Smutný pohľad: More vyplavilo stovky mŕtvych morských korytnačiek. Tragédii sa dalo predísť

  • V Mexiku zahynulo približne 300 morských korytnačiek
  • Na tichomorských plážach boli vyplavené korytnačky olivové
  • Za ich smrť môžu pravdepodobne rybárske siete
Korytnačky
Unsplash/Cédric Frixon, Marc-André Julien
  • V Mexiku zahynulo približne 300 morských korytnačiek
  • Na tichomorských plážach boli vyplavené korytnačky olivové
  • Za ich smrť môžu pravdepodobne rybárske siete

Miestnym obyvateľom v Mexiku sa naskytol otrasný pohľad. More na pláže vyplavilo približne 300 mŕtvych korytnačiek olivových. Tie už predtým patrili medzi ohrozený druh.

Podľa televízie BBC, ktorá sa odvoláva na mexické ministerstvo životného prostredia, smrť korytnačiek pravdepodobne nastala utopením. Je totiž možné, že sa zamotali do nelegálnych zabudnutých rybárskych sietí.

Korytnačky boli nájdené na pláži Morro Ayuta v Oaxaca na západnom pobreží Mexika. Táto pláž je okrem iného známa tým, že korytnačky sem chodia klásť vajíčka.

Podľa odborníka na korytnačky Ernesta Albavera Padilla boli všetky korytnačky samice. Je tak možné, že zahynuli na svojej ceste naklásť vajíčka.

Nejde o prvé masové úmrtie korytnačiek v Mexiku

BBC tiež pripomína, že rybárske siete zabíjali korytnačky aj pár rokov dozadu. V roku 2018 rybár v južnom mexickom štáte Oaxaca našiel tiež 300 mŕtvych korytnačiek zamotaných v rybárskych sieťach. Deň predtým pritom našli v inom mexickom štáte 102 mŕtvych korytnačiek. V oboch prípadoch išlo tiež o korytnačky olivové.

Staré rybárske siete pritom patria medzi jeden z častých plastových odpadov, ktorý znečisťuje moria a ničí morskú flóru aj faunu. Plast by mal pritom tvoriť až 80 % všetkého odpadu v mori.

Najnovšia štúdia z augusta 2021 uverejnená vo vedeckom časopise Frontiers in Marine Science ukazuje, že plastový odpad predstavuje vysoké riziko pre mláďatá korytnačiek.

Nejde tak už iba o prípady, kedy sa korytnačky do plastového odpadu zamotali a uhynuli. Tráviaci trakt mláďat bol podľa štúdie totiž plný mikro a makro plastov. Podľa vedcov to môže viesť k ich podvýžive alebo otrave škodlivými chemikáliami, ktoré plasty obsahujú.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: BBC, Frontiers

Najnovšie videá

Trendové videá