Sme v najväčšom riziku jadrovej vojny za celých 60 rokov. Bije na poplach britský premiér
- Rishi Sunak sa obáva jadrovej vojny
- Hrozí nám podľa neho najviac za posledných 60 rokov
- Rishi Sunak sa obáva jadrovej vojny
- Hrozí nám podľa neho najviac za posledných 60 rokov
Situácia na Ukrajine stále nie je stabilizovaná. Aj keď na to mnohí obyvatelia v našich končinách možno zabúdajú, u nášho východného suseda vojna ešte stále trvá, a Rusi momentálne prebrali iniciatívu. Sú si toho vedomé aj európske veľmoci, konkrétne britský premiér Rishi Sunak.
Sunak vo svojom včerajšom vystúpení totiž spomenul, že za posledných 60. rokov sme pred väčšou hrozbou jadrovej vojny ešte nestáli, informuje The Independent.
Hrozba visí vo vzduchu
Sunak sa v pondelok prihovoril voličom vo Veľkej Británie, ale nezostal len pri témach týkajúcich sa jeho krajiny. Britský premiér hovorí, že svet má najbližšie k jadrovej vojne od Kubánskej krízy v 60. rokoch.
Britský predseda vlády sa nechal počuť, že nás ruský prezident Vladimir Putin priviedol svojou „bezohľadnosťou bližšie k nebezpečnej jadrovej eskalácii, než sme boli kedykoľvek od kubánskej krízy“. Rishi Sunak to uviedol v dlho očakávanom prejave po debakli jeho strany v komunálnych voľbách na začiatku mája.
Okrem toho tiež upozornil na hrozby zo strany ďalších autoritárskych režimov. A servítku si teda pred ústa nedával. Hovoril konkrétne o režimoch, ktoré majú v Iráne, Severnej Kórei a Číne. Sunakove slová citoval denník The Independent.
O použitie jadrových zbraní sa neobáva premiér neoprávnene. Ruský prezident totiž opakovane hrozí použitím jadrových zbraní. Naposledy to Vladimir Putin vyhlásil v marci, keď varoval Západ, že ďalšie zapájanie do bojov na Ukrajine môže vyústiť do jadrového konfliktu. Zároveň ale doplnil, že použitie jadrových zbraní zatiaľ nebolo potrebné.
Poznamenal tiež, že si nemyslí, že svet smeruje k jadrovej vojne, a amerického prezidenta Joea Bidena označil za skúseného politika, ktorý plne chápe možné nebezpečenstvo eskalácie, informovala agentúra AP.
Podľa expertov však jadrová vojna zatiaľ nehrozí a slová ruského prezidenta a jeho spojencov sú do veľkej miery len slová, ktoré majú Západ zastrašiť. Americký generál Mark Kimmitt tvrdí, že Západ by mal s Ruskom „prestať jednať v rukavičkách“.
Podľa neho sú slová o eskalácii, ktorou často argumentuje Biely dom, neopodstatnené. Autokrati podľa neho vnímajú opatrnosť ako slabosť.
Manévre s nácvikom nie sú nezvyčajné
Pozornosť vzbudili aj manévre, ktoré Rusko robilo na plánovanom vojenskom cvičení. To totiž zahŕňalo nácvik použitia taktických jadrových zbraní, o čom sa Putin vyjadril, že nejde o nič nezvyčajné. Informovala o tom TASR na základe správy agentúry Reuters. „Nie je to nič neobvyklé, ide o plánovanú prácu… Je to výcvik,“ skonštatoval ruský prezident.
Tlačová agentúra tiež informovala, že ruské ministerstvo obrany v pondelkovom vyhlásení spájalo manévre s „provokatívnymi vyhláseniami a hrozbami niektorých západných predstaviteľov voči Ruskej federácii“.
Putin ešte pred cvičením povedal, že sa ho zúčastní aj Bielorusko. Práve na ich územie minulý rok Rusko presunulo časť svojich taktických jadrových zbraní, pripomína Reuters.
Ruský prezident si z toho ale ťažkú hlavu nerobí a hovorí, že podobné cvičenia organizujú pravidelne. „Tentoraz sa konajú v troch fázach. V druhej sa k našim spoločným akciám pridajú bieloruskí kolegovia,“ vysvetlil.
Dôležité je spomenúť, že Rusko a USA sú najväčšie jadrové veľmoci na svete. Podľa dostupných informácií majú k dispozícii väčšinu z 12 100 jadrových hlavíc. TASR tiež dopĺňa, že ďalej má najväčší jadrový arzenál Čína, nasledujú Francúzsko a potom Británia.
Nenechajú sa ohrozovať
Minulý týždeň Putin uviedol, že Rusko urobí všetko pre to, aby sa vyhlo globálnej konfrontácii, ale zároveň nedovolí, aby ho niekto ohrozoval. Povedal to na vojenskej prehliadke v Deň víťazstva, respektíve porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne. TASR správu prevzala z agentúr Reuters a AFP.
„Rusko urobí všetko, aby zabránilo globálnemu stretu, ale zároveň nedovolíme, aby nás niekto ohrozoval. Naše (jadrové) strategické sily sú vždy v pohotovosti,“ povedal šéf Kremľa. Rusko nikdy neznevažovalo prínos západných krajín v druhej svetovej vojne, parafrázovalo výroky Putina Reuters. Znovu povedal, že dochádza k „prekrúcaniu pravdy“ o celom tomto konflikte.
Nezabudol ani obviniť „arogantné“ západné elity z toho, že zabúdajú na rozhodujúcu úlohu, ktorú zohral Sovietsky zväz pri porážke nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne. Podľa jeho slov podnecujú konflikty na celom svete.
„Na Západe by radi zabudli na lekcie z druhej svetovej vojny… Ale my si pamätáme, že o osude ľudstva sa rozhodovalo vo veľkých bitkách pri Moskve a Leningrade, Rževe, Stalingrade, Kursku a Charkove, pri Minsku, Smolensku a Kyjeve, v ťažkých, krvavých bojoch od Murmanska po Kaukaz a Krym,“ povedal šéf Kremľa.
V skutočnosti sa ale práve v Rusku zabúda na zásluhy Západu pri porážke nacizmu. Vtedajšieho vodcu Sovietskeho zväzu varovali spojenci, že sa nacistické Nemecko chystá na útok, ten varovania ignoroval.
Červená armáda zas vďačila materiálnej podpore práve Spojeným štátom, ktoré im dodávali nielen strelné zbrane, ale aj lietadlá či spravodajské informácie. Väčšina historikov sa zhoduje, že bez vstupu USA do 2. svetovej vojny, by Spojenci nedokázali vyhrať nad fašizmom.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: AP, The Independent, TASR, archív Startitup