Smrtiaca huba môže byť už na Slovensku, len o nej nevieme. Lieky sú na ňu prikrátke

  • Kvasinková infekcia postihuje najmä pacientov so slabou imunitou
  • Candida auris je rozšírená už na troch kontinentoch
Ilustračná foto
Ilustračná foto Unsplash/CDC Unsplash/Stephen Andrews Unsplash/Fresstocks
  • Kvasinková infekcia postihuje najmä pacientov so slabou imunitou
  • Candida auris je rozšírená už na troch kontinentoch

Svet a najmä USA trápi kvasinková huba Candida auris, ktorá je odolná voči dezinfekčným prostriedkom a je takmer neliečiteľná. Mikrobiológ Neil Gow pre portál BBC povedal, že huba je odolná voči trom hlavným triedam liekov, ktoré máme k dispozícii na liečbu plesňových infekcií. 

Podľa neho je úmrtnosť u infikovaných ľudí na toto ochorenie niekde medzi 30 až 72 percentami. Táto huba momentálne trápi lekárov v USA, kde sa medzi pacientmi šíri veľmi rýchlo a takmer polovica pacientov, ktorí sa ňou nakazia, zomrú do 90 dní, uvádza portál Topky. Doteraz sa „podozrivý“ objavil v 33 krajinách na troch kontinentoch.

Candida auris bola prvýkrát identifikovaná podľa portálu BBC už v roku 2009, keď sa ňou infikovala 70-ročná žena v Tokiu a do nemocnice prišla so sťažnosťou bolesti ucha. Podľa portálu začiatkom apríla tohto roka Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) oznámilo, že kvasinková huba Candida auris sa považuje za akútnu hrozbu, práve pre jej rezistentnosť na antibiotiká.

V prípade tejto huby nejde o izolovanú chorobu, jej výskyt hlásia viaceré krajiny. Pre portál Topky odborník na imunitu z biotechnického laboratória NATURES Adrián Doboly povedal, že sa dá predpokladať, „že tento druh nákazy sa nachádza aj na Slovensku, iba o tom nevieme, resp. nebol potvrdený“.

Taktiež povedal, že je pravdepodobné, že sa skôr či neskôr identifikuje aj u nás. Jej výskyt bol podľa jeho slov potvrdený takmer v každom podnebnom pásme. 

Zodpovednosť nesie ľudstvo

„Zatiaľ sa ukazuje, že bežnú populáciu táto kvasinka neohrozuje. Avšak možno v zdravotníctve u hospitalizovaných a najviac ohrozených pacientov budú musieť pri komplikáciách zvažovať aj túto eventualitu a pripraviť si procesy pre jej identifikáciu a liečbu,“ upokojuje verejnosť Doboly. 

Keďže huba postihuje najmä oslabených ľudí a tých, ktorí trpia inými chorobami, práve to môže prispieť k zhoršeniu ich zdravotného stavu a nakoniec aj k úmrtiu.

„Problémom je aj ich diagnostika, keďže bežné procedúry na identifikáciu kvasinkových infekcií nevedia tento typ kvasiniek objaviť a vo výsledku poukážu na iný typ kvasinkovej infekcie. Na správnu identifikáciu C. auris je aktuálne potrebné sekvenovanie genómu, čo na identifikáciu kvasinkových infekcií nie je bežná metóda,“ povedal ďalej pre Topky odborník na imunitu.

Najviac náchylní sú pacienti s oslabenou imunitou a dlhodobo chorí pacienti. Tí majú aj vyššiu predispozíciu na iné kvasinkové, bakteriálne, ale aj vírusové infekcie. Kvasinková infekcia nepotrebuje podľa odborníka špeciálne podmienky na prežitie. Žije kdekoľvek. Najčastejšie sa môžu vyskytovať v mokradiach, kde sa živí odumretými rastlinami.

„Vplyvom otepľovania tieto kvasinky získali toleranciu na vyššie teploty, a teda schopnosť koexistovať na teplokrvných živočíchoch. Následne sa predpokladá zoonotický prenos voľne žijúcimi vtákmi na človeka,“ dodal pre portál Adrián Doboly.

Podľa portálu BBC môže byť za vznikajúcu infekčnú hrozbu zodpovedný náš vlastný druh.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: BBC, Topky

Najnovšie videá

Trendové videá