Smrť šéfa teroristov „smrdí“ začiatkom ničivej vojny. Celý život sa skrýval v bunkroch, nakoniec v ňom umrel
- Šéf teroristov z Libanonu zomrel
- Nevyhol sa osudu, pred ktorým sa skrýval takmer 30 rokov
- Z libanonskej organizácie vybudoval regionálnu silu
- Šéf teroristov z Libanonu zomrel
- Nevyhol sa osudu, pred ktorým sa skrýval takmer 30 rokov
- Z libanonskej organizácie vybudoval regionálnu silu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v piatok na pôde OSN prisľúbil zničenie dvoch teroristických organizácií Ha*as a H*zballáh. V ten istý deň prišli správy o tom, že sa vodcu libanonskej teroristickej organizácie Hi*balláh Hasan Nasralláh zrejme podarilo zneškodniť.
Dlhoročného vodcu militantnej organizácie mal zabiť piatkový raketový útok stíhačiek F-35 na predmestie Bejrútu. Práve 64-ročný Nasralláh urobil z H*zballáhu regionálnu silu. Vodcovi teroristov nepomohlo ani ukrytie sa v podzemnom bunkri pod obytnou budovou.
Zatiaľ nie je známe, ako sa Izraelčanom podarilo Nasralláha vypátrať. Ten sa totiž celý život skrýval v paranoji, že skončí ako jeho predchodca. Smrť muža, ktorý bol veľkým spojencom Iránu, až jeho predĺženou rukou, spôsobuje obavy, že región môže upadnúť ešte do väčšieho chaosu, či v ňom môže prepuknúť regionálna vojna.
Príbeh klerika a nezmieriteľného odporcu Izraela
Nasralláh sa narodil na šiitskom predmestí Bejrútu v roku 1960, uvádza Times of Israel. Zaujímavosťou je, že jeho rodina nepraktikovala žiadne náboženstvo a budúci klerik navštevoval školu v susedstve, ktoré bolo predominatne kresťanské.
Budúceho vodcu teroristov to ale od mladosti ťahalo k štúdiu teológie. Študoval ju na seminároch v Libanone, Iraku či Iráne. Ovplyvnila ho aj iránska islamská revolúcia z roku 1979.
Počas štúdia sa pripojil k politickému i vojenskému hnutiu Amal. Neskôr sa však s ním dostal do sporu kvôli postoju k izraelskej okupácii južného Libanonu. Zapojil sa aj do partizánskeho boja voči izraelským jednotkám.
Neskôr sa pridal k hnutiu H*zballáh, kde mal najskôr na starosti mobilizáciu bojovníkov, neskôr sa stal miestnym lídrom až v roku 1992 ako 35-ročný prevzal velenie celého hnutia.
Tomuto postupu predchádzalo zabitie šéfa hnutia Abbása Musávího, ktorého zabil izraelský nálet. Nasralláh sa ako šéf H*zballáhu za úmrtie svojho predchodcu pomstil. Zaútočil s raketami na Izrael, pričom útok neprežila mladá žena. Ešte viac obetí si vyžiadal teroristický útok v Argentíne, ktorý neprežilo 29 ľudí.
Nasralláhovi sa podarilo postupne vybudovať z H*zballáhu regionálnu silu schopnú konkurovať izraelskej armáde. Samozrejme, s veľkým prispením iránskych peňazí.
H*zballáh neustále útočil na vojakov Izraelu v južnom Libanone, až to viedlo k ich stiahnutiu v roku 2000. Vďaka tomu, že sa Nasralláhovi podarilo dosiahnuť stiahnutie vojakov upevnil si pozíciu v Libanone a H*zballáh sa stal okrem vojenského aj politickým hnutím. Doteraz je skupina dôležitou politickou silou v libanonskom parlamente a patrí aj k dôležitým poskytovateľom sociálnych služieb ako sú zdravotníctvo či školstvo v Libanone.
Trpel paranojou, neukazoval sa na verejnosti
So stiahnutím izraelských vojakov ale mier na Blízky východ na dlhú dobu neprišiel. Už o šesť rokov sa H*zballáh pustil do cezhraničného útoku na Izrael, pričom zabil osem izraelských vojakov, a dvoch uniesol. To vyvolalo mesiac trvajúcu vojnu, ktorá si vyžiadala stovky mŕtvych na strane Izraela a tisícku na strane Libanonu.
Nasralláh ostal vo svojich názoroch na Izrael konzistentný a odmietal jeho existenciu a vyzýval tiež k vyhladeniu sionizmu. Prekážali mu tiež Spojené štáty, dávny spojenec Izraela.
V zahraničnej politike sa postavil na stranu sýrskeho diktátora Bašara Asada, ktorému poslal posily, aby mu pomohli v boji doma. Podpora Asada si vyvolala zmiešané pocity u obyvateľov Libanonu vzhľadom na predchádzajúcu históriu krajín a spory.
Šéf teroristov sa tiež podieľal na likvidácii domácich oponentov, s jeho menom sa spája atentát na bývalého premiéra Rafika Haririho.
Sám Nasralláh sa ale obával, že dopadne ako jeho predchodca alebo ako jeho oponenti, ktorých pomohol zniesť zo sveta. Väčšinu svojho života preto prežil v bunkroch a na verejnosti sa objavoval len sporadicky. Aj jeho príhovory zneli len z televíznych vysielaní.
Smrťou Nasralláha a ďalších vysokopostavených členov H*zballáhu sa teroristická organizácia môže ocitnúť bez vlády a v chaose. Zrejme je ale len otázkou času, kým Nasralláha nahradí niekto iný. Otázna je však reakcia Iránu, keďže H*zballáh je jeho najcennejšie aktívum v regióne. Nie je tak vylúčená aj ďalšia eskalácia a preliatie vojny za hranice Izraela, Palestíny a Libanonu.
Zdroje: Times of Israel, TASR