Slovenským lekárom sa zvyšujú platy, niektorí si prilepšia aj o stovky eur
- Od januára sa lekárom zvyšujú platy
- Ich základná mzda je naviazaná na priemernú hrubú mzdu
- Od januára sa lekárom zvyšujú platy
- Ich základná mzda je naviazaná na priemernú hrubú mzdu
Lekárom porastú platy. Od začiatku tohto roka sa zvyšujú platy lekárov, ich základná mzda je totiž zo zákona naviazaná na priemernú hrubú mzdu na Slovensku. Plat neatestovaného lekára bez praxe dosahuje 1,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, informuje SITA.
Lekárom sa zvyšujú platy
Kým do konca minulého roka išlo o 1 816,50 eura, od začiatku tohto roka stúpne na 1 956 eur. Plat atestovaného lekára bez praxe predstavuje 2,5-násobok priemerných zárobkov na Slovensku spred dvoch rokov. Vlani tomu zodpovedala základná mzda v sume 3 027,50 eura, v tomto roku sa zvýši na 3 260 eur.
Neatestovaný lekár s 30-ročnou praxou mal do konca minulého roka základnú mzdu 2 361,45 eura, od začiatku tohto roka musí mesačne zarábať v hrubom aspoň 2 542,80 eura. Ak ide o atestovaného lekára s 30-ročnou praxou, jeho základná mesačná mzda vlani dosahovala 3 935,75 eura. Od začiatku tohto roka musí jeho základná hrubá mzda dosahovať minimálne 4 238 eur.
Plat neatestovaného lekára bez praxe od začiatku minulého roka stúpol z pôvodného 1,25-násobku na 1,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Za každý rok praxe, najviac za 30 rokov, získava neatestovaný lekár 0,015-násobok priemernej mzdy.
Plat atestovaného lekára bez praxe išiel od začiatku vlaňajška nahor z 2,3-násobku na 2,5-násobok priemerných zárobkov na Slovensku spred dvoch rokov. Za každý rok praxe má atestovaný lekár nárok na 0,025-násobok priemernej mzdy, najviac za 30 rokov.
Zvýšenie platových koeficientov bolo jednou z požiadaviek Lekárskeho odborového združenia, na čom sa odborári pod hrozbou hromadných výpovedí lekárov v nemocniciach dohodli koncom roka 2022 s vtedajšou vládou Eduarda Hegera.
Slováci na čele rebríčka: Na dvere ambulancie klopeme najčastejšie z celej Európy
Nedávno sme ťa informovali, že Eurostat vydal štatistiku týkajúcu sa toho, v ktorej krajine Európy obyvatelia najčastejšie navštevujú lekára v priebehu roka. Skús si tipnúť, ktorý štát sa umiestnil na vrchole rebríčka. Ak si uhádol, gratulujeme. Najčastejšie chodia k lekárovi práve Slováci.
Podľa údajov z rebríčka chodí priemerný Slovák na lekársku prehliadku či vyšetrenie približne raz za mesiac a konkrétne 11,1-krát za rok. Na druhom mieste sa umiestnilo Nemecko a za ním v tesnom závese naši južní susedia.
Ako píše portál Euronews, pandémia covid-19 priniesla veľké výzvy pre zdravotné služby po celom svete. Z ničoho nič sa zvýšila záťaž nielen na zdravotníkov, ale aj na farmaceutické firmy a iné profesie zabezpečujúce kvalitnú opateru chorých. V dôsledku epidémie sa ľudia začali viac báť o svoje zdravie, čo viedlo k častejšiemu navštevovaniu lekára.
Dôležitú úlohu v tom, ako často chodíme k lekárovi, zohráva aj to, akú rolu zastávajú v rámci zdravotnej starostlivosti o pacienta sestry a iní zdravotnícki pracovníci.
V niektorých krajinách, ako napríklad vo Švédsku, Fínsku a Írsku, sa o chorých starajú v prvom rade zdravotné sestry. Preto nemusia pacienti tak často chodiť k lekárovi. Tento prístup znižuje záťaž na lekárov a pomáha liečiť pacientov s chronickými ochoreniami alebo menšími zdravotnými problémami.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: SITA, Archív Startitup, Euronews, Eurostat