Slovenský terorista, ktorého zadržali v Poprade: NAKA ukázala jeho hnusné vyhrážky
- NAKA v utorok opäť zasahovala v súvislosti s terorizmom
- V Poprade zadržali človeka, ktorý sa vyhrážal štátnym inštitúciám
- NAKA v utorok opäť zasahovala v súvislosti s terorizmom
- V Poprade zadržali človeka, ktorý sa vyhrážal štátnym inštitúciám
Policajti opäť zasahovali v súvislosti s obzvlášť závažným zločinom terorizmu. O prípade informovali v utorok na svojej sociálnej sieti.
Elitní policajti Národnej kriminálnej agentúry v spolupráci s Útvarom osobitného určenia na vlakovej stanici v Poprade zadržali počas akcie s názvom „Pastierik“ muža podozrivého zo spáchania teroristického útoku. Muž sa údajne opakovane vyhrážal viacerým štátnym inštitúciám.
„Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry dnes (19.07.2023) vzniesol obvinenie osobe Bc. D. P. pre spáchanie obzvlášť závažného zločinu ,Teroristický útok‘ podľa § 419 ods. 1 písm. a) Trestného zákona,“ informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
„Obvinený mal dňa 13. júla 2023 popoludní zaslať opakovane výhražné správy vrcholným bezpečnostným orgánom Slovenskej republiky, konkrétne Slovenskej informačnej službe, Prezídiu policajného zboru SR, rezortnej strednej odbornej škole Ministerstva vnútra Slovenskej republiky sídliacej v Košiciach, orgánu vykonávajúcemu dozor nad zachovaním zákonnosti – Úradu špeciálnej prokuratúry a taktiež ústrednému orgánu štátnej správy Slovenskej republiky – Úradu vlády Slovenskej republiky, z obsahu ktorých vyplynula hrozba súvisiaca s možným spáchaním teroristických útokov na území Slovenskej republiky,“ ozrejmila.
„Spôsob prevedenia týchto teroristických útokov obvinený opísal okrem iného slovami: ,PRAVDEPODOBNE ZAZIJETE TRAGICKE HROMADNE NESTASTIE AKO NA MARATONE V BOSTONE IBAZE LEN NA AUTOBUSOVEJ ZASTAVKE S VASIMI VYNNYMI RATOLESTAMI ZNASILNENYMI,‘“ doplnila hovorkyňa.
Tento zločin sa kvalifikuje ako obzvlášť závažný podľa § 419 ods. 1 písm. a) Trestného zákona. V prípade, že by dotyčnému dokázali vinu a bol právoplatne odsúdený, môže dostať dvadsať až dvadsaťpäť rokov alebo sa potrestá trestom odňatia slobody na doživotie.
Teror v Bostone
Muž vo svojich vyhrážkach hovoril o tragédii, ktorá sa stala v Bostone počas maratónu v roku 2013. Teroristický útok zahŕňal výbuch dvoch bômb v tlakovom hrnci v blízkosti cieľovej rovinky maratónu na Boylston Street. Bomby boli ukryté v batohoch a explodovali v priebehu niekoľkých sekúnd jedna po druhej, čo spôsobilo rozsiahlu devastáciu a straty na životoch.
Následky útoku boli ničivé. O život prišli traja nevinní ľudia vrátane 8-ročného chlapca Martina Richarda, 29-ročnej ženy Krystle Campbell a 23-ročného čínskeho výmenného študenta Lu Lingziho, inforumuje CNN. Okrem toho bolo zranených viac ako 260 ľudí, z ktorých mnohí utrpeli ťažké zranenia, ako napríklad amputácie končatín. Útok vyvolal otrasy v komunite a vzbudil celosvetovú pozornosť.
Po útoku začali miestne, štátne a federálne orgány činné v trestnom konaní rozsiahle vyšetrovanie. Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) zohral kľúčovú úlohu pri identifikácii a vypátraní páchateľov. Prostredníctvom zverejnenia fotografií a videí boli identifikovaní dvaja podozriví ako bratia Džochar Carnajev a Tamerlan Carnajev.
Prenasledovanie bratov Carnaevovcov viedlo k celomestskému pátraniu a sérii dramatických udalostí. Počas pátrania došlo k prestrelke, ktorá mala za následok smrť Tamerlana Carnaeva. Pri konfrontácii s podozrivými prišiel tragicky o život aj policajt MIT. Intenzívne pátranie nakoniec vyvrcholilo zadržaním Džochara Carnajeva, ktorého našli ukrytého v člne na predmestskom dvore.
Motivácia útoku bola spojená s extrémistickým islamským presvedčením bratov Carnajevovcov. Ich cieľom bolo protestovať proti vnímanej nespravodlivosti páchanej Spojenými štátmi. Treba však zdôrazniť, že ich činy neboli reprezentatívne pre širšiu čečenskú alebo islamskú komunitu, keďže ich extrémistické názory sa výrazne odchyľovali od hlavného prúdu.
Bombový útok na Bostonský maratón zostáva pochmúrnou pripomienkou potenciálu násilia a trvalej odolnosti komunity tvárou v tvár nepriazni osudu. Reakcia orgánov činných v trestnom konaní, pohotovostných služieb a obyvateľov Bostonu bola príkladom jednoty a sily. Mesto sa zišlo, aby podporilo obete a ich rodiny a zároveň si uctilo pamiatku tých, ktorí prišli o život.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: FB/Polícia SR, CNN, AI