Smrtiace čínske drony „vznášajúci sa drak“, a „lietajúci granát“, dokážu doslova vymazať americké a taiwanské ciele
- Čínska armáda naďalej rozširuje svoju kapacitu, a to pri zvýšenom napätí v indicko-pacifickom regióne
- Nový bezpilotný dron CH-6 môže byť nasadený proti ponorkám, dokáže odpáliť aj malé a stredne veľké riadené strely
- Ďalší dron dokáže prekonať rýchlosť zvuku a jeho nižšia verzia je už ostro nasadená na hraniciach s Indiou
- Čína sa pokúša aj „recyklovať“ staré socialistické stíhačky, ktoré môže prerobiť na drony nasadené proti Taiwanu
- Čínska armáda naďalej rozširuje svoju kapacitu, a to pri zvýšenom napätí v indicko-pacifickom regióne
- Nový bezpilotný dron CH-6 môže byť nasadený proti ponorkám, dokáže odpáliť aj malé a stredne veľké riadené strely
- Ďalší dron dokáže prekonať rýchlosť zvuku a jeho nižšia verzia je už ostro nasadená na hraniciach s Indiou
- Čína sa pokúša aj „recyklovať“ staré socialistické stíhačky, ktoré môže prerobiť na drony nasadené proti Taiwanu
Premena čínskej armády na druhú najväčšiu na svete fascinuje nie len odborníkov, ale aj jej potencionálnych nepriateľov. Predstavitelia americkej armády neraz vyjadrili obdiv nad čínskym zbrojením. Teraz ale čínska armáda vyvinula drony, ktoré doslova dokážu vymazať americké ciele v indicko-pacifickom regióne.
„Lietajúci granát“ je schopný zaútočiť proti ponorkám
Bezpilotný dron CH-6 bol predstavený v septembri na tradičnej leteckej prehliadke Číny. Podľa odborníkov je ho možné nasadiť proti ponorkám a „ohroziť vojenské ciele v Tichomorí prívalom rakiet alebo sledovať americké manévre s najnovším sledovacím zariadením,“ informoval Times.
Je tak schopný vykonávať protiponorkové misie, námorné hliadky a zároveň poskytovať leteckú podporu na blízko. „Môžeme to nazvať lietajúcim granátom,“ povedal čínskemu propagandistickému plátku Global Times jeho hlavný inžinier a dizajnér Shi Wen.
Obsluhovať ho môžu jednotliví vojaci alebo môže byť súčasťou letky dronov.
https://twitter.com/Kaala_Nag/status/1442901551576616964
Defence Post uvádza, že má rozpätie krídel 20,5 metra a môže uniesť maximálnu hmotnosť pri vzlete až 7,8 tony (7 800 kg). Taktiež môže niesť zbrane a vybavenie až do 450 kg. Dron môže niesť tradičné rakety vzduch-zem i presne navádzané bomby.
CH-6, ktorý má rozpätie krídel 20,5 metra a je dlhý 15 metrov, dokáže odpáliť aj malé a stredne veľké riadené strely a protiradiačné strely.
Jeho maximálna rýchlosť je 700 k/h a vo vzduchu dokáže stráviť až 20 hodín, čo je viac ako priemerné vojenské drony. Dlhú letovú dobu zabezpečujú dva motory.
WZ-7 operuje na hraniciach s Indiou
Nie je to však jediný dron, ktorý Čína v nedávnej dobe predstavila. Rovnako pokročilý je aj dron prezývaný ako „Vznášajúci sa drak“. Jeho oficiálny názov je WZ-8, skratka WT značí Wu Zhen, čo je skratka pre „bezpilotný prieskum“, pripomína Defence News.
O WZ-8 je známych len veľmi málo informácií. Predpokladá sa, že má dva motory, dokáže prekonať rýchlosť zvuku a je schopný operovať v „blízkovesmírnych“ výškach. Jeho využitie je skôr vhodné na zber informácií potrebných pre vojenské operácie.
https://twitter.com/HenriKenhmann/status/1443946305198374947
Jeho staršia verzia WZ-7 je lepšie známa. Ostro nasadená do armády je už od roku 2019, pričom ho zachytili satelitné snímky ako operuje v blízkosti základní v Južnej Číny. Zachytený bol tiež na mori a na hranici s Indiou, kde je situácia tiež napätá.
Meria približne 12 metrov na dĺžku a má rozpätie krídel približne 22 metrov.
Z „recyklovaných“ stíhačiek môžu byť drony
Čína nepoužíva len nové stroje, po vzore Američanov sa rozhodla „recyklovať“ staré socialistické stíhačky z 50. rokov. Tie prerába na bezpilotné drony.
Veliteľstvo čínskej Ľudovej oslobodzovacej armády (PLA) zverejnilo fotografie dvoch stíhačiek Shenyang J-6 na sociálnej sieti, uvádza Defence News.
Fotografie sú na neidentifikovanom letisku, pričom sú zámerne tak upravené, aby sa nedalo identifikovať miesto fotenia snímkou a ani príslušnosť k jednotlivým leteckým brigádam.
J-6 je čínska kópia sovietskej stíhačky Mikojan-Gurevič MiG-19. Jej pilotovaná verzia bola oficiálne vyradená už 2010, keď bolo lietadlo považované za zastarané. Nemalo ani radar.
Satelitné snímky zachytávajú tieto lietadlá na dvoch leteckých základniach v čínskych pobrežných provinciách oproti Taiwanu. Základne sú od Taiwanu vzdialené približne 400 kilometrov, čiže by lietadlá boli potenciálne schopné zaútočiť na ostrovný štát, ktorý Čína považuje za svoju provinciu.
Satelitná fotografia z Lianchengu, zhotovená 15. septembra spoločnosťou Planet Labs, zachytáva 50 lietadiel J-6, pričom deväť z nich vedľa pristávacej dráhy.
Môžu slúžiť na ochromenie taiwanskej obrany
V minulosti sa pošuškávalo, že by sa tieto lietadlá mohli prerobiť na bezpilotné bojové drony. Zatiaľ nie je známe, či k takejto „prerábke“ došlo a nakoľko je úspešná. Nasedené by mohli byť práve na Taiwan.
https://twitter.com/TheBaseLeg/status/1450768357620256771?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1450768357620256771%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fd-42000543992173190415.ampproject.net%2F2110011758000%2Fframe.html
„Možno ho použiť buď ako návnadu na zaplavenie protivzdušnej obrany ich veľkým počtom, alebo ako základné bojové lietadlo bez posádky,“ uviedol pre EurAsian Times vicemaršal indického letectva Pranay Sinha.
„Je to starší ročník MiG-19 triedy a nemá žiadny praktický účel okrem toho, ako je uvedené, aby sa použil na prekonanie taiwanských systémov protivzdušnej obrany za predpokladu, že ich dokážu spustiť v masívnom počte. Pre mňa je to viac psychologická vojna,“ dodal vicemaršal.
Prerábanie stíhacích lietadiel na bezpilotné drony nie je nič výnimočné, aj USA testuje program, ktorý má za ciel prerobiť staré F-16 na bezpilotné drony.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Times, Global News, Defence Post, Defence News, Defence News, EurAsian Times