Smrtiaca baktéria pripútala Slovenku k umelej pľúcnej ventilácii. Bojuje o život už 51 dní
- Žena si mala baktériu legionella zrejme priniesť z dovolenky
- Táto baktéria v septembri trápila susedné Poľsko, kde si vyžiadala až 22 obetí
- Žena si mala baktériu legionella zrejme priniesť z dovolenky
- Táto baktéria v septembri trápila susedné Poľsko, kde si vyžiadala až 22 obetí
S legionárskou chorobou bojuje na Slovensku ďalšia osoba. Ako informuje portál noviny.sk, ide o 47-ročnú ženu, ktorá vo vážnom stave leží na oddelení ARO v Univerzitnej nemocnici v Bratislave.
Žena si mala baktériu legionella zrejme priniesť z dovolenky. Dobrou správou je, že choroba sa z človeka na človeka neprenáša. Nakaziť sa možno vdýchnutím aerosolu, v ktorom sa baktéria nachádza. Táto baktéria v septembri trápila susedné Poľsko, kde si vyžiadala až 22 obetí.
Nakazená žena sa v nemocnici nachádza už 51 dní, počas ktorých je napojená na umelú pľúcnu ventiláciu. Primár oddelenia petržalskej Nemocnice sv. Cyrila a Metoda Jakub Hložník konštatuje, že ide o mladú ženu, ktorá sa nakazila zrejme v zahraničí.
„Nevieme, prečo je u nej ten priebeh taký, aký je, lebo ona je v podstate zdravá. Takýto ťažký priebeh mávajú zvyčajne pacienti s nejakým iným ochorením,“vysvetľuje.
Lekár tiež uvádza, že so závažnými prípadmi tohto ochorenia sa stretol len dvakrát. Prvým bol jeho kolega, druhým je práve táto žena.
Nejde o prvý prípad
Pred piatimi rokmi evidoval Úrad verejného zdravotníctva SR niečo vyše 50 pacientov s potvrdenou legionárskou chorobou. V roku 2021 sa tento počet slovenských pacientov strojnásobil a vlani sme evidovali 138 prípadov.
Týmto baktériám sa darí v stojatej a teplej vode. Môžu sa tak nachádzať v rôznych zásobníkoch vrátane bojlerov. Odborníci zo spoločnosti preto odporúčajú, aby si ľudia v domácnostiach ohrievali vodu v zásobníkoch pri teplote vyššej ako 55 stupňov Celzia. Týmto spôsobom sa dá vyhnúť rizikám infekcie.
Ďalej je dobré vymieňať stagnujúcu vodu – napríklad po príchode z dovolenky – a dbať na každý zvláštny zápach z bojlera, informovali sme.
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR eviduje za minulý a tento rok doposiaľ 24 úmrtí na legionelózu. Ochorenie spôsobuje baktéria z rodu Legionella, ktorá sa prirodzene vyskytuje v umelých aj v prírodných vodných systémoch a v pôde. TASR o tom informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.
Legionelóza môže prebiehať v dvoch formách, a to ako pontiacka horúčka (mierne ochorenie bez zápalu pľúc) a ako legionárska choroba (život ohrozujúca pneumónia). Z 24 úmrtí sa podľa ÚVZ 23 týkalo legionárskej choroby a jedno pontiackej horúčky. Najviac úmrtí úrad eviduje u ľudí starších ako 65 rokov (18).
„Za rok 2023 (do konca augusta) evidujeme spolu 53 hlásených prípadov, z toho 47 prípadov legionárskej choroby a šesť prípadov pontiackej horúčky,“ priblížila Račková.
V auguste na Slovensku zaznamenali desať prípadov ochorenia, z toho deväť legionárskej choroby a jeden prípad pontiackej horúčky. V roku 2022 ÚVZ evidoval celkovo 108 prípadov (85 prípadov legionárskej choroby a 23 prípadov pontiackej horúčky).
Prípady legionárskej choroby sú hlásené najmä u osôb vo vyšších vekových skupinách. U väčšiny zdravých ľudí s dostatočnou imunitou sa vznik ochorenia nepredpokladá.
V Európskej únii sa legionelózou každý rok nakazí vyše 6 000 ľudí. Viac ako 250 z nich zomrie. Zatiaľ čo na Slovensku sme dlhodobo evidovali nízky výskyt tohto ochorenia, v posledných rokoch jeho prípady pribúdajú.
V roku 2018 sa potvrdilo 54 pacientov, v roku 2019 87 pacientov a v roku 2020 až 104 pacientov. Za rok 2021 sme evidovali 148 ochorení.
Pozor na pneumóniu
Známy infektológ Peter Sabaka v tejto súvislosti upozorňuje, že baktéria legionella môže stáť aj za pneumóniou. Je jedným zo štyroch najčastejších vyvolávateľov tohto ochorenia.
„Legionárska choroba zvyčajne postihuje ľudí vo veku nad 50 rokov a pacientov s oslabenou imunitou. Prejavuje sa zápalom pľúc, vysokou teplotou, kašľom, poruchami vedomia. Infekcia môže v niektorých prípadoch prerásť aj do sepsy a multiorgánového zlyhávania a v desatine prípadov môže končiť smrťou. Nevyhnutná je preto včasná liečba.“
„U mladších ľudí môže legionella spôsobiť takzvanú pontiacku horúčku. Ide o miernejší prejav ochorenia, ktorý nespôsobuje totiž zápal pľúc. Má podobné prejavy ako chrípka, s ktorou sa zamieňa, a úmrtnosť je prakticky nulová. Ochorenie zvyčajne odíde samo bez toho, aby sa rozpoznalo,“ hovorí infektológ Peter Sabaka.
Zdroje: Noviny.sk, SIU archív, TASR