Slovenský startup získal vyše 4-miliónovú investíciu, teraz má hodnotu 60 miliónov
- Slovenský startup Mangata je komunitou riadená decentralizovaná kryptoburza (DEX)
- Vďaka svojej novinke získal významnú investíciu
- Spoločnosť má už 60-miliónovú hodnotu
- Slovenský startup Mangata je komunitou riadená decentralizovaná kryptoburza (DEX)
- Vďaka svojej novinke získal významnú investíciu
- Spoločnosť má už 60-miliónovú hodnotu
Slovenská spoločnosť Mangata sa opisuje ako komunitou riadená decentralizovaná kryptoburza (DEX) novej generácie. Na jedinej burze umožňuje obchodovanie s tokenmi zo všetkých ekosystémov. Aktuálne sa môže pochváliť novinkou, že od investorov získala 4,2 milióna dolárov.
Peniaze majú slúžiť na vybudovanie unikátnej a bezpečnej decentralizovanej burzy s fixnými poplatkami. Vďaka novému kolu financovania sa hodnota slovenského startupu zvýšila na 60 miliónov dolárov.
Cieľom spoločnosti je vyriešiť niektoré z najväčších problémov súčasného globálneho trhu prostredníctvom krypta. Spomínanú sumu vyše štyroch miliónov dolárov sa jej podarilo získať krátko po spustení svojho prvého blockchainu v sieti Kusama. Strategického kola sa zúčastnili aj predchádzajúci investori spoločnosti, konkrétne Altonomy, Polychain a TRGC.
Po poslednom kole sa k nim pripájajú noví investori Signum Capital, Infinity Ventures Crypto, Figment, ZMT Capital, AngelDAO a Paribu Ventures.
„Altonomy verí v snahy Mangaty o prepojenie veľkých blockchainov, zlepšenie bezpečnosti pre obchodníkov a pomoc pri znižovaní nákladov odstránením premenlivých poplatkov z rovnice, a preto sme sa vrátili pre druhé kolo financovania,“ hovorí riaditeľ Altonomy Ricky Li.
Polkadot a Etherum
Mangata je prvým blockchainom a burzou zároveň pripraveným na spustenie. Jeho úlohou je zabrániť dominantnej cenovej manipulácii či maximálnej extrahovateľnej hodnote (MEV). Spoločnosť ponúka jednoduché a bezpečné decentralizované obchodovanie pre kryptomeny ako Polkadot a Ethereum.
Ako vysvetľuje spoločnosť v tlačovej správe, Mangata DEX sa od ostatných blockchainov líši v tom, že nie je zraniteľná na praktiky insider tradingu a predbiehania, ktoré kradnú obchodníkom priamo pod nosom. Naopak, Mangata ich zastavuje na úrovni konsenzu distribuovaného systému pomocou novej metódy výroby blokov, architektúry Themis, vďaka ktorej je front-running takmer nemožný.
Proof of Liquidity
Mangata disponuje i jedinečným mechanizmom Proof of Liquidity, prostredníctvom ktorého je zabezpečená jej sieť. Mechanizmus opätovne využíva likviditu na zaistenie bezpečnosti reťazca, čo pomáha vytvárať hlbšie fondy likvidity. Avšak taktiež to zvyšuje efektivitu kapitálu a umožňuje, aby boli ťažiari odmenení dvakrát, uvádza spoločnosť.
Spoločnosť zámerne ignoruje a nepodporuje inteligentné zmluvy, teda takzvané smart kontrakty. To blockchain chráni pred škodlivými účastníkmi alebo botmi.
„Videli sme, že problémy s hackermi, ktorí manipulovali s objednávkami, spôsobovali problémy nielen nám. Odvetvie nešlo správnym smerom. Smerovalo to k ešte väčšej kontrole konkrétnymi skupinami, čo je v rozpore s princípom krypta a blockchainov,“ hovorí Peter Kriš, CEO spoločnosti Mangata Finance.
„Pri podrobnom pohľade na naše obchody sme jedného dňa dostali nápad ako upraviť architektúru blockchainu tak, aby nikto nemal možnosť manipulovať s objednávkami a tiež, aby nevidel účel objednávky,“ dodal.
Bez poplatkov
Povesť blockchainov je známa pre ich vysoké a premenlivé poplatky zvané gas fees. Mangata sa však pýši návrhom tieto poplatky z rovnice swapov úplne vylúčiť a opisuje ho ako jeden z jej najvýznamnejších úspechov.
Spoločnosť tak vytvára priestor na nové stratégie. Dokáže napríklad priemerovať náklady v dolároch, a to vedie k rýchlejšiemu vyrovnaniu obchodu bez dodatočných nákladov.
Nový algoritmus spoločnosti zvaný buy & burn spojí cenu tokenu s úspechom protokolu. Blockchain navrhli spôsobom, ktorý zaisťuje fixné poplatky a zároveň poskytuje väčšiu kontrolu nad obchodnými nákladmi a zvýšené príležitosti na arbitráž.
„Jedinečný Proof-of-Liquidity mechanizmus spoločnosti Mangata zvyšuje latku bezpečnosti reťazca a odmeňovania stávok. Naša ekonomika bez premenlivých poplatkov odstraňuje pomalé a drahé vyrovnania, prevládajúce na iných blockchainoch. Toto posledné kolo financovania nám umožní pokračovať v našej misii vytvoriť lepší kryptotrh pre každého, v rámci ekosystému Polkadot aj mimo neho,“ uviedol Kriš.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Mangata