„Snežná mapa Slovenska“ bude cez víkend pestrá. Zisti, ktoré okresy zasiahne metelica najviac (PREDPOVEĎ)
- Počas najbližších dní bude počasie zaujímavé a pestré
- Sneženie by malo zavítať aj do nižšie položených polôh
- Počas najbližších dní bude počasie zaujímavé a pestré
- Sneženie by malo zavítať aj do nižšie položených polôh
Na Európu sa valí studené počasie
Polárny vortex má veľký vplyv na zimné poveternostné podmienky, a to najmä vtedy, keď sú tlakové systémy najvýraznejšie. Jedným z bežných javov, ktoré môžeme pozorovať, sú narušenia Polárneho vortexu.
Prvé takéto narušenie víru sa udialo už koncom októbra. Polárny vortex bol stlačený z oboch strán, čo viedlo k jeho presunu nad Kanadu a severné Spojené štáty. Meteorológovia však v decembri očakávajú ešte väčšie zmeny v počasí, čo zvyšuje pravdepodobnosť výraznejšieho stratosférického otepľovania.
Toto oslabenie Polárneho vortexu spôsobuje zmeny v prúde vzduchu, vytvára vysoký tlak nad Arktickým kruhom a uvoľňuje studený arktický vzduch do Európy a Spojených štátov. Následkom tohto javu potom musíme čeliť „treskúcej“ zime.
Stratosférické otepľovanie však nemusí vždy mať rovnaký vplyv na všetky regióny. Nedávno sa napríklad výrazný chladný vzduch nedostal až do Európy.
Ak aj očakávané zmeny nenastanú, jedno je podľa meteorológov viac než isté. Kombinácia Polárneho vortexu a ďalšieho fenoménu menom El Niño môžu Európania a aj obyvatelia ostatných kontinentov očakávať skutočne tuhú zimu. Tá by podľa ich tvrdení a predpovedí mala byť rovnako extrémna, ako boli extrémne aj posledné mesiace plné teplotných výkyvov.
Ako to celé funguje?
Čo to však ten Polárny vortex je? Ide o akýsi veľký vír v atmosfére, ktorý je rozdelený na dve časti a ovplyvňuje počasie v severnom a južnom polárnom kruhu, informuje Severe Weather.
Ak je Polárny vortex silný a stabilný, drží studený vzduch v Arktickom kruhu a väčšina Spojených štátov a Európy má miernejšie počasie.
Naopak, ak je vír oslabený alebo narušený, môže chladný vzduch uniknúť z Arktického kruhu a spôsobiť chladnejšiu zimu. Toto oslabenie môže nastať, keď sa zvýši tlak alebo teplota v stratosfére, a to sa nazýva „náhle stratosférické otepľovanie“.
Už v auguste sa nad oblasťou Severného pólu začalo ochladzovať. V novembri a decembri dosahuje stratosféra svoje najchladnejšie obdobie. To je zvyčajne čas, keď je Polárny vortex najsilnejší.
V dlhodobej predpovedi sa však objavujú známky stratosférického otepľovania, čo by mohlo mať vplyv na povrchové poveternostné podmienky. Efekty stratosférického otepľovania môžu trvať nejaký čas, kým sa prejavia na nižších úrovniach atmosféry, ak sa vôbec prejavia.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality