Slzné spreje, oheň a lietajúce kamene na severe USA pripomínajú občiansku vojnu. Zábery z protestov šokujú svet
- Seattle ovládli protesty proti rasizmu a polícii, ľudia protestovali aj v iných mestách
- Protesty si vyžiadali 21 ranených policajtov, 45 zatknutých
- Situácia sa zhoršila po udalostiach v Portlande, Trump nazval protestujúcich teroristami
- Seattle ovládli protesty proti rasizmu a polícii, ľudia protestovali aj v iných mestách
- Protesty si vyžiadali 21 ranených policajtov, 45 zatknutých
- Situácia sa zhoršila po udalostiach v Portlande, Trump nazval protestujúcich teroristami
Zábery, ktoré obleteli svet po sobotňajších protestoch v USA, môžu pripomínať krajinu vo vojnovom konflikte, nie vzor demokracie ako sa USA často uvádza.
Protesty proti rasizmu hnutia Black Lives Matter a aj polícii znovu naberajú na sile. V sobotu sa protestovalo po celom USA aj na podporu mesta Portland, v ktorom operujú federálni agenti.
Najväčší protest sa konal v meste Seattle v štáte Washington, kde sa zišlo vyše 2000 ľudí, čo bolo najväčšie zhromaždenie v poslednej dobe. Situácia sa vyostrila pri stretoch policajtov s občanmi. Protestujúci po policajtoch hádzali kamene a výbušniny, policajti, naopak, vo veľkom používali peprový sprej a násilie. Nahnevaní občania rozbíjali okná a podpálili nápravný ústav pre mladistvých.
Policajti podľa mnohých použili neprimerané násilie. „Toľko spreju bolo použitého, že moje oči stále horia. Spýtal som sa dôstojníka, čo vyvolalo ich útok a oni mi odpovedali tým, že mi povedali, aby som sklapol, pokiaľ nedokážem, že som z právnickej rady,“ napísal do príspevku na Twitteri používateľ Dae the Lawless.
Podľa tweetu policajného oddelenia v Seattle bolo zatknutých 45 protestujúcich a 21 ranených.
Dôvodom, prečo boli najsilnejšie protesty práve v Seattle, môže byť aj geografická blízkosť s mestom Portland v štáte Oregon. Niektorí protestujúci v Seattle niesli transparenty, ktoré odkazovali agentom, aby šli domov.
V Portlande zatýkali ľudí federálni agenti, odnášať ich mali do neoznačených vozidiel
Liberálny Portland sa stal dlhodobým dejiskom protestov proti rasizmu. Situácia v meste sa nepáčila americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý tam nasadil federálnych agentov. Portland pritom patrí k najmierumilovnejším a najtolerantnejším mestám v USA.
Federálni agenti v Portlande zatýkali protestujúcich a odnášali ich do neoznačených vozidiel bez toho, aby sa preukázali. Pôvodne boli agenti určení na to, aby ochraňovali majetok a sochy, ktoré sa stávali častým terčom protestujúcich.
Na prezidenta Trumpa sa zvalila vlna kritiky. Jeho odporcovia hovoria o metódach, ktoré používajú autokrati a nie demokraticky zvolený prezident. Trumpovo vyjadrenie, že agenti sú tam preto, aby chránili mesto pred nebezpečnými živlami, zosmiešňujú s tvrdením, že väčšinu obyvateľov Portlandu tvoria hipsteri, a tí môžu byť len ťažko nebezpeční. Kritici tvrdia, že Trumpove skutočné úmysly sú zbierať politické body pred voľbami a pasovať sa do role ochrancu.
Trump svojich kritikov na oplátku označuje za teroristov a aj celú organizáciu Antifa za teroristickú organizáciu.
Proti pôsobeniu agentov na území Portlandu je aj jeho starosta Ted Wheeler, ktorý odkázal Trumpovi, aby agentov stiahol. Podľa neho ich prítomnosť len eskaluje napätie.
Rovnaký názor zastávajú aj viacerí politici zo štátu Oregon. „Autoritárske vlády, nie demokratické republiky, posielajú maskované autority po protestujúcich. Tieto taktiky Trumpa / Barra určené na odstránenie akejkoľvek zodpovednosti sú v Amerike absolútne neprijateľné a musia skončiť,“ napísal senátor Jeff Merkley z Oregonu.
Dnes dal za pravdu protestujúcim aj kritikom federálnych agentov aj súd, ktorý vydal predbežné opatrenie zakazujúce agentom zatýkať protestujúcich. Informoval o tom portál spravodajskej televízie ABC News.
Zdroje: ABC News, ČTK, New York Times, CNN