Smutný fakt: Skoro polovica Slovákov si nemôže dovoliť dovolenku v zahraničí

  • Štatistiky Eurostatu naznačujú, že skoro 40 percent Slovákov si v minulom roku nemohlo dovoliť vycestovať na týždeň do zahraničia
  • Naši susedia na tom boli podstatne lepšie, horšie miesto sa ušlo iba Maďarom
dovolenka
Unsplash/Bruce Christianson/Markus Spiske
  • Štatistiky Eurostatu naznačujú, že skoro 40 percent Slovákov si v minulom roku nemohlo dovoliť vycestovať na týždeň do zahraničia
  • Naši susedia na tom boli podstatne lepšie, horšie miesto sa ušlo iba Maďarom

Podľa štatistík Eurostatu z minuloročných údajov, ktoré sa na oficiálnej webstránke objavili včera, si viac ako tretina Slovákov nemohla dovoliť týždennú dovolenku v zahraničí. Minulý rok si to nemohlo dovoliť celkom 29 percent obyvateľov Európskej únie.

Situácia sa od roku 2010 mierne zlepšila. V tom čase si týždennú dovolenku za hranicami nemohlo dovoliť takmer 40 percent Európanov. Otázne je, čo s týmito číslami spraví súčasná koronakríza, kvôli ktorej mnohí prišli o zamestnanie alebo vôbec nemajú záujem o zahraničnú dovolenku.

Takmer polovica Slovákov o dovolenke len sníva

Prvé miesto, ktoré v tomto prípade neznamená veľký úspech, získalo Rumunsku. Až 54 percent tamojších obyvateľov o týždňovej dovolenke či pobyte mohlo len snívať. Prvú trojku uzatvára Grécko a Chorvátsko. Iný pohľad sa naskytá na „TOP 10“.

V tej sa totiž nachádzame aj my. Podľa Eurostatu si takmer 40 percent Slovákov nemôže dovoliť odísť na týždeň ku moru či užiť si dovolenku v zahraničí.

Naopak, druhú, tú šťastnejšiu polovicu rebríčka, obsadili krajiny ako Lotyšsko, Estónsko, Belgicko, Francúzsko a dokonca aj naši českí susedia. Rakúšania spolu s Fínmi, Dánmi, Luxemburčanmi a Švédmi sú na tom z hľadiska vycestovania do zahraničia najlepšie.

peniaze
zdroj: Unsplash/Hans Ripa

Nezamestnanosť na Slovensku rapídne stúpla

Začiatkom mesiaca sme ťa informovali o tom, ktorí Slováci zarábajú mesačne najviac peňazí. Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky stúpla priemerná nominálna mzda na sumu 1 086. Oproti prvému štvrťroku minulého roku nastalo zvýšenie o viac ako 6 percent.

Napriek naoko dobrým správam to tak v skutočnosti nie je. Globálna pandémia ovplyvnila najmä pracujúcich, ktorí buď úplne prišli o prácu, alebo pracovali v krízovom režime a to sa podpísalo aj na ich výplatnej páske. Potvrdzujú to štatistiky Národnej banky Slovenska, podľa ktorých nezamestnanosť na Slovensku v apríli vzrástla závratným tempom. O prácu vtedy prišlo rekordných 34-tisíc Slovákov. Miera nezamestnanosti sa tak zvýšila zo 6,2 na 7,4 percent.   

Až v 11 odvetviach je nominálna mzda stále nižšia ako priemer, teda 1 000 eur mesačne. Najhoršie sú na tom pracovníci zo stravovacích a ubytovacích služieb. O nič lepšie neskočili stavbári či zamestnanci pracujúci v oblasti stavebníctva. 

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Eurostat, NBS

Najnovšie videá

Trendové videá