Sme „diera v bezpečnosti“. Slovensko dalo Ukrajine podpásovku, ktorá Rusku pomohla

  • Slovenskí colníci do Ruska pustili dôležité súčiastky
  • Denník N prichádza zo zisteniami, ktoré preverí vláda
  • Ministerstvá o tom nevedeli
iránske drony šahid dodávané do Ruska, zničená budova v Kyjeve po útoku dronov
TASR/AP, Iranian Army, Roman Hrytsyna
  • Slovenskí colníci do Ruska pustili dôležité súčiastky
  • Denník N prichádza zo zisteniami, ktoré preverí vláda
  • Ministerstvá o tom nevedeli

Ruská armáda na Ukrajine nenapreduje, ako by chcela. Hľadá preto spôsoby, ako obnoviť svoju silu na bojisku a jedným z nich má byť nákup dronov z Iránu. V rámci snahy Kremľa podporiť svoje jednotky na fronte došlo k mobilizácii 300-tisíc mužov. Rusi tiež získali dodávky iránskych kamikaze dronov Šáhid a hovorí sa aj o nasadení ďalších prostriedkov.

V súvislosti s iránskymi dronmi prišiel Denník N s odhalením, že ich výrobe mohlo pomôcť i Slovensko. Začiatkom minulého mesiaca sa totiž neďaleko ukrajinského mesta Odesa zrútil dron typu Mohajer-6 iránskej výroby. Podľa ukrajinskej armády mal v sebe motor od rakúskej spoločnosti Rotax. Tá dodávky do Iránu odmieta.

Denník N však vysvetľuje, že tieto súčiastky do Iránu cestovali cez Slovensko. „Colné úrady 21. apríla tohto roku dovolili slovenskej firme z Prievidze vývoz položky ‚motor letecký Rotax 912 na civilné lietadlo typu DY-K103’ do Iránu,” píšu Miro Kern a Lukáš Prchal.

Výroba zbraní

Colníci zrejme neoverili, či tieto položky možno použiť pri výrobe vojenskej techniky. V prípade, že to pre ne platí, by mohlo ísť o porušenie sankcií zo strany EÚ voči Moskve.

O situácii vie už aj naša vláda. Minister obrany Jaroslav Naď skutočnosť označil za problémovú. Sľúbil jej vyhodnotenie a nápravu.

Do Ruska sa okrem motorov Rotax dostalo i množstvo ďalšej techniky, ktorú možno využívať napríklad na výrobu pneumatík pre vojenské vozidlá či ložiská, ktoré mohli skončiť v ruských raketových systémoch. Čo sa týka firmy z Prievidze, jej riaditeľ pre Denník N sám uviedol, že lietadlo s daným motorom do Iránu predali. Tvrdil, že vtedy ešte netušili, čo Irán s takýmito motormi podniká.

„Denník N nedisponuje zoznamom exportérov, má len údaje o jednotlivých komoditách, v niektorých prípadoch o ich množstve a o firmách, ktoré tieto tovary zo Slovenska dostali,“ pripomína médium.

Vývoz vojenského materiálu či materiálu dvojakého využitia zo Slovenska musí schváliť ministerstvo hospodárstva. Rezort však uviedol, že o týchto krokoch nevedel. Denník N informoval o tom, že ministerstvo „nemá prístup do databázy štatistických údajov o exportoch tovarov, ktoré ma vo svojich informačných systémoch finančná správa”. Ministerstvo licencie na vývoz spomínaných tovarov do Iránu ani Ruska nevydalo.

Podľa Juraja Krúpu, poslanca za SaS, ide o škandál. O exportoch bude rokovať parlamentný výbor. Zdroj zo susedného Česka v tejto súvislosti Slovensko označil za dieru v bezpečnosti.

Ukrajinské delostrelectvo: Nebojuje len Zuzana. Zapojené sú viaceré kusy vyrobené v SR (časť 2)

Dodávky zbraní z Iránu

Ukrajinská vojenská tajná služba aktuálne upozorňuje na ďalšie plánované dodávky dronov z Iránu do Ruska. Má ísť o vyše 200 kusov, medzi ktoré zaradili i typ Araš-2. Ten podľa iránskej armády patrí k útočným dronom s najdlhším doletom na svete, informuje agentúra TASR na základe správy CNN.

Vojenská spravodajská služba Ukrajiny, patriaca pod ministerstvo obrany, uviedla, že „Irán plánuje na začiatku novembra poslať Ruskej federácii zásielku vyše 200 bojových dronov Šáhid-136, Mohádžir-6 a Araš-2″.

Spravodajská služba na sociálnej sieti Telegram napísala, že bezpilotné lietadlá „budú doručené cez Kaspické more do prístavu Astrachán“ na juhu európskej časti Ruska. Drony budú v rozobratom stave a na ruskom území „ich zmontujú, prefarbia a dajú na ne ruské označenia“.

Ukrajinská tajná služba nespresnila zdroj informácií o dodávkach a CNN nemohla tieto detaily nezávisle overiť. Použitie dronov Araš-2 vo vojne Ruska na Ukrajine bude znamenať ďalšiu záťaž pre ukrajinskú protivzdušnú obranu.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Denník N, TASR, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá