SMUTNÁ ANALÝZA: Na olympiáde končili Slováci v polovici štartového poľa. Oplatí sa tam posielať niektorých športovcov?
- Slovensko v medailovom rebríčku letných olympijských hier v Tokiu skončilo na 50. mieste so štyrmi medailami
- Funkcionári neúspech odôvodňujú tým, že sme na prelome generačnej výmeny športovcov
- Fanúšikovia na sociálnych sieťach kritizujú organizáciu hier v Tokiu, ich priebeh, ale aj propagandu spojenú s politikou a koronavírusom
- Slovensko v medailovom rebríčku letných olympijských hier v Tokiu skončilo na 50. mieste so štyrmi medailami
- Funkcionári neúspech odôvodňujú tým, že sme na prelome generačnej výmeny športovcov
- Fanúšikovia na sociálnych sieťach kritizujú organizáciu hier v Tokiu, ich priebeh, ale aj propagandu spojenú s politikou a koronavírusom
Olympijské hry v Tokiu mali prebiehať už minulý rok. Svet však zasiahla pandémia koronavírusu, ktorá ich konanie odložila. Šírenie vírusu sa však čiastočne zmiernilo a olympiáda tak dostala zelenú. Športová udalosť si kvôli ochranným známkam, brandingu a banerom dokonca vo svojom názve nechala dve dvadsiatky – Tokio 2020.
Olympiáda v znamení koronavírusu
Už od začiatku sa vedelo, že letné olympijské hry budú v znamení rôznych obmedzení. Odohrávali sa totiž bez fanúšikov na tribúnach. Tí s tým veľmi nesúhlasili, čo prezentovali aj v komentároch pod viacerými príspevkami na sociálnych sieťach. Podľa niektorých športových fanúšikov sa taktiež až priveľmi spájala s politikou. Na druhej strane barikády boli však aj ľudia, ktorí sa z hier tešili.
Našu krajinu reprezentovalo historicky najmenej športovcov. Do Japonska ich odletelo len 41, čo slovenským fanúšikom na sebavedomí nepridalo. Pre zranenie z Tour de France chýbal napríklad aj Peter Sagan. V 234 km cestných pretekoch tak štartoval len jeho brat Juraj Sagan a Lukáš Kubiš, ktorí trasu s takmer 5-kilometrovým prevýšením ani nedokončili.
„Obdivujem ľudí, ktorí dokázali ísť toto stúpanie na špici. Klobúk dole pred nimi. Dal som do toho všetko. V danom okamihu som však nevedel urobiť viac,“ povedal Kubiš v rozhovore pre Sportnet.
Druhý menovaný sa zúčastnil aj časovky, no v olympijských pretekoch skončil predposledný. Za ním už bol len Sýrčan Ahmad Badreddin Wais, ktorý reprezentoval tím utečencov.
Atletické sklamanie
V rámci atletiky sa na tohtoročných olympijských hrách zúčastnili štyria chodci, traja bežci a dvaja si prišli zahádzať kladivom. Najúspešnejší z nich bol, už tradične, Matej Tóth, ktorý sa venuje rýchlej chôdzi. Zlatý medailista z posledných hier v Rio de Janeiro ale na svojej poslednej olympiáde v kariére na predchádzajúce úspechy nenadviazal. Vo svojej kráľovskej kategórii na 50 km skončil štrnásty. O priečku za ním sa v behu na 400 metrov umiestnila Emma Zapletalová.
Pre portál sportnet.sme.sk sa s atletickým sklamaním na olympiáde podelil šéftréner Slovenského atletického zväzu, Martin Pupiš.
„Niekomu by sa mohli zdať naše ambície nesmelé, ale ja som už pred OH odhadoval, že tak, ako by sme mohli získať možno aj dva cenné kovy, mohlo by sa nám stať, že sa nik neprebojuje do prvej desiatky. Žiaľ, vyšla druhá možnosť. Samozrejme, vyrovnávali sme sa s generačnou výmenou, v poslednom období aj s koronou, avšak tokijská olympiáda zanechala pre našu atletiku viac ako len rozpačitý dojem.“
Zlatá Rehák-Štefečeková
Športovej streľby sa na olympijských hrách zúčastnilo sedem športovcov. Štyria z nich súťažili v kategórii trap, Danka Barteková mala na starosti skeet, Juraj Tužinský strieľal zo vzduchovej pištole. K nemu sa pridal aj Patrik Jány, ktorý si k vzduchovke mohol vybrať ešte aj ľubovoľnú malokalibrovú zbraň.
Práve v trape sa o svetový úspech a záchranu mena Slovenska postarala Zuzana Rehák-Štefečeková. 37-ročná pretekárka najprv v kvalifikácii prekonala svetový rekord, kedy dosiahla 125 bodov za to, že trafila všetky terče. Vo finále trafila 43 terčov z 50-tich a získala tak prvú a jedinú zlatú medailu pre Slovensko na tohtoročných olympijských hrách.
Pre talentovanú strelkyňu je úspech na tohtoročnej olympiáde výnimočný. Vytúžené zlato z Tokia si totiž doma môže zavesiť k dvom strieborným medailám z olympijských hier v rokoch 2008 a 2012. K tomuto úspechu jej blahoželali významné osobnosti nielen slovenského športu, ale aj naša prezidentka.
„Slovensko má zlato vďaka skvelej Zuzke, ktorá po svetovom rekorde bravúrne zvládla aj olympijské finále. Zuzka, sledovali sme to naživo a silno držali palce. Klobúk dole pred Tebou. Vitaj v klube olympijských víťazov,“ napísala na svoju facebookovú nástenku Anastazia Kuzminová.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ktorí slovenskí športovci z Tokia doviezli medaily a koľko ich máme dokopy
- Ako sa Slovensku darilo v porovnaní s predchádzajúcimi olympiádami? Môžeme hovoriť o neúspechu, alebo to bolo také, ako vždy?
- Ktorí reprezentanti neuspeli aj napriek očakávaniam a ako ktorý cenný kov bol naopak prekvapením z jasného neba
- Ako hry hodnotí šéf výpravy SR Roman Buček
- Prečo môže byť pravda, že si OH v Tokiu 2020 nikto nevšimol a aké boli dôvody, prečo sa o olympiáde hovorilo len veľmi málo
- To všetko sa dozvieš po odomknutí článku
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Šport