Smerom k Zemi sa závratnou rýchlosťou rúti asteroid s potenciálom zničiť mesto. Minie nás len tesne

  • Zem dnes v noci minie obrovský asteroid
  • V prípade zásahu by spôsobil poriadne škody
  • Vedci sa zrážky neobávajú
asteroid
Ilustračný obrázok Pixabay/Buddy_Nath
  • Zem dnes v noci minie obrovský asteroid
  • V prípade zásahu by spôsobil poriadne škody
  • Vedci sa zrážky neobávajú

Pozor, aby ti nečakaný návštevník nepokazil plány na piatkový večer. K Zemi sa totiž rúti obrovský asteroid, ktorý NASA považuje za potenciálnu hrozbu. Z astronomického hľadiska nás zrejme minie len o chlp.

Minie nás už dnes

O blížiacom sa vesmírnom telese informuje portál Hindustan Times. Je identifikovaný ako Asteroid 2023 KX a v zemských meradlách ide o poriadny kus skaly. Astronómovia odhadujú, že má rozmery približne 23 m x 51 m. K našej planéte sa približuje závratnou rýchlosťou 57 350 km/h.

Radí sa do skupiny Amor, čo sú v skratke asteroidy, ktorá sa približujú Zemi, no ich orbit za normálnych okolností nekrižuje ten náš. Väčšina asteroidov typu Amor križuje obežnú dráhu Marsu.

Ak sú teda všetky výpočty správne a trajektóriu vesmírneho kameňa nič nenaruší, pre Zem by nemal predstavovať nebezpečenstvo. Aj napriek tomu nás, aspoň čo sa vesmírnych mierok týka, lizne len tesne. Okolo Zeme by mal preletieť vo vzdialenosti okolo 6,1 milióna kilometrov.

Aj keby nás však nejakou náhodou 2023 KX trafí, neznamenal by hrozbu pre život na Zemi. Na takúto úroveň škôd je jednoducho príliš malý. NASA odhaduje, že na kompletnú eradikáciu života by musel planétu zasiahnuť asteroid o šírke aspoň 96 kilometrov.

S asteroidmi máme skúsenosti

Poriadne ničivé by však mohli byť aj menšie asteroidy. Napríklad slávny vesmírny balvan, ktorý pravdepodobne pred 65 miliónmi rokov vyhubil dinosaurov, mal šírku „len“ 10 kilometrov.

Asteroid s podobnými rozmermi ako 2023 KX by však mohol aj tak spôsobiť relatívne rozsiahle škody. Ako informuje portál Planetary.org, v roku 2013 takmer zasiahol mesto Čeľabinsk v Rusku asteroid o priemere približne 20 metrov.

Udalosť toho času vystrašila celý svet, no v skutočnosti sa asteroid ani len nedotkol povrchu Zeme. Roztrieštil sa v atmosfére približne vo výške cca 30 kilometrov na povrchom. Putoval k nám pritom rýchlosťou 69 000 kilometrov za hodinu.

Aj napriek tomu však v Rusku spôsobil rozsiahle škody. Tlaková vlna z výbuchu poškodila 7 200 budov v šiestich okolitých mestách a v nemocnici so zraneniami skončilo okolo 1 500 ľudí. Ak by čeľabinský asteroid skutočne dopadol na povrch Zeme, mohlo by ísť o jednu z najkatastrofickejších udalostí v histórii ľudstva.

Skôr rarita

Prelety asteroidov okolo Zeme sú pomerne bežné, no skutočne blízko priblíži len veľmi málo z nich. Asteroid dostatočne veľký na to, aby zničil mesto, sa neškodne priblížil k Zemi a obežnej dráhe Mesiaca len prednedávnom, koncom marca.

kométa
zdroj: Unsplash/Chris Henry

Vtedajší úkaz ponúkol astronómom možnosť sledovať asteroid zo vzdialenosti niečo viac ako 168-tisíc kilometrov, čo je menej ako polovica vzdialenosti k Mesiacu. Vďaka tomu bol asteroid viditeľný cez ďalekohľady a malé teleskopy.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v tom čase poznamenal, že je zriedkavé, aby sa nejaký dostal do takejto blízkosti. Podľa NASA sa tak štatisticky udeje raz za desať rokov. Portál Science.org odhaduje, že vesmírne telesá s priemerom väčším ako 1 km Zem zasiahnu približne raz za 700 000 rokov.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Hindustan Times, Planetary.org, Science.org, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá