Sme rodina podala návrh ústavného zákona o možnosti skrátiť volebné obdobie
- Sme rodina predložilo novelu ústavy
- Skrátiť volebné obdobie by malo byť možné referendom alebo zákonom
- Sme rodina predložilo novelu ústavy
- Skrátiť volebné obdobie by malo byť možné referendom alebo zákonom
Boris Kollár a jeho strana Sme rodina dodržali sľub. Koncom júna avizoval, že v auguste podá návrh na zmenu ústavy, ktorá umožní skrátenie volebného obdobia. Nechce totiž referendum, ktoré nazval „drahou anketou“.
„Podporím to, aj keby som mal položiť koaličnú zmluvu,“ povedal Kollár. „Viem dať 20 hlasov za ústavný zákon, aby sme si vedeli skrátiť volebné obdobie,“ vyhlásil vtedy Kollár v televíznej diskusii.
Argumentoval tým, že ak by došlo k výmene vlády a k moci sa dostal Smer, oni ako opozícia by tiež takýto zákon ocenili. Dnes je návrh takéhoto zákona už na stole, no okrem hlasovania v parlamente umožňuje skrátiť volebné obdobie aj „drahou anketou“, ako nazval šéf strany referendum.
Návrh je na stole
Súčasťou Ústavy SR by mohla byť možnosť skrátiť volebné obdobie Národnej rady (NR) SR ústavným zákonom alebo referendom. Navrhujú to poslanci Sme rodina Miloš Svrček a Petra Hajšelová, ktorí do NR SR predložili novelizáciu Ústavy SR.
TASR o tom informoval Svrček. Návrh zároveň hovorí o tom, že pokiaľ by referendum bolo úspešné, volebné obdobie by sa skončilo dňom uvedeným v referende. Nová legislatíva by sa podľa návrhu mala vzťahovať aj na aktuálne volebné obdobie.
Poslanci zároveň navrhujú zaradiť do ústavy povinnosť predsedu NR SR vyhlásiť parlamentné voľby do siedmich dní od uverejnenia platného výsledku referenda v Zbierke zákonov SR. Novelou by sa tiež umožnilo parlamentu prijať ústavný zákon, ktorým si sama skráti prebiehajúce volebné obdobie.
Sme rodina argumentuje, že ak majú voliči právo svojich zástupcov voliť, musia mať aj právo ich odvolať. „Odvolacie referendum poskytuje voličom príležitosť robiť neustále nezávislé a demokratické rozhodnutia o tom, kto a ako bude vládnuť,“ vysvetlil pre TASR Svrček.
Novela ústavy
Cieľom novelizácie ústavy je podľa neho posilnenie práva občanov zúčastňovať sa na správe veci verejných prostredníctvom inštitútu referenda. Výsledok referenda je podľa poslancov pre NR SR záväzný a musel by sa vyhlásiť rovnako ako zákon.
„Navrhovatelia v súvislosti s ustanovením možnosti skrátiť volebné obdobie NR SR zvažovali aj možnosť ustanoviť moratórium, počas ktorého by sa v rámci volebného obdobia – jeho začiatku a konca – takéto referendum nemohlo konať. Napokon sa rozhodli, že moratórium nebude súčasťou návrhu ústavného zákona, avšak sú pripravení ho do návrhu ústavného zákona doplniť na základe záverov z diskusie v pléne Národnej rady SR a jej výboroch,“ uviedli predkladatelia v dôvodovej správe.
Novela by mohla byť účinná od 1. januára 2023. Poslanci navrhujú prechodné ustanovenia, na základe ktorých by sa nová právna úprava vzťahovala aj na práve prebiehajúce volebné obdobie NR SR. „Referendom alebo ústavným zákonom bude možné skrátiť aj VIII. volebné obdobie,“ uviedli poslanci Sme rodina.
Jedno referendum už nevyšlo
Poslanci tvrdia, že reagujú na rozhodnutie Ústavného súdu SR z júla 2021. Opozícia minulý rok vyzbierala podpisy na vyhlásenie referenda s otázkou, či ľudia súhlasia, aby sa skrátilo volebné obdobie parlamentu a boli predčasné voľby. Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa na Ústavný súd SR obrátila s tým, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou. Ústavný súd navrhovanú otázku označil za protiústavnú.
Iba nedávno členovia Smeru priniesli vyzbierané podpisy za nové referendum prezidentke. Predstavitelia opozičného Smeru-SD a členovia petičného výboru odovzdali v stredu 24. augusta v Prezidentskom paláci 406 000 podpisov za vyhlásenie referenda o páde vlády a zmene Ústavy SR. Opozícia by chcela cez referendum dosiahnuť predčasné voľby. Politickú podporu referendu deklarovali aj mimoparlamentné subjekty Hlas-SD, SNS a Republika.
„Rád by som sa k vám dnes prihovoril, nie len ako predseda strany SMER-SD, ale aj ako člen petičného výboru, pri príležitosti doručenia 406 000 podpisov, ktoré tvoria petičnú akciu, na základe ktorej je pani prezidentka požiadaná o vyhlásenie referenda,“ uviedol dnes tlačovú konferenciu v priestoroch prezidentského paláca Robert Fico.
Referendum by podľa organizátorov malo obsahovať dve otázky. Občania by mali odpovedať na to, či súhlasia s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu.
V druhej otázke by sa ich pýtali na to, či súhlasia s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady (NR) SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR, a to zmenou ústavy.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: TASR