Slovenských mužov vážne ohrozuje rakovina. V 70 % je pritom možné ju vyliečiť
- Rakovina prostaty sa môže týkať každého muža
- V tlačovej správe na to upozorňujú odborníci z Urologického centra Bezručova
- Rakovina prostaty sa môže týkať každého muža
- V tlačovej správe na to upozorňujú odborníci z Urologického centra Bezručova
Rakovina prostaty je jedným z najčastejších onkologických ochorení u mužov. Inkontinencia je často chápaná ako súčasť starnutia, pritom až v 70 percentách prípadov je možné ju liečiť alebo zmierniť jej príznaky. Napriek tomu na pravidelné preventívne prehliadky chodí len 6 až 12 percent mužov. V tlačovej správe na to upozorňujú odborníci z Urologického centra Bezručova.
„Preventívne prehliadky u urológa sú mimoriadne dôležité a môžu zachrániť život. V praxi sa stretávame s tým, že muži majú z vyšetrenia prostaty strach. Rakovina v prvých štádiách nebolí, komplexné vyšetrenie ju ale dokáže zachytiť včas a je prvým krokom k úspešnej liečbe,“ vysvetľuje vedúci lekár Urologického centra Bezručova Marek Zvanciger.
Rakovina prostaty sa môže týkať každého muža. „Ročne na rakovinu prostaty na Slovensku zomierajú stovky mužov, pritom by stačilo, keby pravidelne chodili na preventívne prehliadky,“ dodal Zvanciger.
Urológia však nerieši len zdravotné problémy mužov. Aj keď téma karcinómu prostaty dominuje, do popredia sa dostávajú aj iné druhy urologických problémov, ako inkontinencia moču či časté zápaly močových ciest u žien.
„Viac ako 50 % našich pacientov sú ženy. Vnímame však to, že ženy sú v tomto smere zodpovednejšie a spravidla vyhľadajú odbornú pomoc skôr ako muži,“ uviedol Martin Romančík z Urologického centra Bezručova.
Inkontinenciou na Slovensku trpí viac ako pol milióna ľudí, v priemere takmer každá štvrtá žena. Asi tretina žien má problémy s únikom moču po prirodzenom pôrode.
S inkontinenciou sa však často stretávajú aj ženy v menopauze, muži s problémami prostaty, ale aj diabetici, pacienti so sklerózou multiplex, s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Mnohí pritom vyhľadajú odborníka neskoro – v priemere až päť rokov po tom, ako začnú mať problémy.
Pokrok v boji
Rakovina je jedna z najsmrteľnejších chorôb na svete. Je ťažké liečiť ju a ešte ťažšie je to v prípade, ak sa odhalí v neskorom štádiu.
Jedna z vecí, ktorá je v boji proti rakovine tou hlavnou a podstatnou, je práve včasné odhalenie a detekcia rakoviny u jedinca. Skorým odhalením rakoviny tak vybudujeme účinnú stratégiu na zníženie úmrtnosti pacientov.
Vedci z Chalmers vyvinuli celkom novú metódu na včasnú detekciu takej rakoviny, ktorá je založená na ľudskom metabolizme. Štúdie sa zúčastnilo 1 260 osôb a práve na nich vedci zistili, že nová metóda dokáže odhaliť všetkých 14 testovaných typov rakoviny.
„Ide o doteraz nepreskúmanú metódu a vďaka tomu, že sme ju mohli otestovať na veľkej populácii, môžeme ukázať, že je účinná pri hľadaní vyššieho počtu rakovín I. štádia a viacerých typov rakoviny. Metóda umožňuje nájsť typy rakoviny, ktoré dnes nie sú skrínované a nemožno ich nájsť pomocou testov MCED založených na DNA, ako sú mozgové nádory a rakovina obličiek,“ povedal pre portál News medical Francesco Gatto, jeden z výskumníkov a autorov štúdie.
Práve medicínsky portál News medical či Medical News Today, sa odvolávajú na štúdiu, ktorá poukázala na to, že metóda, ktorá je založená na analýze zmien glykozaminoglykánov (typ cukru, ktorý má dôležitú súčasť v našom metabolizme) môže byť použitá pri detekcii rôznych typov rakoviny už v ranom (I.) štádiu rakoviny, zo vzorky krvi a moču. Použiť sa môže aj pri detekcii takých typov rakoviny, ktoré sa inými metódami zisťujú len ťažko.
V štúdii sa zistilo, že po teste moču sa podarilo správne identifikovať až šesť z desiatich pacientov s rakovinou a pri štyroch pacientoch vyšiel test falošne negatívny.
„Toto je prelomová štúdia, ktorá nám dáva nádej, že jedného dňa bude spoločnosť schopná vytvoriť skríningové programy, ktoré dokážu včas odhaliť všetky typy rakoviny,“ hovorí ďalej Francesco Gatto.
Všetkých 14 rôznych typov rakoviny bolo možné odhaliť pomocou tejto novej metódy. Metóda využíva malý objem krvi a moču a presne kvôli tomu je praktickejšia a lacnejšia.
Zdroje: SITA, News Medical, Medical News Today