VIDEO: Smrtiace kombo, z ktorého behá mráz po chrbte. Čínskeho robotického psa s guľometom vysadí dron
- Číňania demonštrovali schopnosti svojho robotického odvetvia
- Na virálnom videu nesie dron robotického psa
- Ten je ozbrojený ľahkým guľometom
- Číňania demonštrovali schopnosti svojho robotického odvetvia
- Na virálnom videu nesie dron robotického psa
- Ten je ozbrojený ľahkým guľometom
Sociálne siete obleteli videá, ktoré zachytávajú nezvyčajnú kombináciu. Dron nesie čínskeho robotického psa, ktorý ma na tele pripevnený guľomet.
Ako uvádza Fox News video sa prvýkrát objavilo na čínskej sociálnej sieti Weibo, kde ju zdieľal overený užívateľ s názvom Kestrel Defence Blood-Wing. Ide o čínskeho dodávateľa obranného priemyslu.
Jednominútové video najskôr zachytáva dron, ktorý sa vznáša nad budovami. Po priblížení vidieť, že tento bezpilotný prostriedok nesie náklad. Ten po pristátí na strechu vyloží a následne odletí. Robotický pes, ktorý bol prepravovaný v ľahu, sa následne vzpriami a pochoduje po streche. Na chrbte ma pripevnenú automatickú strelnú zbraň.
Lia Wong auf Twitter: „Blood-Wing, a Chinese defense contractor, demonstrates drone-deploying an armed robodog. The Future is Now. pic.twitter.com/IL5wdmT0nc“
— PiZ (@piz69) October 13, 2022
V popise videa sa uvádza, že zbraň môže ľahko „zahájiť prekvapivý útok“.
„Vojnové psy zostupujúce z neba, vzdušný útok, ťažkotonážne drony Red Wing Forward poskytujú bojové robotické psy, ktorých možno priamo nasadiť na slabý článok za nepriateľom a začať prekvapivý útok alebo ich možno umiestniť na strechu nepriateľa, (môžu) obsadiť veliteľské stanovištia na potlačenie palebnej sily. A pozemné jednotky (môžu) vykonať trojrozmerný kliešťový útok na nepriateľa v budove,“ píše sa v popise.
Má na sebe ľahký guľomet, problémom však môže byť spätný ráz
The WarZone portálu Drive uvádza, že pravdepodobne má pes na sebe umiestnený čínsky ľahký guľomet QBB-97.
Ide o podobnú zbraň, ktorú používa čínska ľudová oslobodzovacia armáda, a tou je útočná puška QBZ-95, s ktorou má spoločných 70 % komponentov.
Rozdiel medzi strelnými zbraňami spočíva v tom, že ľahký guľomet poskytuje dlhodobú automatickú paľbu.
Bubnový zásobník videný na videu pojme až 80 nábojov. The War Zone pripomína, že „so schopnosťou vystreliť až 650 rán za minútu predstavuje QBB-97 úctyhodnú, aj keď obmedzenú výzbroj, ale ako presne by fungovala streľba z chrbta robopsa, je úplne iný príbeh“.
All the people who laughed off the “worrywarts” years ago for freaking out about the Funny Dancing Robot Dogs ™ should be forced to watch this video once a day for the remainder of the year. pic.twitter.com/WBIrlGah3w
— Sean Chiplock @ Anime Texas (Woodlands, TX) (@sonicmega) July 20, 2022
Odvoláva sa pritom na video podnikateľa Alexandra Atamanova zo začiatku tohto roka. Podnikateľ naprogramoval robotického psa, aby zasahoval ciele pomocou ruského samopalu 9×19 mm PP-19-01 „Vityaz“, ktorý bol namontovaný na jeho chrbte.
Na videu vidieť, že pes nie je odolný voči spätnému rázu strelnej zbrane, ktorá ho za každým posunie o pár centimetrov dozadu. Napriek tomu pes dokáže zasiahnuť vybrané ciele, ktoré sú ale v relatívnej blízkosti psa.
Robotov už armády nasadili
Čínske psy nie sú jedinými robotickými zbraňami, ktoré na scéne figurujú. Tento rok sa Rusi pochválili robotickým psom, ktorý mal na sebe pripevnenú protitankovú strelu RPG-26. Ruský robopes sa však náramne podobal na robotických psov, ktorých predávajú čínske internetové obchody Alibaba či AliExpress.
Robotickým psom disponovali svojho času aj newyorskí policajti. Robot, ktorý mal zachraňovať životy policajtom tým, že ho mohli poslať na prieskum do nebezpečných oblastí, vyvolal rozruch. Občania mesta, ale aj politici ho kritizovali ako drahú zbytočnosť a byrokratický nezmysel. Nakoniec ho newyorská polícia vrátila jeho výrobcovi Boston Dynamic, uvádza New York Times.
V súčasnosti sa viaceré mocnosti zameriavajú na vývin robotických zbraní a vozidiel. Niektorí roboti sú už aj nasadení v teréne. Na Ukrajine Rusi používajú odmínovacie vozidlá Uran-6.
Ruská federácia disponuje aj robotickým vozidlom Uran-9, ktoré bolo nasadené v Sýrii. Jeho úlohou je poskytovanie ochrany pechoty pred nepriateľskou paľbou, ale je schopné bojovať i proti pechote, obrneným vozidlám a dokonca aj proti tankovým jednotkám.
Prvé robotické vozidlá nasadila aj Severoatlantická aliancia (NATO), ide o roboty THeMIS, ktoré strážia rusko-litovskú hranicu. Robotické vozidlo sa dá vybaviť viacerými typmi zbraní, pretože má modulárne veže, ktoré sa dajú vybaviť autokanónmi, guľometmi, granátometmi, protitankovou muníciou či samovražednými dronmi.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Fox News, The WarZone, New York Times