„Sme najslabší článok vo východnom krídle NATO.“ Expert hovorí, kedy bude EÚ schopná obrániť sa sama (EXKLUZÍVNE)

  • Európa si uvedomuje potrebu samostatnej obrany
  • Podľa analytika Kandríka bude trvať minimálne 15 rokov, kým Európa dosiahne vojenskú nezávislosť
Ilustračný obrázok
Matej Kandrík/ TASR/AP
  • Európa si uvedomuje potrebu samostatnej obrany
  • Podľa analytika Kandríka bude trvať minimálne 15 rokov, kým Európa dosiahne vojenskú nezávislosť

Od konca druhej svetovej vojny vidíme určitý mechanizmus usporiadania medzinárodných vzťahov, v ktorom sú dobré transatlantické vzťahy akýmsi pilierom globálnej bezpečnosti, pričom prím držia USA. Odklon USA od Európy nie je len záležitosťou prezidenta Donalda Trumpa, ale je dlhodobejším trendom, ktorý má svoje korene už niekoľko desaťročí.

Podľa vojenského analytika a výkonného riaditeľa Adapt Institute Mateja Kandríka Trumpova administratíva tento proces urýchlila: „Ťažisko svetovej politiky sa presunulo do Ázie. Indopacifický región je populačným a výrobným centrom planéty. Z Európy sa stalo políčko druhoradého významu. To je úplne nová situácia, ktorá je podľa môjho názoru hlavnou štrukturálnou príčinou zmien, ktoré prežívame. Trumpova administratíva ale pôsobí ako enormný katalyzátor – urýchľovač daných procesov.“

Matej Kandrík
zdroj: Matej Kandrík

Európa začína chápať, že sa o svoju bezpečnosť musí postarať sama

Zrkadlo Európe už začiatkom februára nastavil americký minister obrany Pete Hegseth, ktorý jednoznačne odmietol možnosť vstupu Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie (NATO).

Podľa neho by sa bezpečnostné záruky pre Ukrajinu nemali poskytovať prostredníctvom členstva v NATO, ale cez iné medzinárodné mechanizmy. Dali jasne najavo, že Spojené štáty tak chcú, aby sa na obrane Ukrajiny viac podieľali európski spojenci.

Poslednou kvapkou, kedy si Európa uvedomila, že sa bude musieť spoľahnúť sama na seba, bolo neúspešné podpisovanie dohody o nerastoch, ktorú mali USA a Ukrajina podpísať posledný februároví deň v Bielom dome. Stretnutie sa skončilo fiaskom. Ukrajinský prezident odišiel ponížený. Mnohí analytici označili priebeh stretnutia medzi lídrami USA a Ukrajiny za „víťazstvo Putina“.

„Trumpova administratíva zmenila pozíciu a chce sa dostať do polohy neutrálneho mediátora vojny, preto sa vzďaľuje od Ukrajiny, približuje k Rusku a ignoruje Európsku úniu,“ tvrdí Kandrík.

Snaha o napravenie vzťahov medzi Zelenským a Trumpom

Trump ani Zelenskyj však nevylúčili, či k podpísaniu môže dôjsť. Úloha Starého kontinentu v akomkoľvek prímerí bude obmedzená, pokiaľ sa krajiny nezaviažu viac podporovať Kyjev a nenapraví sa vzťah Zelenského a Trumpa.

Viacerí európski lídri počas nedeľňajšieho londýnskeho samitu, ale aj generálny tajomník NATO, prízvukovali, že sa musí nájsť spôsob, akým opätovne zlepšiť vzťahy medzi USA a Ukrajinou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americký prezident Donald Trump počas výmeny názorov v Bielom dome.
zdroj: Reprofoto: X/@thetoitoi

Britský premiér Keir Starmer, ktorý počas samitu vyhlásil, že Európa je „na križovatke v dejinách“, oznámil, že Veľká Británia chce spolu so spojencami pripraviť mierový plán, ktorý neskôr predstaví USA. Francúzi a Briti podľa slov prezidenta Emmanuela Macrona navrhujú zatiaľ mesačné prímerie, ktoré by sa vzťahovalo na more, vzdušný priestor a energetickú sústavu.

Zatiaľ sa však Francúzsko a Spojené kráľovstvo nedohodli na pláne čiastočného prímeria pre Ukrajinu, uviedol v pondelok štátny tajomník britského ministerstva obrany pre ozbrojené sily Luke Pollard, uvádza portál Teraz.sk.

