Slovenským europoslancom došla trpezlivosť: Vylúčte Smer z týchto frakcií. Mali to urobiť už dávno, tvrdí politológ
- Slovenskí europoslanci na čele s Vadimírom Bilčíkom požadujú vyhodenie Smeru z dôležitých frakcií europarlamentu
- Politikov vytočili vyjadrenia smerákov ohľadom obrannej dohody s Američanmi, ale aj spolčovanie sa s extrémistami
- Politológ Radoslav Štefančík nechápe, prečo sa tak nestalo už dávno
- Monika Beňová zo Smeru považuje aktivitu jej kolegov za patetickú
- Slovenskí europoslanci na čele s Vadimírom Bilčíkom požadujú vyhodenie Smeru z dôležitých frakcií europarlamentu
- Politikov vytočili vyjadrenia smerákov ohľadom obrannej dohody s Američanmi, ale aj spolčovanie sa s extrémistami
- Politológ Radoslav Štefančík nechápe, prečo sa tak nestalo už dávno
- Monika Beňová zo Smeru považuje aktivitu jej kolegov za patetickú
Zdá sa, že nad smerákmi v europarlamente sa začína zmrákať, na mušku si ich totiž vzali ich vlastní kolegovia.
Ôsmi slovenskí europoslanci totiž spísali a podporili otvorený list, v ktorom žiadajú, aby bol Smer vylúčený z politických frakcií Európskeho parlamentu.
Požadujú vyhodenie Smeru
Ako informoval Denník N europoslanec Vladimír Bilčík spolu so slovenskými kolegami v otvorenom liste žiada vyradenie Smeru zo Strany európskych socialistov – PES a Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov – S&D.
„Predseda Smeru dnes otvorene hovorí o budúcej vládnej spolupráci s fašistickým hnutím Republika a slovami krajnej pravice označuje posilnenie prítomnosti spojeneckých vojsk NATO na Slovensku za vítanie Wehrmachtu. Predseda Smeru R. Fico navyše pomáha šíriť kremeľskú propagandu a verejne hovorí o agresii Ruska voči Ukrajine ako o konflikte USA a Ruska,“ píše sa v liste.
Ten podporili slovenskí europoslanci ako Ivan Štefanec, Peter Pollák, Miriam Lexmann, Martin Hojsík, Michal Šimečka, Michal Wiezik a Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Neprijateľná „fašoidná spolupráca“
Práve predstavitelia Smeru sa spočiatku k invázii na Ukrajine vyjadrovali zmätočne. Ľuboš Blaha dokonca vojnu označil pár dní pred konfliktom za americký hoax. Zvláštne vajatanie smerákov po invázii sme analyzovali v tomto článku.
„Stačí sledovať, čo stvára Fico aj pri konflikte na Ukrajine a aj pritom, ako demonštroval s kotlebovými poslancami pred parlamentom,“ rekapituluje pre Startitup europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Toto sú podľa političky znaky, ktoré poukazujú na to, že Smer by nemal byť súčasťou európskych sociálnych demokratov. Podľa Nicholsonovej ide o frakciu, ktorá je veľmi citlivá na rôzne fašoidné ideológie.
„Preto, pokiaľ Robert Fico ženie Smer do náruče možnej povolebnej spolupráce s fašistami z Kotlebovej strany, tak to je niečo, čo by malo byť neprijateľné pre sociálnych demokratov v Európskom parlamente,“ podčiarkla Nicholsonová.
Smer nie sú sociálni demokrati
Startitup zaujímalo, ako vníma problematiku politológ Radoslav Štefančík. Ten vyrukoval ohľadom možného vyradenia Smeru z eurofrakcie s jasnou odpoveďou.
„Osobne netuším, prečo Smer nevylúčili už dávno. Smer totiž už dlho nie je sociálno-demokratickou stranou,“ krúti hlavou odborník.
Dodal, že iniciatíve europoslancov rozumie. „Hoci logickejšie by bolo, keby si sociálni demokrati urobili poriadok sami, bez toho, aby ich na to niekto iný musel upozorniť,“ podčiarkol.
Beňovej argumenty
Oslovili sme aj europoslankyňu Moniku Beňovú práve z kritizovaného Smeru. Podľa političky Smer podporil uznesenie národnej rady vo vzťahu k situácii na Ukrajine a odsúdil opakovane vojenskú inváziu.
Súčasťou frakcie S&D je okrem Beňovej aj europoslanci za Smer Robert Hajšel a Miroslav Číž. „Ja aj kolega Robert Hajšel sme včera zahlasovali za obe rezolúcie EP odsudzujúce kroky Ruska a vyjadrili sme opakovane podporu Ukrajine. Ja osobne dokonca skôr, ako začali organizovať slovenskí poslanci svoje vlastné stanovisko,“ dodala Beňová.
Napriek tomu, že smerákov v súčasnosti vídavať často na protestných akciách po boku extrémistov z ĽSNS Mariana Kotlebu či Republiky Milana Uhríka, Beňová si nemyslí, že s nim Smer nejakým spôsobom spolupracuje.
„So stranou Republika nespolupracujeme na žiadnej úrovni a neorganizujeme spoločné aktivity. Považujem už za patetické, ako sa niektoré kolegyne a kolegovia koncentrujú na Smer-SD namiesto svojej práce vo výboroch,“ podčiarkla Beńová.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Denník N, Startitup