„Smotánka, orchester a pár facek“: Elitný koncert sa zvrhol, lietali facky aj nábytok

  • Keď si prečítaš, ako vyzeral tento koncert, nebudeš tomu chcieť uveriť
  • Celú situáciu robí ešte vtipnejšou fakt, že išlo o koncert vážnej hudby
Skandalkonzert
Twitter (@mat1dog/@boulezian)
  • Keď si prečítaš, ako vyzeral tento koncert, nebudeš tomu chcieť uveriť
  • Celú situáciu robí ešte vtipnejšou fakt, že išlo o koncert vážnej hudby

Prenesme sa v histórii presne o 110 rokov dozadu, teda do 31. marca 1913. Predstav si, že sa nachádzame vo Viedni a večer na nás čaká prestížny koncert vážnej hudby pre smotánku. 

Oblečieš si na seba svoj najlepší oblek, prídeš na miesto určenia… no miesto vážnej hudby sa ti ujde pár faciek, pri ktorých sa ešte budeš musieť uhýbať nábytku, ktorý ti preletuje ponad hlavu. Znie to ako výmysel, no presne takto vyzeral „legendárny“ viedenský koncert, ktorý po týchto udalostiach dostal názov „Skandalkonzert“. 

Experimentálna hudba poslucháčom nesadla 

Koncert, ktorého pôvodným cieľom bolo vykúzliť hlboký kultúrny zážitok viedenskej smotánke, sa uskutočnil v priestoroch Musikvereinu, píše Medium. Ide o honosnú koncertnú sálu, v ktorej sa dodnes uskutočňujú koncerty klasickej hudby alebo lukratívne plesy. 

Čo sa tu teda udialo pred presne 110 rokmi? Na koncerte malo odznieť celkom 5 diel od 5 rôznych skladateľov. Tí boli zoskupení okolo Arnolda Schönberga a pod jeho vedením vytvorili súbor, ktorý sa dnes nazýva „Druhá viedenská škola“, informuje deník.cz. 

Druhá viedenská škola bola inšpirovaná expresionizmom, čo znamená, že skladatelia sa snažili svojou tvorbou vymedziť voči akýmkoľvek iným umeleckým smerom. Tento druh klasickej hudby síce mal svojich priaznivcov, no nehľadali sa ľahko a podľa popisu nasledujúcich udalostí boli zrejme veľmi svojskí. 

Zdroje uvádzajú, že účastníci koncertu sa netvárili nadšene už na začiatku, no na úplné šialenstvo sa všetko zvrhlo pri štvrtej skladbe, ktorú hral Alban Berg. Jedna časť jeho vystúpenia niesla názov „Über die Grenzen des All“, ktorý môžeme spätne vyhodnotiť ako veľmi presný. Vo voľnom preklade je to totiž „za hranicami priestoru/vesmíru“, pričom presne takto mala daná časť znieť.

Začínala sa plným 12-tónovým akordom, ktorý znel v honosnej sále naozaj ako „za hranicami priestoru“. Mal sa vyznačovať vysokou atonalitou, čo bolo síce prijateľné pre expresionizmus, no evidentne neprijateľné pre už aj tak dosť nespokojné publikum. 

Skladateľa začali posielať do blázninca

Po odznení tohto tónu sa začali z hľadiska ozývať nesúhlasné výkriky. Alban Berg totiž hral skladby, ktoré zložil jeho priateľ Peter Altenberg. Publikum však začalo vykrikovať, že skladateľ patrí do blázninca. 

Možno by sa nad to každý povzniesol (aj keď to bola, samozrejme, veľmi nevhodná poznámka – o to viac v spoločnosti, ktorá sa radila medzi smotánku), avšak malo to jeden háčik. Publikum veľmi dobre vedelo, že Peter Altenberg sa aktuálne v blázninci naozaj nachádza. Bol umiestnený v Štátnom ústave pre duševne chorých v Steinhofe na okraji mesta. 

Táto nevhodná poznámka tak vyvolala vlnu nečakanej agresie a honosná koncertná sála zdobená zlatom sa razom premenila na scénu, ktorá pripomínala skôr hodovú zábavu v kultúrnom dome v Kalnej nad Hronom o 3:00 ráno. 

Incident mal rýchly spád

V sále začali okamžite lietať facky, päste i kopance. Diváci na seba navzájom kričali, posielali sa do spomínaného blázninca a muži si vymieňali facky i rany päsťami. Tí najviac „vášniví“ začali demolovať nábytok, ktorý sa v sále nachádzal, a začali po sebe hádzať stoličky, informuje Secret Vienna.

Jednu z faciek uštedril aj usporiadateľ koncertu Erhard Buschbeck. Tá bola neskôr prezentovaná ako „najviac harmonický zvuk celého koncertu“. 

Bizarnú šarvátku ukončil až príchod polície. Celý incident mal, samozrejme, aj súdnu dohru, nehovoriac o tom, že o ňom ešte veľmi dlho hovorila celá Viedeň. 

Čítajte viac z kategórie: Kultúra

Zdroje: Medium, deník.cz, Wikipedia, Secret Vienna

Najnovšie videá

Trendové videá