Smer je skokanom mesiaca: Rastie na úkor koalície. SNS by z parlamentu vypadla (NAJNOVŠÍ PRIESKUM)

  • Februárový volebný prieskum prináša významné zmeny na politickej scéne
  • PS si udržuje vedúcu pozíciu, Smer-SD zaznamenal výrazný nárast
Na snímke Andrej Danko
Ilustračný obrázok TASR/Martin Baumann
  • Februárový volebný prieskum prináša významné zmeny na politickej scéne
  • PS si udržuje vedúcu pozíciu, Smer-SD zaznamenal výrazný nárast

Najnovší volebný prieskum agentúry NMS Market Research Slovakia ukazuje, že hlavní lídri ostávajú na prvých priečkach. Strana Smer-SD je však skokanom mesiaca, rastie totiž aj na úkor svojich potenciálnych koaličných partnerov. 

Ak by sa voľby konali v prvej polovici februára 2025, strana SNS by sa pravdepodobne do parlamentu nedostala. Výsledky popísal Mikuláš Hanes, politický analytik NMS Market Research Slovakia.

Ako by to bolo dnes? 

Ak by sa parlamentné voľby konali v prvej polovici februára 2025, vyhralo by ich hnutie Progresívne Slovensko so ziskom 24,6 %, ktoré si toto prvenstvo drží už približne od apríla 2024.

Na 2. mieste by už tradične nasledoval Smer-SD. Ako opisuje analytik Hanes, Smer si oproti januárovému meraniu prilepšil o medzimesačný nárast o 4,1 p.b. Takto by dosiahol 22,5 % hlasov.

Okrem PS a Smeru by sa do parlamentu dostalo aj ďalších 5 strán, a to Hlas-SD, Republika, KDH, SaS a Slovensko. „Smer prilákal nerozhodnutých, ale rastie aj na úkor svojich potenciálnych koaličných partnerov. Zisk Smeru, Hlasu a Republiky by nestačil na získanie parlamentnej väčšiny,“ popisuje výsledky analytik. 

Podľa Hanesa bol január mesiacom Roberta Fica, pretože premiér začal rovnako ako v minulosti diktovať tempo a obsah slovenskej politickej debaty.

„Nastoľoval témy, na ktoré reagovala nielen opozícia, ale aj koaliční partneri, mimovládne organizácie, odborové zväzy alebo medzinárodné prostredie. Pripustil aj rozpad vlády a prípadné predčasné voľby. Jasne pritom poukázal na fakt, že v takom prípade to nebude zlyhanie Smeru-SD, ale jeho koaličných partnerov a ich neschopnosti garantovať parlamentné počty, s ktorými vstupovali do vládnej koalície,“ vysvetľuje v kontexte prieskumu agentúra. 

Deklarovaná volebná účasť je na úrovni 62 %. Podľa agentúry je tak už druhý mesiac nárast, tentokrát o 2 p.b. Tento nárast účasti ide najmä v prospech Smeru, ktorý okrem voličov svojich koaličných partnerov a mimoparlamentnej Republiky, prilákal naspäť aj časť svojich voličov z roku 2023.

Hlas na treťom mieste

Koaličná strana Hlas-SD by podľa februárového volebného modelu teraz získala podporu 10,5 % voličov. Štvrtú najsilnejšiu podporu má hnutie Republika, a to so ziskom 7,4 % hlasov. Rovnako, ako klesli čísla Hlasu, klesli i Republike. Je nutné dodať, že poklesy sú na úrovni štatistickej odchýlky.

Tieto výsledky však u strany Hlas len potvrdzujú dlhodobejší trend klesajúcej podpory. Strana sa dostala na svoj pomyselný rekord naposledy vo februári 2024, teda presne pred rokom. Od tohto obdobia prieskumy naznačujú, že strana stráca svojich podporovateľov.

Na druhej strane sa toto nedá povedať o Republike, pri ktorej je zreteľne úzke prepojenie s podporou strany Smer. Keď strana Smer v prieskumoch rastie, Republika klesá a naopak.

Parlamentná hranica

Na vstup do parlamentu si strany musia získať hlasy aspoň 5 % voličov. Okolo tejto pomyselnej sa v najnovšom prieskume nachádzajú 4 subjekty. Najvyššie z nich sa umiestnilo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) s podporu na úrovni 6,6 % (+ 0,7 p.b.).

