Slovenský trh s nehnuteľnosťami našiel „novú rovnováhu“. Zisti, v ktorých krajoch stúpli ceny najvýraznejšie
- Vieme, ako vyzerali ceny nehnuteľností v 4. kvartáli roku 2023
- Odborníci si pochvaľujú, ceny na trhu sa stabilizovali
- Vieme, ako vyzerali ceny nehnuteľností v 4. kvartáli roku 2023
- Odborníci si pochvaľujú, ceny na trhu sa stabilizovali
Ceny realít po dosiahnutí maxím koncom roka 2022 sa v priebehu minulého roka postupne znížili. Hoci ceny bytov klesajú, prasknutie realitnej bubliny neprišlo s takým razantným poklesom, aký sa predpokladal. Odborníci už vedia, či sa oplatí tento rok skupovať nehnuteľnosti.
„Realizačné ceny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku v poslednom štvrťroku 2023 medzikvartálne stúpli o 2,1 %, pričom toto tempo rastu platilo ako pre nové, tak pre existujúce nehnuteľnosti. Ceny existujúcich nehnuteľností zdynamizoval rast z predošlého štvrťroku, pričom ceny nových nehnuteľností vzrástli prvýkrát od konca roka 2022,“ uviedol štatistický úrad.
Je však dôležité poznamenať, že v medziročnom porovnaní zostávajú stále nižšie.
Pokles spomalil s letom
Podľa štatistického úradu „realizačné ceny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku v poslednom štvrťroku 2023 medzikvartálne stúpli o 2,1 %, pričom toto tempo rastu platilo ako pre nové, tak pre existujúce nehnuteľnosti“.
„Ceny existujúcich nehnuteľností zdynamizoval rast z predošlého štvrťroku, pričom ceny nových nehnuteľností vzrástli prvýkrát od konca roka 2022.“
V pohľade na medziročné porovnanie boli ceny za domy a byty o 1,1 % nižšie než v rovnakom období v roku 2022. Napriek tomu sa pokles cien v porovnaní s letom spomalil.
„Existujúce nehnuteľnosti sa v priemere predávali za rovnaké ceny ako pred rokom, zatiaľ čo nové nehnuteľnosti sa už tretí štvrťrok v rade predávali za ceny približne o 4 % lacnejšie než pred rokom,“ dodal úrad pre portál peniaze.sk.
Najnižšie ceny sú v tomto kraji
Z regionálneho hľadiska medzikvartálne ceny stúpli v 7 z 8 krajov SR, s najvýraznejším rastom v Bratislavskom kraji. Naopak, Nitriansky kraj zaznamenal najnižšie ceny a žiadny rast.
Existujúce domy a byty sa z medziročného hľadiska predávali lacnejšie (až do 4 %). „Predovšetkým v Trnavskom a Banskobystrickom kraji. Mierne lacnejšie boli následne aj v Bratislavskom kraji. Úplný opak nastal v Nitrianskom kraji, kde ceny medziročne vystúpili o 7,2 %, a v Trnavskom kraji, kde vzrástli o 4,8 %. Mierne nárast zaznamenal aj Žilinský región,“ uvádza portál peniaze.sk.
Vzhľadom na nové nehnuteľnosti, Bratislavský kraj hlásil najvýraznejší medzikvartálny nárast, zatiaľ čo Banskobystrický a Nitriansky kraj zaznamenali pokles.
Ceny sa na celoslovenskej úrovni nemenia
„Ponuka na trhu s bytmi je počas prvých 3 mesiacov roku stabilná. Nerastie ani neklesá. To je tiež dôležitý indikátor toho, že slovenský trh našiel novú rovnováhu,“ uviedol Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk pre tvnoviny.sk.
V prvom štvrťroku, v prípade menších bytov, ceny najviac stúpli v Košiciach (3,76 % – 10,42 %), Trnave (7,14 %), Nitre (5,34 %) a Trenčíne (5,22 %). Najvyšší medziročný rast zaznamenali Košice IV (7,41 %), no mierne vzrástli aj v Trenčíne a Košiciach II a III.
V niektorých regiónoch ceny poklesli. Spomalenie medziročného poklesu cien naznačuje možné dosiahnutie dna na realitnom trhu.
„Dostupné mesačné štatistiky signalizujú, že ceny pravdepodobne dosiahli dno v septembri. Definitívne potvrdenie tohto predpokladu však budeme môcť poskytnúť až s odstupom času,“ zdôrazňuje pre portál tvnoviny.sk Roman Vrbovský, analytik Národnej banky Slovenska.
Ceny nehnuteľností preto prechádzajú dynamickým a rozmanitým vývojom, pričom na celoslovenskej úrovni sa začína prejavovať istá stabilizácia.
Najviac stúpli trojizbové byty
Podľa odborníkov trh s nehnuteľnosťami zvyčajne reaguje na zmeny situácie pomalšie, pričom väčšie byty majú tendenciu si dlhšie udržiavať hodnotu a ich ceny rastú pomalšie. Napriek tomu sa na začiatku roku 2024 začína pozorovať zaujímavý trend rastu aj pri 3-izbových bytoch.
„S klesajúcou infláciou nielen na Slovensku, ale aj v eurozóne, je možné očakávať, že Európska centrálna banka (ECB) by mohla v prvom polroku roku zvážiť zníženie úrokových sadzieb. To by mohlo prispieť k ďalšiemu zlepšeniu nálady na trhu s nehnuteľnosťami,“ uviedol analytik Pružinský.
Zdroje: Peniaze.sk, Štatistický úrad SR, tvnoviny.sk