Smartfóny úplne zmiznú zo sveta. Nahradia ich zariadenia v našich telách či okuliare, vravia experti
- Odborníci sa zhodujú, že smartfóny budú už čoskoro zastarané
- Nahradiť ich môžu viaceré druhy zariadení
- Odborníci sa zhodujú, že smartfóny budú už čoskoro zastarané
- Nahradiť ich môžu viaceré druhy zariadení
Podľa hlavného vedeckého pracovníka v oblasti umelej inteligencie (AI) pre spoločnosť Meta sa smartfóny môžu už čoskoro stať minulosťou. Francúzsky počítačový vedec Yann LeCun si totiž myslí, že technologický pokrok zapríčiní, že tieto dnes už nevyhnutné zariadenia sa stanú zastaranými.
Myslí si, že takáto zmena by mohla nastať približne o 10 až 15 rokov. Mobilné telefóny podľa neho nahradia inteligentné okuliare či náramky s rozšírenou realitou, píše portál AIM.
„Posledná vec, ktorú by sme mohli chcieť, sú inteligentní virtuálni asistenti, ktorí nám pomáhajú v každodennom živote. Takže dnes všetci nosíme vo vreckách smartfón. O 10 rokov alebo o 15 rokov už nebudeme mať smartfóny, budeme mať okuliare s rozšírenou realitou,“ hovorí LeCun.
Keďže každá veľká technologická spoločnosť zdvojnásobuje AI, nie je také ťažké predstaviť si budúcnosť bez smartfónov. Je s tým ale menší problém. Zavrhnutie smartfónov by v podstate znamenalo stratu možnosti priamej interakcie s akoukoľvek aplikáciou alebo službou. Inými slovami, inteligentný asistent by urobil všetko za teba, len by si ho o to požiadal, vysvetľuje SupercarBlondie.
To síce pridáva na pohodlí, no mnohí ľudia by sa fyzického spojenia s danou aplikáciou zrejme vzdávali ťažko.
„Počítač budeme stále nosiť vo vreckách, no budeme sa rozprávať s našimi okuliarmi tie zobrazia obsah,“ tvrdí LeCun. Meta na tom už v súčasnosti pracuje a potvrdila to napríklad predstavením okuliarov Ray-Ban Meta.
Pred dvomi rokmi to naznačil CEO Nokie
Pekka Lundmark, generálny riaditeľ spoločnosti Nokia ešte v roku 2022 predpovedal zánik smartfónov. Tvrdil, že sa tak môže stať už v roku 2030. Počas Svetového ekonomického fóra uviedol, že mobilný telefón, ako ho poznáme dnes, už v tom čase „určite nebude najbežnejším rozhraním“. Myslí si, že technológie budú v mnohých prípadoch zabudované priamo do našich tiel.
„Vtedy už určite smartfón, ako ho poznáme dnes, nebude najbežnejším rozhraním. Mnohé z týchto vecí budú zabudované priamo do našich tiel,“ povedal na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.
Firma Humane AI už minulý rok tvrdila, že smartfóny nahradí jej zariadenie AI Pin. To obsah zobrazuje pomocou premietania – či už na ruku alebo na nejakú plochu. Táto technológia však má podľa najznámejších kritikov nateraz veľmi ďaleko od vysokej kvality hodnej svojej ceny 700 dolárov.
YouTuber Marques Browlee označil AI Pin za „najhorší produkt, aký kedy recenzoval“. „Humane AI pin je… zlý. Takmer nikto by to nemal kupovať. Zatiaľ…“ napísal.
Teraz je na rade spoločnosť Elon Musk’s Neuralink, píše AIM. Tá pracuje na výrobe elektronických zariadení, ktoré možno implantovať do mozgu a použiť na komunikáciu so strojmi a inými jednotlivcami.
Produkty s umelou inteligenciou však vytvára viacero novších spoločností. K dispozícii je tiež zariadenie Rabbit R1, zariadenie osobného asistenta, ktoré si u nadšencov našlo svojich fanúšikov. A keďže veľké spoločnosti ako OpenAI robia AI každý deň inteligentnejšou, rozruch neklesá, píše SupercarBlondie.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: AIM, SupercarBlondie, YouTube/Marques Browlee, CNBC