Sme na hrane jadrovej katastrofy, hovorí šéf inšpekcie po návšteve elektrárne v Enerhodare
- Misia MAAE vyzvala k vytvoreniu bezpečnostnej zóny okolo ZAES
- Ukrajina to privítala, Rusko nie
- Nie je podľa nich priamo pomenovaný zdroj ostreľovania
- Misia MAAE vyzvala k vytvoreniu bezpečnostnej zóny okolo ZAES
- Ukrajina to privítala, Rusko nie
- Nie je podľa nich priamo pomenovaný zdroj ostreľovania
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok privítal správu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), v ktorej sa spomína prítomnosť ruského vojenského vybavenia v Záporožskej jadrovej elektrárni, informovali sme. Ide o najväčšie jadrové zariadenie v Európe, ktoré v súčasnosti okupujú ruské jednotky, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.
„Správa zaznamenáva prítomnosť ruského vojenského vybavenia na území tejto jadrovej elektrárne a jasne sa odvoláva na ruskú vojenskú okupáciu. To je dobré,“ povedal ukrajinský prezident v pravidelnom prejave.
Rusko naopak vyjadrilo v utorok poľutovanie, že správa MAAE neobvinila Kyjev z ostreľovania elektrárne. „Mrzí nás, že vo vašej správe… nie je priamo pomenovaný zdroj ostreľovania,“ povedal ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia na zasadaní Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku.
Virtuálne sa ho zúčastnil aj generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi, ktorý, ako uvádza CNN, počas stretnutia uviedol, že v Záporožskej elektrárni sa „hrajú s ohňom“.
„Hráme sa s ohňom a mohlo by to prerásť do niečoho skutočne katastrofálneho,“ povedal expert.
Samotný Putin pri tom ešte minulý mesiac volal po inšpekcii elektrárne a možnosť misie MAAE vítal. Misia však v správe zverejnenej v utorok vyzvala na vytvorenie demilitarizovanej zóny v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine, ktorú počas svojej invázie obsadili ruské jednotky, pripomína AFP.
Vzájomné obvinenia
Kyjev a Moskva sa navzájom obviňujú z ostreľovania tohto zariadenia, ku ktorému došlo napokon aj v priebehu utorka napriek odporúčaniam MAAE.
„Ak budú provokácie zo strany režimu v Kyjeve pokračovať, nie sú nijaké záruky, že nebudú závažné dôsledky a zodpovednosť za to plne nesie Kyjev a jeho západní podporovatelia i všetci ostatní členovia bezpečnostnej rady,“ povedal Nebenzia.
Západné mocnosti vyjadrili v súvislosti s jeho výrokmi zdesenie a uviedli, že základnou otázkou je invázia zo strany Ruska a okupácia elektrárne.
„Napriek tomu, že tu dnes Rusko spieva a tancuje, aby sa vyhlo uznaniu zodpovednosti za svoje činy, Rusko nemá právo vystavovať svet zbytočnému riziku a možnosti jadrovej katastrofy,“ upozornil na schôdzke vysokopostavený americký diplomat Jeffrey DeLaurentis.
Rusko žiada vysvetlenie
Lavrov pre ruskú agentúru Interfax uviedol, že Moskva požiadala o viac informácií týkajúcich sa zistení agentúry MAAE. „Je nevyhnutné, aby sme dostali dodatočné vysvetlenia, pretože správa vyvoláva niekoľko otázok. Nebudem ich teraz vymenovávať, avšak o tie vysvetlenia sme požiadali generálneho riaditeľa MAAE,“ povedal Lavrov.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v stredu zase obvinila Západ z toho, že na dozornú agentúru OSN vyvíjal počas jej inšpekcie v ZAES tlak.
Rusko totiž poskytlo agentúre MAAE všetky potrebné údaje o tom, kto elektráreň ostreľuje, uviedla Zacharovová a zároveň spochybnila dôvod, pre ktorý MAAE v správe nemenovala Ukrajinu ako zdroj ostreľovania.
Podľa Zacharovovej Ukrajina koordinuje svoje útoky na Záporožskú atómovú elektráreň so Spojenými štátmi a inými západnými krajinami. Ukrajina popiera, že by útočila na elektráreň, a tvrdí, že Rusko v jej areáli skladuje ťažké zbrane. Toto tvrdenie však Moskva popiera.
Rusko podľa Bidena nebude medzi teroristickými krajinami
Zatiaľ čo sa na Ukrajine rieši bezpečnosť najväčšej európskej atómovej elektrárne, prezident USA Joe Biden sa definitívne rozhodol, že nezaradí Rusko na zoznam štátov podporujúcich terorizmus. Oznámila to v utorok hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová, ktorú citovala agentúra Reuters.
Zaradenie Ruska na tento zoznam požadovala Ukrajina v súvislosti s pokračujúcou ruskou inváziou. Moskva varovala, že takýto „propagandistický“ krok by ešte viac naštrbil americko-ruské vzťahy a mohol by viesť až k ich prerušeniu.
Ak by sa Rusko dostalo na americký zoznam krajín podporujúcich terorizmus, mohlo by to podľa Bieleho domu ohroziť dohody o vývoze ukrajinského obilia, čo by prispelo k prehĺbeniu globálnej potravinovej krízy.
„Podľa humanitárnych expertov a mimovládnych organizácií, s ktorými sme to konzultovali, by takýto krok mohol tiež výrazne ovplyvniť možnosti dodávok pomoci do niektorých oblastí Ukrajiny… a tiež priestor pre podporu Ukrajiny pri rokovacom stole,“ varovala hovorkyňa Jean-Pierreová.
Biden už v pondelok vyjadril presvedčenie, že Rusko by na uvedenú čiernu listinu nemalo byť zaradené. Podľa utorkového vyjadrenia hovorkyne už prezident dospel ku konečnému rozhodnutiu, že sa tak nestane, hoci zaradenie Ruska na zoznam požadoval v nezáväznej rezolúcii z júla aj americký Senát.
Zdroje: TASR, CNN