SNG odmietla požičať diela do USA na poslednú chvíľu. Niňaj má svojho šéfa, tvrdí bývalá pracovníčka

  • Išlo o diela Ladislava Mednyánszkeho pre prestížnu chicagsku galériu
  • Jaroslav Niňaj sa odvolal na šéfa
Jaroslav Niňaj a knižnica SNG
Ilustračné foto TASR/Pavel Neubauer, Dano Veselský
  • Išlo o diela Ladislava Mednyánszkeho pre prestížnu chicagsku galériu
  • Jaroslav Niňaj sa odvolal na šéfa

Slovenská národná galéria (SNG) čelí medzinárodnej kritike po tom, čo v poslednej chvíli odvolala zapožičanie diel Ladislava Mednyánszkeho renomovanej galérii v Chicagu. Situácia nastala práve v období, keď inštitúciu hromadne opúšťajú zamestnanci, informuje portál Interez.

V pondelok 31. marca opustilo SNG približne 65 pracovníkov, ktorí predtým podali výpovede. Na čele galérie momentálne stojí už tretí dočasný riaditeľ Jaroslav Niňaj. Bývalí kolegovia ho charakterizujú ako manažéra vyžadujúceho detailné hlásenia o každej aktivite a uplatňujúceho praktiky pripomínajúce obdobie normalizácie.

Za rozhodnutiami Niňaja v skutočnosti stojí Peter Lukáč, generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva a štátneho jazyka. Dočasný riaditeľ prakticky neprijíma žiadne rozhodnutia bez jeho súhlasu, povedala pre Interez Mária Bohumelová, donedávna riaditeľka úseku správy zbierok a fondov.

Zmarená príležitosť pre slovenské umenie?

Prestížna chicagská galéria Wrightwood 659, pripravuje významnú medzinárodnú výstavu s exponátmi z popredných svetových inštitúcií ako The Metropolitan Museum of Art, Musée d’Orsay, The Tate či National Museum of Denmark, a prejavila záujem o dve diela Ladislava Mednyánszkeho – „Kľačiaci odsúdenec“ a „Sputnaný (Otrok)“.

Ministerstvo kultúry neschválilo výpožičku prvého diela kvôli potenciálnym rizikám jeho návratu. Bohumelová vysvetlila, že existuje teoretická možnosť nárokovania diela rodinou alebo iným možným vlastníkom z minulosti, hoci dodala, že počas jej pôsobenia v SNG sa takýto prípad nevyskytol a pravdepodobnosť tejto komplikácie bola minimálna.

Pri druhom obraze bola dokumentácia kompletná a zapožičanie dostalo zelenú. „Sú k nemu všetky potrebné podklady, kúpna zmluva, kde je jasne napísané, že SNG to kúpila od fyzickej osoby. Tá napísala, že sa kúpou vzdáva nároku na dielo,“ objasnila Bohumelová. Napriek tomu len desať dní pred plánovaným odoslaním prišiel nečakaný zvrat. 

„Desať dní pred odvozom prišiel Niňaj, položil mi papier na stôl a povedal: ,Šéf to zrušil.‘ Myslel tým Petra Lukáča z Ministerstva kultúry SR. Keď som chcela vysvetlenie, nič som sa nedozvedela. Povedal mi, že mám Američanom napísať, že sa to ruší,“ prezradila pre Interez Bohumelová.

SNG bola nútená informovať amerických organizátorov o zrušení výpožičky mesiac pred vernisážou a len desať dní pred naplánovaným odoslaním diela. „Spolu s kurátorkou Katarínou Beňovou sme im napísali, čo je vo veci. Keďže im vládne Trump, sú pomerne empatickí. Odpísali, že to chápu, ale že desať dní pred odvozom je to zvláštne a neprofesionálne,“ uviedla Bohumelová.

Oficiálnym zdôvodnením zamietnutia boli podľa Niňajovej interpretácie ministerského stanoviska problémy s autorskými právami. Bohumelová toto vysvetlenie považuje za nezmyselné, keďže obraz je súčasťou zbierok SNG s kompletnou evidenciou už od roku 1959. Podľa jej názoru mohla byť skutočným dôvodom tematika výstavy zameraná na homos*xualitu v umení 19. storočia a starších období.

Ďalšie straty pre národnú galériu

Kríza v SNG sa prehlbuje aj odchodom kľúčových partnerov. V deň hromadnej výpovede zamestnancov oznámilo Antimúzeum ukončenie spolupráce a stiahnutie zbierky diel Júliusa Kollera do konca apríla.

Bohumelová vysvetlila, že vlastníci zbierky Júliusa Kollera stratili dôveru v schopnosť SNG zabezpečiť ochranu ich umeleckých diel po masovom odchode odborného personálu. Hoci je Koller medzinárodne cenený umelec, majitelia uprednostnili bezpečnosť svojej významnej súkromnej kolekcie.

Aj Vysoká škola výtvarných umení ukončila spoluprácu na spoločnom projekte Umenovednej knižnice a začala presúvať svoj knižný fond. Ohrozená je údajne aj budúcnosť Knižnice Kornela a Nade Földváriovcov, ktorú Bohumelová označila za problematický bod pre súčasné vedenie galérie i ministerstvo.

Startitup sa so žiadosťou o vyjadrenie k incidentu obrátil aj na vedenie SNG. Po obdržaní odpovedí bude článok doplnený o ich vyjadrenie.

Čítajte viac z kategórie: Kultúra

Zdroj: Interez

Najnovšie videá

Trendové videá