Za hnutím nasleduje strana Sloboda a Solidarita (SaS) so ziskom 6,1 % (-0,7 p.b.). Nasleduje hnutie SLOVENSKO, ktoré by dosiahlo 5,8 % (-0,5 p.b.), čo by ešte stále stačilo na vstup do parlamentu. A pod hranicou 5 %, ale s reálnym vstupom do parlamentu, by sa umiestnilo hnutie Sme rodina. To by vo voľbách získalo podporu na úrovni 4,1 % (+0,4 p.b.).

Dankova SNS klesá a klesá

Na úrovni trojpercentnej hranice sa pohybujú až 3 strany. Najväčší počet hlasov, 3,2 % (-0,2 p.b.), by získala Maďarská Aliancia. Demokrati by dosiahli podporu 3 % (-1 p.b.) a Za ľudí má podporu na úrovni 2,1 % (-0,2 p.b.).

Strana SNS, ktorá je momentálne jednou z koaličných strán, by podľa aktuálneho volebného modelu získala 1,5 %. Oproti minulému mesiacu strana medzimesačne poklesla o 0,5 p.b. Ostatné strany by získali podporu menej ako 1 %.

Ako by vyzeral parlament? 

Najsilnejšie zastúpenie v Národnej rade Slovenskej republiky by malo Progresívne Slovensko so 44 poslancami. Druhú najpočetnejšiu skupinu tvorí Smer-SD so 41 zákonodarcami. Tretiu pozíciu obsadil Hlas-SD s 19 mandátmi. Za ním nasleduje strana Republika, ktorá disponuje 13 kreslami v parlamente.

Kresťanskodemokratické hnutie zastupuje 12 poslancov. Strana Sloboda a Solidarita má v parlamente 11 reprezentantov. Najmenší poslanecký klub vytvorilo hnutie Slovensko s 10 zákonodarcami.

Čo stojí za (ne)úspechom strán?

Progresívne Slovensko si udržiava najstabilnejší elektorát s viac ako 80 % vernosťou voličov z roku 2023. Strana posilňuje najmä prílevom voličov od SaS, Demokratov a OĽANO, pričom sa jej darí aj v oslovovaní bývalých nevoličov. Smer-SD zaznamenal významné zlepšenie, keď sa mu podarilo získať späť značnú časť svojho pôvodného elektorátu. Strana posilnila najmä na úkor SNS a Republiky.

Hlas-SD zápasí s udržaním voličskej základne, keď od volieb stratil približne 40 % svojich podporovateľov. Väčšina z nich sa zaradila medzi nerozhodnutých voličov, časť prešla k PS a Smeru. Republika zaznamenala spolu s PS najvýraznejší nárast podpory. Napriek odlivu desatiny voličov k Smeru dokázala túto stratu kompenzovať získaním nespokojných voličov SNS a ďalších opozičných strán.

KDH si zachováva stabilnú väčšinu svojho elektorátu, pričom stráca najmä v prospech nerozhodnutých voličov. Darí sa mu však prilákať sklamaných voličov Hlasu, Sme rodina a SNS.

SaS prešla významnou obmenou voličskej základne, keď stratila polovicu svojich voličov, najmä v prospech PS. Stratu kompenzuje získavaním voličov od Hlasu, PS a Demokratov.

Hnutie SLOVENSKO čelí rozpadu svojho elektorátu, ktorý sa rozptýlil medzi viaceré strany, najmä PS a Za ľudí. Straty čiastočne vyrovnáva získavaním voličov Sme rodina.

Sme rodina si udržala polovicu pôvodných voličov, pričom ostatní prešli najmä k hnutiu SLOVENSKO, PS, Hlasu a KDH. Strana však získava nových podporovateľov hlavne spomedzi bývalých nevoličov a prekvapivo aj od PS a Smeru-SD, pričom oproti ostatným stranám naberá z týchto subjektov najviac voličov. 

Čítajte viac z kategórie: Štúdie, prieskumy a analýzy

Zdroj: NMS Market Research Slovakia

Najnovšie videá

Trendové videá