„Sme ako pokusné králiky.“ Ukrajinci sa sťažujú na Abramsy, chýba im ochrana a sú nevhodné
- Ukrajinskí vojaci nie sú z amerických tankov Abrams nadšení
- Problémom je nedostatočná ochrana týchto strojov a ich neprispôsobivosť na tento typ boja
- Ukrajinskí vojaci nie sú z amerických tankov Abrams nadšení
- Problémom je nedostatočná ochrana týchto strojov a ich neprispôsobivosť na tento typ boja
Americké tanky Abrams sa na Ukrajinu dostali viac menej náhodne. Ako sme už v minulosti informovali, tieto tanky nemali byť technikou, ktorá zásadne zmení situáciu na bojisku.
Skôr ich darovanie Kyjevu malo motivovať spojencov, aby dali Ukrajine vhodnejšie prostriedky, ako napríklad nemecké tanky Leopard.
Ukrajina tak dostala 31 kusov Abramsov, ktoré teraz, ako sa zdá, Kyjevu a ukrajinským vojakom spôsobujú viaceré vrásky na čele. Nielen, že je udržiavanie a oprava týchto strojov v takom malom množstve náročná, ale problémom je aj ich nedostatočná ochrana.
Ukrajinci sa tiež sťažujú, že tanky nie sú stavané na tento spôsob vojny. Padajú aj ostré reči o tom, že naši východní susedia sú „testovacími“ králikmi.
Pancier Abramsov nestačí, tvrdí ukrajinský vojak
Ukrajinskí vojaci tvrdia, že vďaka slabej ochrane a faktu, že ide o „symbol“ americkej armády, sa automaticky stávajú cieľom ruských dronov. Práve pre tieto problémy sa v minulosti objavili aj informácie, že Ukrajinci tanky z bojov stiahli. Kyjev však tieto správy poprel a minimálne pár kusov ostalo v boji.
Faktom ostáva, že Washington poslal Kyjevu Abramsy v základnej verzii M1A1, to znamená, že pancierovanie je slabšie ako v neskorších verziách.
Pentagón riešil tento problém dodatočným opancierovaním tankov, ale tanky boli na Ukrajinu odoslané bez dodatočného opancierovania, zrejme z obáv z hmotnosti, ktorá je už tak dosť vysoká, a to sa spája s problémami v blatistom teréne.
Ukrajinským Abramsom chýba aj dodatočná ochrana, ako sú štíty či systémy schopné eliminovať hrozby.
Vojaci z ukrajinskej armády sa novinárom CNN sťažovali, že Abramsy nie sú stavané na tento typ vojny a neposkytujú ochranu pred modernými zbraňami.
„Jeho pancier na túto chvíľu nestačí,“ povedal CNN člen posádky, ktorý používa volajúci znak Joker. „Nechráni to posádku,“ dodal.
Ukrajinci už prišli o päť kusov týchto strojov.
Ukrajinci pridali vylepšenia
Ukrajinský vojak uviedol, že momentálne sa situácia na Ukrajine dá opísať ako vojna dronov. Tanky sú okamžitým cieľom týchto prostriedkov. Drony navyše útočia na slabé miesta tankov, ako sú vrch tanku v okolí veže, zadný blok motora a priestor medzi trupom a vežou. Práve tam je pancierovanie najslabšie.
Ukrajinci sa snažili problémy s Abramsami vyriešiť svojpomocne, na niektoré kusy namontovali takzvanú „protidronovú klietku“. Konštrukcia pokrýva vežu, ale aj prednú, bočnú a zadnú časť tanku, uvádza The Warzone.
Abramsy však dostali konštrukcie, ktoré nie sú pozvárané „na kolene“. Klietky zhotovila ukrajinská oceliarska firma Metinvest Group a vyznačujú sa zložitou konštrukciou.
„Spolu s vojenskými inžiniermi sme analyzovali oblasti vojenského vybavenia typické pre poškodenie dronmi FPV, zraniteľné miesta, ktoré je potrebné chrániť, a vyvinuli sme dodatočné ochranné štruktúry,“ uviedol prevádzkový riaditeľ Metinvestu Oleksandr Myronenko.
🇺🇸🇺🇦🇷🇺🚨‼️ Cope Cage Abrams!
Finally they added it pic.twitter.com/bD6TAwp3rI
— Lord Bebo (@MyLordBebo) May 24, 2024
Zložitosť konštrukcie svedčí o tom, že spôsob vedenia vojny sa naďalej vyvíja a neustále sa hľadajú nové opatrenia na efektívnosť jednotlivej techniky a munície.
Ukrajinci ďalej pridali aj sovietsky reaktívny pancier Kontakt-1, ktorý dokáže zneškodniť strelu mieriacu na tank. Niektoré kusy zrejme dostali aj originálny reaktívny pancier z USA určený práve pre Abramsy.
Abramsy sa nehodia na tento spôsob vojny
Kyjevské sily sa sťažujú aj na technický stav tankov. Novinárom CNN povedali, že zaznamenali časté poruchy, čo ilustrovali na jednom tanku, ktorý bol takmer nepohyblivý kvôli problémom s motorom. Tank sa mal pritom len nedávno vrátiť z opráv v Poľsku.
Problémy sú aj s muníciou, ktorá je určená skôr na súboj tanku a tanku, ale takéto súboje sú na Ukrajine veľmi výnimočné, tanky slúžia skôr ako palebná podpora a delostrelectvo.
Ukrajinci sú tiež frustrovaní a tvrdia, že Abramsy nie sú stroje navrhnuté na tento spôsob vojny, keď ani jedna strana nemá vzdušnú prevahu. Americké vojsko spoločne s partnermi používali tieto stroje napríklad pri operáciách v Iraku či Bosne.
Tieto konflikty sa vyznačovali získaním vzdušnej nadvlády. Americké tanky a obrnené vozidlá následne operovali s podporou letectva a delostrelectva. Takýto spôsob boja je však na Ukrajine takmer nemožný.
„Ukrajina teraz testuje a vylepšuje vybavenie, ktoré pôvodne nebolo pripravené na našu vojnu,“ uviedlo pre CNN ukrajinské ministerstvo obrany.
Problémom je i fakt, že tanky neboli stavané na vojnu dronov a doteraz sa ich ochrana zameriavala na protimínovú ochranu a ochranu proti ručným protitankovým strelám. V budúcnosti sa to ale môže zmeniť.
Zdroje: CNN, The Warzone, archív Startitup