Slušne zarobíš a pracovať môžeš aj z pláže. Tieto zamestnania ti zabezpečia peniaze aj slobodu
- Nevyžadujú si veľa energie
- Môžeš ich robiť z domu
- Vybrali sme pre teba 6 typov zamestnaní, ktoré stoja za pozornosť

- Nevyžadujú si veľa energie
- Môžeš ich robiť z domu
- Vybrali sme pre teba 6 typov zamestnaní, ktoré stoja za pozornosť
V posledných rokoch sa výrazne zvýšil počet pracovných pozícií, ktoré možno vykonávať priamo z domu. Niektoré z nich ponúkajú dokonca vyšší a lukratívnejší plat než práca v kancelárii.
Či už ide o prácu z domu pre spoločnosť, alebo prácu „na vlastnú päsť“, v súčasnosti je ich už toľko, že si z nich môže vybrať takmer každý. Prinášame ti niekoľko typov práce, pri ktorej nemusíš vyjsť z pohodlia domova a môžeš zarobiť nemalé peniaze.
1. Grafický animátor a dizajnér
Prvá možnosť sa týka kreatívnych, umeleckých a graficky zdatných ľudí, ktorí majú skúsenosti s tvorbou vizuálnych efektov. Práce často ponúkajú televízne spoločnosti, sociálne siete, videohry, reklamné spoločnosti a rôzne iné typy médií.
Portál Spazzio Decor priniesol údaje zo Štatistického úradu Spojených štátov, ktorý tvrdí, že priemerný ročný plat pre všetkých multimediálnych animátorov bol viac než 68-tisíc dolárov. Do prieskumu bolo zapojených viac než 28-tisíc animátorov.
Pokiaľ s grafickým dizajnom nemáš žiadne skúsenosti, portály Skillmea či Udemy majú na svojich weboch k dispozícii online kurzy, ktoré ťa zasvätia do celej problematiky a naučia ťa všetko, čo budeš potrebovať.
2. Youtuber
V detstve sme chceli byť smetiarmi či policajtmi, dnešná mládež však už túži aj po natáčaní a tvorení videí pre čo najširšie publikum. Rodičia svoje ratolesti od tohto sna často odhovoria, ale v prípade úspechu si môžu youtuberi, blogeri a vlogeri zarobiť slušné peniaze.
Portál Influencer Marketing Hub hovorí o sume vo výške 3 až 5 eur, ktorú autor videa zarobí za každú tisícku zhliadnutí. Táto suma je, samozrejme, uvádzaná len ako priemerná a týka sa kanálov, ktoré sa rozhodnú pre uverejnenie reklám do svojich výtvorov. Pokiaľ by si teda verejnosť tvoje videá pozrela 100-tisíc krát denne, zarobil/a by si v priemere 235 eur za 24 hodín.
Ak túžiš po tom stať sa YouTuberom, určite ti prídu vhod online kurzy a tutoriály na portáli Udemy.
3. Doučovateľ/Učiteľ
Baví ťa, alebo bavil ťa nejaký predmet v škole, a máš pocit, že by si vedel svoje vedomosti efektívne predať ďalej? Ovládaš hru na hudobnom nástroji, prípadne vieš ľuďom pomôcť dostať sa do dobrej fyzickej kondície?
Nech ti už ide čokoľvek, určite sa nájdu ľudia, ktorým budú tvoje znalosti a skúsenosti užitočné a môžu ti za ne zaplatiť. Príkladom je slovenský portál Douč Ma, na ktorom nájdeš mnoho učiteľov a doučovateľov, ktorí poskytujú online či dokonca osobné lekcie.
4. Fotograf/Kameraman
Či už ide o svadby, o stužkové slávnosti, každý chce z dôležitej životnej udalosti pamiatku a vtedy by mohol prísť rad na teba. Aj napriek tomu, že sa dnes fotíme prevažne cez smartfóny, významné akcie si vyžadujú profesionálov, ktorí ju svojimi fotkami a videom posunú na vyššiu úroveň.
V prípade, že cítiš, že nemáš dostatok skúseností s fotografiou, Akadémia Kreatívnej Fotografie a Coursera ti svojimi kurzmi a online hodinami dozaista dopomôžu dostať sa na potrebnú úroveň.
5. Social media manager
V internetovom priestore je veľa organizácií a médií, ktoré potrebujú niekoho na spravovanie ich účtov, možno dokonca niekoho na vytvorenie novej komunikačnej stratégie na upútanie pozornosti.
Portál Edu.co si pre začiatočníkov pripravil kurz, ktorý je určený pre osoby získať teoretické vedomosti a praktické zručnosti pri tvorbe a správe sociálnych sietí a správe a vyhodnocovaní reklamných kampaní na Google a pre osoby so záujmom o grafický marketing.
Pavol Kapeľuch z reklamnej agentúry Socialists opisuje náplň tejto práce nasledovne: „Jeho hlavnou úlohou je správa profilov na sociálnych sieťach, od vytvárania obsahu podľa nastavenej stratégie cez jeho nasadenie a monitorovanie až po vyhodnotenie. A, samozrejme, komunikovanie všetkých krokov s klientom,“ prezradil pre Pretlak.
Odborníčka na sociálne siete Mária Tisoňová pracuje v reklamnej agentúre ako social media manager. V tomto článku sme sa s ňou rozprávali o trende dnešnej doby, ktorým sú takzvaní sleepfluenceri, ktorí vysielajú naživo sami seba počas toho, kým spia. Títo influenceri si dokážu pomocou živých vysielaní zarobiť dokonca aj na živobytie.
„Známy sleepfluencer Jakey Boehm sa priznal, že si takto zarobí cez 30 000. Niektorí preto dokonca skončia vo svojej práci, aby sa tomu mohli naplno venovať,“ pokračovala Tisoňová.
6. Služby na voľnej nohe
V poslednej možnosti sa tak trochu vraciame k možnosti číslo tri, v ktorej sme ti predstavili možnosti doučovať a predávať skúsenosti iným. Platformy Fiverr či Ja Spravím sú globálnymi online trhmi a centrami služieb, ktoré môže v niektorých prípadoch vykonať takmer ktokoľvek.
Od písania článkov, esejí, cez tvorby webov, preklady až po zdieľanie receptov či množstvo iných služieb. Nech ťa už baví čokoľvek, na týchto stránkach môžeš nájsť veľa možností na to, ako si zarobiť a postupne si nimi môžeš naplno zarábať.
Portálov je veľa, možností ešte viac, teraz je už len rad na tebe, aby si si spravil prehľad o spomínaných stránkach a usúdil, či by bol pre teba aspoň jeden zo spomínaných typov práce z domu prospešný. Portál Entrepreneur vidí v home office pozitíva v podobe väčšej efektivity, produktivity, radosti z práce či nízkej nákladnosti.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Spazzio Decor, Influencer Marketing Hub, Douč Ma, Pretlak, Ja Spravím, Fiverr, Unsplash, Entrepreneur, Skillmea, Udemy, Akadémia Kreatívnej Fotografie, Coursera, Edu.co, SIU