Slovenský startup spúšťa revolúciu: S jeho AI asistentom môžu lekári zachrániť milióny životov
- Slovenský startup uvádza na trh unikátne medicínske zariadenie
- Umelá inteligencia umožní zdravotníkom diagnostikovať a liečiť kardiovaskulárne ochorenia
- Slovenský startup uvádza na trh unikátne medicínske zariadenie
- Umelá inteligencia umožní zdravotníkom diagnostikovať a liečiť kardiovaskulárne ochorenia
Slovenský medicínsky startup Powerful Medical oznámil spustenie svojho revolučného klinického asistenta, ktorý využíva umelú inteligenciu. Po úspešnom štarte v Spojenom kráľovstve plánujú expanziu na ďalšie európske trhy, vrátane Slovenska.
Ich inovatívna smartfónová aplikácia PMcardio umožňuje lekárom, zdravotníkom a záchranárom rýchlo diagnostikovať a liečiť kardiovaskulárne ochorenia s presnosťou skúseného kardiológa.
Unikátny liečebný plán
Aplikácia PMcardio predstavuje okrem pomoci zdravotníkom a samotným pacientom významné benefity pre celý zdravotný systém.
„Napriek tomu, že sa naša aplikácia oficiálne spúšťa práve teraz, na jej používanie čakajú v Spojenom kráľovstve tisíce zaregistrovaných lekárov a zdravotníkov. Finalizujeme tiež prvé pilotné programy s poprednými britskými klinikami a poskytovateľmi záchranárskych služieb,“ uviedol Martin Herman, CEO a spoluzakladateľ Powerful Medical.
Práve srdcové ochorenia sú najväčšou príčinou úmrtí na celom svete, pričom týmto ochoreniam podľahne takmer 18 miliónov ľudí.
Aplikácia PMcardio pomáha zdravotníkom v priebehu niekoľkých sekúnd interpretovať EKG záznamy. Následne dokáže za pomoci poznatkov z milióna prípadov okamžite vyhodnotiť riziká a navrhnúť unikátny liečebný plán pre každého pacienta.
„PMcardio predstavuje novú éru v boji proti kardiovaskulárnym ochoreniam, keďže nám ich umožňuje diagnostikovať a liečiť rýchlejšie a presnejšie ako kedykoľvek predtým,“ hovorí MUDr. Robert Herman, hlavný lekár a spoluzakladateľ Powerful Medical.
Cenný nástroj
Vďaka včasnej identifikácii rizikových pacientov a zefektívneniu diagnostiky dokáže aplikácia výrazne redukovať nesprávne ochorenia špecialistom či skracovať aj ischemický čas u pacientov, teda minimalizovať časové okno, odkedy pacient dostane infarkt až po intervenciu kardiológa.
„Naša technológia tak dovolí kardiológom liečiť a sústrediť sa na pacientov, ktorí ich expertízu naozaj potrebujú,“ dodáva R. Herman.
PMcardio modernizuje záchrannú, nemocničnú aj primárnu starostlivosť. Vďaka tomu sa stáva cenným nástrojom pre zdravotnícke zariadenia. Počas pilotného skúšania si aplikácia získala dôveru špičkových kardiológov po celom svete.
„Lekári, ktorí sú otvorení novým technológiám, ako je PMcardio, a pripravení využiť ich potenciál, budú v značnej výhode oproti tým, ktorí budú umelú inteligenciu odmietať,“ upozorňuje Prof. MUDr. Robert Hatala, PhD, primár na oddelení arytmií a kardiostimulácie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH).
Presné a spoľahlivé zariadenie
Slovenský startup Powerful Medical sa špecializuje na vývoj progresívnych medicínskych technológií. Ich hlavný produkt, PMcardio, využíva umelú inteligenciu na diagnostiku a liečbu srdcovo-cievnych chorôb s vysokou presnosťou.
PMcardio je prvá digitálna platforma na svete, ktorá digitalizuje, interpretuje a diagnostikuje 38 kardiovaskulárnych ochorení na základe miliónov EKG záznamov.
Klinické testy preukázali, že certifikované medicínske zariadenie PMcardio je porovnateľne spoľahlivé alebo dokonca presnejšie ako skúsený kardiológ s 30-ročnou praxou.
Rekordné počty
Ako sme ťa informovali v predchádzajúcom článku, počet pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami narastá. Za posledných 13 rokov Slovensko nasleduje vzostupný trend.
Len oproti roku 2009 na Slovensku pribudlo počas roku 2022 takmer 250 000 pacientov v pravidelnej starostlivosti a ich celkový počet sa vyšplhal na takmer 700 000, informuje TASR na základe správy od NCZI.
Z pohľadu najčastejších skupín diagnóz bolo podobne ako v predchádzajúcich rokoch aj v roku 2021 najviac sledovaných pacientov s hypertenznými chorobami (240 590 pacientov), ischemickými chorobami srdca (170 347 pacientov) a poruchami srdcového rytmu (154 195 pacientov), uviedlo NCZI.
Rekordné počty návštev zaznamenávajú aj kardiologické ambulancie. Vlani celkovo zaznamenali 1 229 726 návštev. Najviac ich pritom bolo v Bratislavskom (207 321 návštev) a v Košickom kraji (200 525 návštev), naopak, najmenej v Trnavskom kraji (80 913 návštev).
Jednou z najťažších komplikácií, ktoré môžu v spojitosti s kardiovaskulárnymi ochoreniami nastať, je infarkt. Šanca tejto často fatálnej srdcovej príhody pritom narastá práve v zime. Svoje šance na ďalší rok prežitý v zdraví môžeš však zvýšiť celkom jednoducho, poradil pre Startitup odborník.
Zdroje: TS, SIU