Slovenský vynálezca Michal Bartko zostrojil prenosnú fotovoltaickú stanicu do každej domácnosti
- Michal Bartko je vynálezca z Bojníc a na konte má hneď niekoľko patentov z oblasti získavania energie z obnoviteľných zdrojov. Nedávno predstavil svoj vynález s názvom Energetický štvorlístok, ktorý zrejme na svete nemá obdobu z pohľadu jeho plnej rozoberateľnosti.
- Michal Bartko je vynálezca z Bojníc a na konte má hneď niekoľko patentov z oblasti získavania energie z obnoviteľných zdrojov. Nedávno predstavil svoj vynález s názvom Energetický štvorlístok, ktorý zrejme na svete nemá obdobu z pohľadu jeho plnej rozoberateľnosti.
Je to úplne nový koncept na výrobu energie pomocou fotovoltaických panelov a jej následné uskladňovanie v batériách disponibilnej kapacity od 4 do 9kWh pre fotovoltaické panely so 14% účinnosťou. Avšak už v súčasnosti pripravujú možnosť použiť fotovoltaické panely s vysokou účinnosťou, a teda kapacita batérií sa zvyšuje minimálne na dvojnásobok, teda elektrická energia je k dispozícii priamo v mieste spotreby bez strát vo vedení a poplatkov za ističe . S takýmto štvorlístkom si môžeš dobiť elektromobil, vodný skúter, elektrobicykel alebo ho využiť pre nízkoenergetický dom. Využitie však nájde napríklad aj na chatách alebo hausbótoch, do ktorých nie je možné priviesť elektrický prúd.
zdroj fotografie:elektrocar.sk
Energetický štvorlístok je vlastne akousi skladačkou, ktorej jednotlivé dielce vážia do 19 kilogramov. Bez problémov ich preto naložíš napríklad aj do osobného auta a odvezieš, kam potrebuješ, kde sa celok zmontuje dvomi tromi ľuďmi. Tento vynález tvoria štyri listy v tvare ďateliny s celkovým priemerom 320 centimetrov, ktoré obsahujú fotovoltaické články.
„Podstatný prvok štvorlístka je skutočnosť, že jeho päta (zelená krabica) je umiestnená pod zemou, prípadne pod vodnou hladinou pod pontónom. Obsahuje celú technológiu vrátane batérií Blue energy, ktoré sú na vodnej báze a môžu sa vybíjať do nuly bez toho, aby stratili svoje parametre. Nad povrch zeme alebo pontónu tak vytŕča len zelená stonka a zelený štvorlístok s kapacitou, ktorá postačí nielen na nabíjanie elektromobilu, ale aj nízkoenergetického domu,“ vyjadril sa Bartko pre Startitup.
zdroj fotografie:elektrocar.sk
Nové Blue Energy batérie majú disponibilitu elektrickej energie, ktorá sa pohybuje okolo 85%. V porovnaní s lítiovými alebo olovenými batériami BE batérie nepotrebujú ochranu voči úniku škodlivín, ani ochranu pred prehriatím, alebo riadenie nabíjacieho prúdu a sú plne recyklovateľné, čo iné typy batérií nikdy nedosiahnu, teda sú bezúdržbové. Sú pritom plne ekologické, pretože neobsahujú žiadne ťažké kovy alebo látky poškodzujúce životné prostredie a životnosť sa pohybuje minimálne na úrovni 20-tich rokov.
Podľa Bartka využívaním jeho Energetického štvorlístka sa vyrieši aj otázka využívania elektrovozidiel, ktorých ekologický prínos niektorí znalci spochybňujú, pretože získavajú „neekologickú“ energiu z verejnej siete. Podľa platného zákona v SR, ak si vyrobím a spotrebujem elektrickú energiu do 10kW, nie som výrobcom elektrickej energie, a teda prevádzku elektromobility na zemi alebo na vode mám po jednorazovej investícii do štvorlístka minimálne na 50 rokov vyriešenú – jazdím nie za 50 centov, max euro, ale ZADARMO.
zdroj fotografie:elektrocar.sk
Ak by si mal veľký elektromobil ako je napríklad Tesla, potreboval by si viac ako dva štvorlístky. Okrem prvotnej investície by ťa prevádzka nič nestála. Tento vynález je už prihlásený aj na patentovom úrade a zrejme sa uchytí aj v zahraničí. Dúfajme, že tejto prevratnej myšlienky inovatívneho Slováka sa nechytia len v zahraničí ale, že sa dočká štátnej podpory predovšetkým u nás. V roku 2016 bol štvorlístok predstavený na úrovni MZV SR v Belehrade a v súčasnosti je druhýkrát prezentovaný v súťaži v Kazachstane Astana.
zdroj:elektrocar.sk
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska