Slovenským vodičom hrozí pokuta až 330 eur. Stačí zabudnúť na jediný deň a si v problémoch
- S vlastnením vozidla sa spája mnoho povinností, na ktoré keď si vodiči zvyknú, ani ich ako povinnosti neberú
- Jednou z nich je STK, ktorú sa nevypláca ignorovať
- S vlastnením vozidla sa spája mnoho povinností, na ktoré keď si vodiči zvyknú, ani ich ako povinnosti neberú
- Jednou z nich je STK, ktorú sa nevypláca ignorovať
S vlastnením vozidla sa spája mnoho povinností, na ktoré keď si vodiči zvyknú, ani ich neriešia. Jednou z nich je STK – čiže pravidelná technická kontrola stavu vozidla. Tá je podľa Carbi.sk povinná pre všetkých majiteľov áut, ktoré sú prihlásené v evidencii. Súčasťou STK je aj emisná kontrola. Pri nej sa zisťuje, či motor spĺňa stanovené limity emisií a dopad na životné prostredie.
Táto kontrola trvá 45 minút až hodinu a technik sa pri nej sústredí na riadenie, brzdy, odpruženie, airbagy, rýchlomer a batériu. Okrem toho však dbá aj na karosériu, výfuk, benzínovú zátku a v neposlednom rade aj pneumatiky, svetlá, dvere, bezpečnostné pásy, ŠPZ, čelné sklo a stierače. Možno tak skonštatovať, že ide o kompletnú prehliadku vozidla.
STK je povinné absolvovať každé 2 roky. V prípade malých motocyklov ide o 4 roky.
Na to, že prevádzkovateľ vozidla je povinný podrobiť vozidlo technickej kontrole pravidelnej a motorové vozidlo emisnej kontrole, upozorňuje aj rezort dopravy. Vlastník vozidla tak musí urobiť bez vyzvania a na vlastné náklady.
Ak si vodič nezaznačí, že musí v dohľadnej dobe kontrolu absolvovať, je možné, že na ňu zabudne. Pri policajnej kontrole to však môže narobiť poriadne problémy.
„Pri pokutách v súvislosti s nepodrobením vozidla technickej kontrole alebo emisnej kontrole je potrebné rozlišovať s dvomi rôznymi pokutami,“ uvádza sa na webe Ministerstva dopravy SR s tým, že ide o pokutu pre vodiča vozidla a o pokutu pre prevádzkovateľa vozidla.
Priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky sa podľa § 22 ods. 1 písm. k) zákona SNR č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon č. 372/1990 Zb.) dopustí každý, kto iným konaním poruší všeobecne záväzný právny predpis o bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.
„Správneho deliktu sa dopustí prevádzkovateľ vozidla, pokiaľ nepodrobí vozidlo v ustanovenej lehote technickej kontrole pravidelnej alebo nepodrobí motorové vozidlo v ustanovenej lehote emisnej kontrole pravidelnej. Okresný úrad odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií uloží podľa § 148 ods. 14 písm. b) štvrtého bodu zákona č. 106/2018 Z. z. pokutu 165 eur tomu, kto nepodrobil vozidlo v ustanovenej lehote technickej kontrole pravidelnej, pričom pokuta sa uloží za každé vozidlo,“ píše ďalej ministerstvo dopravy.
Ako sa vyhnúť pokute 330 eur?
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.