, tiež zlepšiť prevenciu ochorení a skrátiť čas potrebný na získanie správnej diagnózy.

Slovenský startup bratov Hermanovcov Powerful Medical sa zaoberá využitím AI na zefektívnenie manažmentu liečby kardiovaskulárnych chorôb. 

Nahradí aplikácia lekárov alebo zdravotné sestry? 

Spolu s príchodom ChatGPT vzniklo naozaj množstvo obáv z toho, že by umelá inteligencia mohla nahradiť bežné povolania a ľudia by tak prišli o prácu.

Tím, ktorý stojí za startupom Powerful Medical, však na konferencii Next Step Science vyjadril veľmi zaujímavú myšlienku. Podľa nich totiž umelá inteligencia nenahradí ľudí vo svojich povolaniach. Nahradia ich však ľudia, ktorí sa rozhodnú zužitkovať AI pri svojej práci. 

„Na Slovensku máme aktuálne tak devastujúce podmienky pre lekárov, ktorí ťahajú dlhé zmeny a nemajú čas na potrebný odpočinok. Mali by sme sa stále baviť o tom, že AI nahradí týchto lekárov? Nie je to smiešne? Jediné, čo vidíme ako cieľ, je odbremeniť lekárov od niekedy triviálnych záležitostí, s ktorými sa deň čo deň stretávajú,“ povedal pre Startitup Šimon Rovder zo startupu Powerful Medical.

EKG
zdroj: Unsplash/Jair Lazaro

Ďalšie obavy to však vyvoláva aj pri pacientoch samotných. Niektorí sa totiž novej technológie stále boja a nechcú zveriť umelej inteligencii svoje zdravie. Toto je však ďalšia z vecí, ktorú páni z Powerful Medical vyvrátili.

Tvrdia, že sa každý človek môže pozrieť na veci, ktoré bežne využíva, či už je to telefón alebo dokonca aj inteligentné hodinky či rôzne monitorovacie náramky, ktoré vo svojej podstate rovnako napĺňajú podstatu AI v zdravotníctve. 

Ako však samotná aplikácia funguje? 

PMcardio je certifikované zdravotnícke zariadenie poháňané umelou inteligenciou, ktoré umožňuje zdravotníckemu personálu diagnostikovať a liečiť kardiovaskulárne ochorenia s presnosťou skúseného kardiológa. Čo to však znamená v praxi? Ako sa s tým môže bežný pacient stretnúť?

Povedzme, že pacient má podozrenie na infarkt, ťažko sa mu dýcha, pichá ho pri srdci. Následne navštívi lekára, ktorý mu spraví EKG. Z tohto EKG sa nasledovne vie zistiť, či tam ten infarkt je alebo nie je.

Pokiaľ však výsledky nie sú úplne jednoznačné, tak musia prebehnúť viaceré invazívnejšie testy, ako napríklad krvný. Lekár si však stále nemusí byť 100-percentne istý, že to je infarkt. Pre absolútnu presnosť je potrebné fyzicky vojsť do toho srdca a pozrieť sa, či tam tá okulzia je alebo nie. 

powerful medical
zdroj: Powerful Medical

Vráťme sa však trošku naspäť. Konkrétne k hotovému EKG výsledku. Powerful Medical tvrdí, že umelá inteligencia už v tomto štádiu vie priamo povedať výsledok iba zo záznamov EKG. Konečný prínos by to malo mať hneď pre obe skupiny.

Lekárom by to umožnilo byť efektívnejšími. Zároveň sa však aj pacienti dostanú k výsledkom skôr a nebudú musieť absolvovať nejaké invazívnejšie testy, ktoré nemusia byť pre každého príjemné. 

Jediné, čo lekár na tento úkon potrebuje, je mobilný telefón, internetové pripojenie a aplikácia PMcardio. Následne nasníma papierové EKG cez čítačku a vyplní krátky dotazník. Vo finále dostane pacient odporúčania na najlepšiu liečbu. Konečné slovo ale stále nemá a nebude mať aplikácia. Lekár sa môže kedykoľvek rozhodnúť pre inú liečbu, pokiaľ sa mu výsledok nezdá. 

Výsledky zatiaľ hovoria v ich prospech. Podľa nich môžu až 5-krát presnejšie určiť arytmie, 8-krát presnejšie infarkt a až o 38 percent sa môže zlepšiť diagnostická presnosť.

Kedy to uvidíme v slovenských nemocniciach? 

Startup Powerful Medical v súčasnosti spustil prevádzku svojej aplikácie v Spojenom kráľovstve. Čo vraj predstavuje zatiaľ najväčší problém je kompletný preklad systému do slovenského jazyka.

Na to, aby bolo toto zariadenie oficiálne schválené ako zdravotná pomôcka, celý systém musí byť v jazyku danej krajiny. Priniesť ho na Slovensko majú v pláne v najbližších rokoch. Zatiaľ však ešte netušíme, kedy sa prvé skeny budú na Slovensku robiť. 

Problém by dokonca nemala byť ani slabá digitalizácia zdravotníctva. Práve preto prišli s myšlienkou čítačky, ktorá umožní snímať aj papierové grafy EKG. 

Zdroje: Next Step Science, Powerful Medical

Najnovšie videá

Trendové videá