Smer by v najbližších voľbách všetkých predbehol, Republika drví OĽANO aj Sasku
- OĽANO sa umiestnilo na piatej priečke pred Sme rodina a Saskou
- Štvrté skončilo hnutie Republika
- Do parlamentu by sa dostalo aj KDH

- OĽANO sa umiestnilo na piatej priečke pred Sme rodina a Saskou
- Štvrté skončilo hnutie Republika
- Do parlamentu by sa dostalo aj KDH
Ak by sa voľby konali v júni 2023, vyhrala by ich strana SMER-SSD. Na druhom mieste by sa umiestnila strana Hlas-SD. Nasleduje Progresívne Slovensko a do parlamentu by sa dostali aj Republika, OĽANO, Sme rodina, SASKA a KDH. Demokrati a SNS by ostali tesne pred bránami parlamentu.
Vyplýva to z prieskumu agentúry MEDIAN SK.
„Ochota zúčastniť sa na voľbách sa v prvom polroku 2023 ustálila na úrovni 60 %. V poslednom období začala ochota zúčastniť sa mierne stúpať, pričom aktuálne dosahuje úroveň 65 %,“ uvádza agentúra.
Smer by získal 18 %, Hlas 14,1 % a Progresívne Slovensko 11,6 %. Republika by dosiahla 8,2 %, OĽANO 7,1 % a Sme Rodina 7 %. Nasledujú SASKA so 6,6 % a KDH s 6,5 %.
Pod čiarou by skončili napríklad Demokrati so 4,7 %, SNS so 4,6 %, ale aj Kotlebovci-ĽS Naše Slovensko s 3 % či Za ľudí s 1,5 %.
Prieskumná agentúra MEDIAN SK prieskum realizovala na vzorka 1 036 respondentov. Zostavila záverečnú správu z aktuálneho volebného modelu. Ten skúma, ako by hypoteticky dopadli voľby. Podporu strán berie do úvahy len medzi ľuďmi, ktorí neodmietajú účasť na voľbách a v prípade nerozhodnutých skúma, medzi akými stranami sa rozhodujú.
Okrem toho zohľadňuje úroveň deklarovanej ochoty zúčastniť sa na voľbách a zároveň skúma silu príklonu k jednotlivým stranám.
Prieskum zisťoval aj bližšie podrobnosti ohľadom voličov jednotlivých strán>>>
Agentúra uvádza, že svojou voľbou si nie je istá takmer polovica tých, ktorí deklarujú ochotu zúčastniť sa volieb. V porovnaní s rokom 2020 sa v posledných dvoch týždňoch taktiež rozhodovalo ešte približne 40 percent ľudí.
„Svojou voľbou sú si častejšie istí muži, starší vo veku nad 60 rokov, ľudia s nižším dosiahnutým vzdelaním alebo obyvatelia Žilinského a Bratislavského kraja. Nerozhodnutých nájdeme častejšie medzi ženami, najmladšími vo veku 18 – 29 rokov alebo obyvateľmi východného Slovenska alebo Trenčianskeho kraja,“ píše MEDIAN SK.
Vo voľbách by zvíťazila strana SMER-SSD, ktorá oslovuje najmä starších voličov. Konkrétne ide o ľudí predovšetkým vo veku 50 a viac rokov či o ľudí s nižším dosiahnutým vzdelaním.
Z prieskumu tiež vyplýva, že HLAS-SD oslovuje mierne častejšie ženy. Nedokáže tak intenzívne oslovovať starších voličov ako Smer a častejšie podporujú ho ľudia vo veku 40 až 49 rokov.
Tretie skončilo Progresívne Slovensko, ktoré spomedzi všetkých subjektov najintenzívnejšie oslovuje mladých vo veku 18 – 29 rokov. V porovnaní s ostatnými politickými subjektmi sa však strane darí oslovovať aj starších občanov vo veku 60 a viac rokov. MEDIAN dodáva, že podpora Progresívneho Slovenska priamo úmerne narastá s výškou dosiahnutého vzdelania.
Jednotlivé strany majú podstatne vyšší potenciál. Zisti, koľko percent môžu vo voľbách reálne maximálne získať >>>
Aj v rámci volebného potenciálu sa na prvom mieste umiestnila strana SMER-SSD, ktorá dosiahla dosiahla takmer 28 %. Nasleduje opäť HLAS-SD s potenciálom na úrovni takmer 25 %. Nemení sa ani tretie miesto, Progresívne Slovensko dosahuje potenciál necelých 22 %.
Ďalej však nasledujú Sme rodina, SASKA a OĽANO, a to napriek tomu, že pomerne vysokým volebným potenciálom disponuje aj strana Republika.
„Viaceré politické strany dosahujú pomerne vysoké hodnoty volebného potenciálu, na čo má vplyv najmä váhanie voličov, teda ich rozhodovanie sa medzi viacerými politickými subjektmi,“ vysvetľuje MEDIAN SK.
Agentúra uzatvára prieskum tým, že najväčším volebným jadrom, teda voličmi, ktorí sú presvedčení o svojej účasti aj voľbe, disponuje strana SMER-SSD.
Strane HLAS-SD voličské jadro klesá a zároveň spomedzi všetkých strán disponuje najväčším podielom voličov, ktorí si nie sú istí ani účasťou a ani voľbou strany.
V prípade Progresívneho Slovenska sa úroveň volebného jadra stabilizuje. Napriek tomu má strana neväčší podiel voličov, ktorí sú si istí účasťou, ale nie sú si istí voľbou.
„S ohľadom na podiel nerozhodnutých voličov môžeme v nadchádzajúcom období očakávať ďalšie posuny v prípade podpory politických strán. S blížiacim sa termínom volieb bude pravdepodobne postupne narastať podiel rozhodnutých voličov. Z predchádzajúcich skúseností sa však dá očakávať, že prevažná väčšina nerozhodnutých sa bude rozhodovať o svojej voľbe až v posledných dvoch týždňoch pred voľbami,“ píše agentúra MEDIAN SK.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: MEDIAN SK