Slovenských dovolenkárov ohrozujú gangy zločincov: Veľké varovanie pri ceste do obľúbenej destinácie v Európe

  • Veľvyslanectvo Českej republiky varuje pred talianskymi gangami
  • Zločinci sa dokonca bránia
  • Slovenské úrady varujú pred pomocou cudzím ľuďom
taliansko krádeže
Ilustračný obrázok Archív Canva
  • Veľvyslanectvo Českej republiky varuje pred talianskymi gangami
  • Zločinci sa dokonca bránia
  • Slovenské úrady varujú pred pomocou cudzím ľuďom

Českí občania cestujúci do tejto obľúbenej destinácie dostali varovanie od svojho veľvyslanectva v Ríme. Upozornenie sa týka zvýšeného rizika krádeží, najmä v oblastiach, kde sa sústreďuje veľké množstvo návštevníkov. Situáciu komplikuje prítomnosť organizovaných gangov, ktoré sa podľa konzulky „sa neštítia ničoho“. Informuje o tom portál tn.nova.cz.

Rovnako tak pred krádežami varuje aj slovenské veľvyslanectvo v Ríme. Krádeže sú údajne každodennou záležitosťou. Takýto je postup, ak sa staneš obeťou. 

Útočia talianske gangy

„Je to každodenná záležitosť. Oproti minulému roku toho je určite o 50 % viac,“ uviedla pre TN.cz konzulka Adela Verner Sýkorová. Veľvyslanectvo Českej republiky identifikovalo niekoľko miest s vysokým rizikom. Medzi najrizikovejšie oblasti z hľadiska krádeží je Rím, Ostia, Torvaianica, Catania, Anzio. Turisti by mali byť mimoriadne obozretní v blízkosti pamiatok, na plážach, v reštauráciách a v prostriedkoch verejnej dopravy.

Veľvyslanectvo najviac registruje vreckové krádeže peňaženiek a osobných dokladov. Bežné je aj vykrádanie osobných automobilov, v niektorých prípadoch lúpežníci odcudzia celé auto. „Ľudia priletí na letisko, požičajú si auto a zamieria na najbližšiu pláž aj so všetkými vecami,“ popísala Sýkorová. Práve tam zlodeji auto vykradnú.  Podľa Verner Sýkorovej v krajine pôsobia organizované gangy, tkér sús chopné naozaj čohokoľvek. To potvrdzujú aj prípady, v ktorých zločinci na svoju obranu použili peprový sprej. 

Zvýšená pozornosť je potrebná najmä v rímskom metre a na staniciach Termini a Barberini. Veľvyslanectvo dôrazne odporúča návštevníkom krajiny, aby nenechávali cennosti a osobné veci viditeľne vo vozidlách. V prípade, že sa stanú obeťou krádeže, mali by bezodkladne kontaktovať konzulárne oddelenie alebo núdzovú linku mimo pracovných hodín. 

Slovenské úrady varujú

Pred signifikantným nárastom krádeží varuje aj Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme. Podľa veľvyslanectva sa talianski zlodeji najčastejšie pohybujú na vlakových staniciach, vo vlakoch, v metre, v mestských dopravných prostriedkoch, na čerpacích staniciach, parkoviskách obchodných centier, na plážach, v múzeách a na miestach s vysokou koncentráciou ľudí.

Organizované skupiny zlodejov využívajú preplnené priestory, kde dokážu veľmi ľahko odcudziť peňaženky a iné cennosti. Turistom sa preto odporúča nenosiť na viditeľných miestach drahé veci, ako sú šperky či hodinky, a na turisticky frekventovaných miestach nenosiť batohy na chrbte. 

„V obchodných centrách na parkoviskách sa nezohýbajte, ak osobe blízko vás padnú na zem kľúče, ďalšia môže byť ukrytá a čaká len na okamih vašej nepozornosti. V hoteloch a ubytovacích zariadeniach si peniaze, doklady a cennosti uschovajte v trezore,“ informuje veľvyslanectvo.

Zlodej sa snaží dostať niekam.
zdroj: Freepik/@tonodiaz

Okradli ma, čo robiť?

Ak už ťa aj náhodou okradli, alebo si stratil cestovné doklady, nemusíš sa obávať. Veľvyslanectvo SR informuje, že ak dôjde ku krádeži alebo strate, je potrebné spísať správu na talianskej polícii a následne požiadať o náhradný cestovný doklad na slovenskom veľvyslanectve v Ríme, alebo na honorárnych konzulátoch Slovenskej republiky v Miláne či Terste.

Taktiež sa odporúča mať vopred pripravenú kópiu cestovného dokladu (občiansky preukaz alebo pas) a dve fotografie pasového formátu. Najlepšie je preto vytvoriť si tieto kópie ešte predtým, než vôbec pôjdeš na dovolenku. 

Podvody sú čoraz častejšie, najmä pri nákupe motorových vozidiel, prenájme nehnuteľností, kúpe nehnuteľností a objednávaní tovaru online. Pri týchto transakciách je dôležité preveriť si danú spoločnosť a nikdy neposielať peniaze vopred bez osobného stretnutia a preverenia predajcu.

Pri cestách veľvyslanectvo odporúča uzatvoriť komerčné cestovné poistenie, ktoré zahŕňa krytie nákladov na liečbu v zahraničí a v prípade potreby aj repatriáciu. „Zároveň odporúčame slovenským občanom, aby v prípade cestovania do zahraničia využili službu dobrovoľnej registrácie na webovej stránke ministerstva alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka,informuje veľvyslanectvo na svojom webe.  

V prípade núdze môžeš ako občan Slovenskej republiky kontaktovať:

  • Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme na t.č.  +393385432071 
  • Konzulárne informačné centrum Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky na čísle +421 2 5978 5978 (Dostupné v pracovných dňoch od 8:00 do 15:30 hod.)

 

Zdroje: tn.nova.cz., Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme

Najnovšie videá

Trendové videá