Zelenskyj, ktorý bol v Londýne prítomný, zopakoval, že Ukrajina v rámci mierovej dohody neprepustí Rusku žiadne územie. Povedal, že je stále ochotný podpísať dohodu o nerastných surovinách s USA a nedeľnú diskusiu s európskymi lídrami o zaslaní návrhu mierového plánu do USA označil za kľúčový vývoj.

Leyenová: „Európa potrebuje nutne zbrojiť“

Lídri počas samitu preberali aj zbrojenie Európy. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zdôraznila potrebu urýchleného vyzbrojenia Ukrajiny, ktoré navrhne na zasadnutí Európskej rady 6. marca.

Podľa nej musí byť Ukrajina „oceľový dikobraz“ a Európa nutne potrebuje zbrojiť. „V geostrategickom prostredí, v ktorom žijeme, sa musíme pripraviť na najhoršie a zvýšiť výdavky na obranu,“ povedala na záver samitu podľa ČTK. 

Členské štáty chce so svojím plánom posilnenia európskeho obranného priemyslu a navýšenia vojenských kapacít Európskej únie oboznámiť Leyenová ešte v stredu 4.3. Informoval o tom dnes denník The Guardian.

Ako zabezpečiť rýchle a efektívne financovanie?

Problémom môže byť spôsob rýchleho a efektívneho financovania obrany v čase, keď Európa nie je na vrchole svojej prosperity. 

Zdanlivo najväčším problémom je, ako rýchlo a efektívne zvýšiť výdavky na obranu v čase, keď Európa nezažíva hospodársky práve zlaté časy. Táto otázka je momentálne hlavnou témou povolebných rozhovorov v krajine s najväčšou ekonomikou v EÚ, v Nemecku, ktorá čaká na zostavenie vlády.

Víťaz volieb, predseda nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a pravdepodobný budúci nemecký kancelár Friedrich Merz počíta s rýchlou dohodou medzi konzervatívnou úniou CDU/CSU a sociálnymi demokratmi (SPD) o investícii ďalších miliárd eur do obrany. 

Analytik: „Sme najslabší článok na východnom krídle NATO“

Podľa Kandríka v optimálnych podmienkach bude Európa potrebovať na dosiahnutie samostatnosti v obrane aspoň pätnásť rokov. Hoci podľa neho sa väčšina Európy pripravuje na možný vojensky konflikt s Ruskom, Slovensko sa podľa neho „nepripravuje“. „Sme najslabší článok na východnom krídle NATO,“ doplnil Kandrík. 

Odpoveď na hypotetický scenár, v ktorom by Rusko vyhralo vojnu na Ukrajine, Trump by zostal prezidentom, Fico premiérom a Rusko by tiahlo ďalej do Európy, pričom USA by sa stiahli, sme podľa Kandríka dostali už pri návšteve ministra obrany SR Roberta Kaliňáka v Poľsku.

„Lepšie je nebrániť sa, neumierať, ale skloniť hlavu a prijať vôľu silnejšieho. Podobný postoj pred časom komunikoval aj blízky poradca maďarského premiéra a Maďarsko je, ako vieme, pre aktuálnu slovenskú vládu štátnický vzor.“

Jadrový dáždnik 

Dôležitou otázkou pre Európu v rámci samostatnosti a odstrašovania Ruska zostáva, či budú Spojené štáty naďalej ochotné byť jadrovým dáždnikom, pre členské štáty NATO v Európe. Túto tému otvoril Emanuel Macron

Tvrdí, že je pripravený začať diskusie o jadrovom odstrašovaní pre Európu, čo signalizuje, že Francúzsko by mohlo rozšíriť svoju jadrovú ochranu na ďalšie členské štáty Európskej únie (EÚ) vo svetle rastúcich bezpečnostných hrozieb, ktoré predstavuje Rusko.

Toto vyhlásenie predstavuje kľúčový moment v európskej obrane, ktorý naznačuje, že Francúzsko so svojimi pokročilými jadrovými kapacitami môže hrať významnejšiu úlohu pri zabezpečovaní bezpečnosti kontinentu uprostred rastúceho geopolitického napätia.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: ČTK, Teraz.sk

Najnovšie videá

Trendové videá