Sme hlboko prepojení s vesmírom. Atómy v ľudskom tele prešli fascinujúcou cestou naprieč galaxiami (NOVÁ ŠTÚDIA)

  • Atómy v našich telách sú viac než pozostatky hviezd
  • Nový výskum odhaľuje ich fascinujúcu cestu mimo Mliečnu dráhu
Ľudské telo, mliečna cesta
Ilustračné foto NASA, JPL-Caltech, Susan Stolovy, Freepik
  • Atómy v našich telách sú viac než pozostatky hviezd
  • Nový výskum odhaľuje ich fascinujúcu cestu mimo Mliečnu dráhu

Ak si si doteraz myslel, že atómy v našich telách sú len pozostatkami dávnych hviezd, si na omyle. Nový výskum totiž naznačuje, že pred vznikom Zeme absolvovali fascinujúcu cestu naprieč vesmírom, vrátane pobytu mimo Mliečnej cesty a nakoniec sa vrátili do našej galaxie. Tento objav mení naše chápanie vesmíru a zdôrazňuje jeho prepojenosť.

Od hviezd až k životu na Zemi

Väčšina prvkov vo vesmíre, okrem vodíka a hélia (a niekoľkých ďalších zvláštnych výnimiek), vznikla vo hviezdach. A to buď jadrovou fúziou hlboko v ich jadrách, alebo počas gigantických hviezdnych výbuchov známych ako supernovy.

Ako však vedci predpokladali celé desaťročia, vyvrhnutá hmota podľa predpokladov len plávala medzihviezdnym priestorom, kým sa transformovala do nových hviezdnych systémov a celý tento proces sa podľa nich odohrával výlučne v rámci galaxií.

Nové zistenia však ukazujú, že pri týchto explóziách sa novovytvorené materiály a prvky rozptýlia aj priamo do medzihviezdneho priestoru. Hmota sa potom zlučuje a vytvára obrovské mračná, ktoré sa nakoniec zhustia do nových hviezd obklopených inými objektmi, ako sú planéty, mesiace, asteroidy, kométy, Zem a v tomto prípade aj naše telá. 

Ako informuje portál Live Science, väčšina prvkov, ktoré nás tvoria, teda vznikla v jadre hviezd. Ako vysvetľuje astrofyzička Jessica Werk z Washingtonskej univerzity: „Uhľovodíky, kyslík a železo, všetky základné stavebné kamene života prešli cestou cez vesmír na svojej ceste až do našich tiel.“ 

Cirkulácia atómov mimo galaxií

Najnovší výskum publikovaný v časopise The Astrophysical Journal Letters ukazuje, že niektoré atómy sa na svojej ceste dokonca dostali ďaleko za hranice galaxií. Podľa vedcov sa tieto atómy dostávajú do tzv. circumgalaktického média (CGM), čo je riedky oblak plynov a častíc obklopujúci galaxie.

Zjednodušene, CGM funguje ako galaktický recyklačný systém, ktorý vylučuje materiál a v priebehu miliárd rokov ho nasáva späť. Alebo ako vysvetľuje Samantha Garza, doktorandka na Washingtonskej univerzite: „Cirkumgalaktické médium funguje ako obrovská kozmická vlaková stanica. Tlačí materiály von a opäť ich vťahuje späť do galaxií, čím podporuje nekonečný cyklus tvorby hviezd.“

Tento proces tak umožňuje galaxiám udržiavať dostatok materiálu na formovanie nových hviezd po miliardy rokov.

Dôležitý hráč mimo galaxií

Dôležitým objavom štúdie je potvrdenie, že uhlík, základný stavebný prvok života, je schopný prežiť túto medzigalaktickú cestu. „Tie isté uhlíkové atómy, ktoré tvoria naše telá, pravdepodobne strávili značnú časť svojho života mimo Mliečnej cesty,“ hovorí Werk.

Vedci pri tomto zisťovaní použili spektrograf Kozmického pôvodu na Hubbleovom vesmírnom teleskope, aby analyzovali svetlo kvazarov (jasne svietiacich objektov poháňaných čiernymi dierami) prechádzajúce cez CGM okolo vzdialených galaxií. Zistili, že uhlík sa nachádza až 400 000 svetelných rokov od materských galaxií, čo je až štvornásobok priemeru Mliečnej cesty.

Recyklácia hviezdneho materiálu

Cirkumgalaktické médium sa ukázalo byť kľúčovým hráčom v recyklácii hviezdneho materiálu. Odborníci zdôrazňujú, že tento proces recyklácie je nevyhnutný pre evolúciu galaxií. „Ak dokážeme udržať cyklus, ktorým je tlačiť materiál von a vťahovať ho späť, tak potom máme teoreticky dostatok paliva na ďalšiu tvorbu hviezd.“

Ako sa ďalej píše vo výskume, tento cyklus sa však môže zastaviť. Pasívne galaxie, v ktorých už nevznikajú nové hviezdy, vykazujú oveľa nižší obsah uhlíka v CGM. To naznačuje, že narušenie tohto procesu môže viesť k „astronomickej smrti“ galaxie.

Nekonečný cyklus života

Výskum má hlboké implikácie pre naše chápanie vesmíru a jeho procesov. „Tento objav ukazuje, že materiály, ktoré tvoria naše telá, nie sú len pozostatkami hviezd, ale aj medzigalaktickými cestovateľmi,“ vysvetľuje ďalej Werk. To znamená, že každý atóm v našom tele je súčasťou nesmierne zložitého cyklu, ktorý presahuje hranice našej galaxie.

Nielenže sa uhlík recykluje v rámci galaxií, ale jeho putovanie mimo nich naznačuje, že hranice galaxií sú oveľa menej definitívne, než sme si mysleli. Tento objav mení naše chápanie vesmíru ako uzavretého systému.

Podľa Daniela Bakera z Univerzity v Colorade je výskum CGM kľúčom k pochopeniu, ako galaxie vznikajú a umierajú. „Získanie úplného obrazu o tom, ako sa materiály recyklujú v CGM, nám pomôže predpovedať budúcnosť vesmíru,“ hovorí.

Vedci preto plánujú ďalšie štúdie, ktoré by mohli odhaliť aj iné prvky, ktoré sa recyklujú prostredníctvom CGM. Tiež dúfajú, že pochopia, ako narušenie tohto cyklu ovplyvňuje osud galaxií.

Tento výskum podčiarkuje našu hlbokú prepojenosť s vesmírom. Atómy, ktoré tvoria naše telo, sú nielen zrodené vo hviezdach, ale aj cestovali naprieč galaxiami, aby sa nakoniec stali súčasťou nás.

Sme doslova stardust, cestovatelia vesmírom a súčasť nekonečného cyklu života. Tento pohľad tak zdôrazňuje nielen krásu vesmíru, ale aj našu malú, no významnú rolu v jeho evolúcii.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Astrophysical Journal Letters, Live Science

Najnovšie videá

Trendové videá