SNS navrhne na koaličnej rade zrušenie transakčnej dane: „Táto daň je pohromou pre malých a stredných podnikateľov“

  • V sobotu to oznámila riaditeľka kancelárie predsedu SNS
  • Národniari sú presvedčení, že daň nemá opodstatnenie
Andrej Danko je v Abú Zabí
TASR/Jakub Kotian
  • V sobotu to oznámila riaditeľka kancelárie predsedu SNS
  • Národniari sú presvedčení, že daň nemá opodstatnenie

Slovenská národná strana (SNS) navrhne na koaličnej rade zrušenie transakčnej dane. Ak tento návrh neuspeje, bude trvať na jej úpravách. V sobotu o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS, Zuzana Škopcová.

SNS: Je zrejmé z prvých dní, že táto daň je pohromou pre malých a stredných podnikateľov

SNS je presvedčená, že daň nemá opodstatnenie a mala by byť zrušená k 1. júlu, najneskôr však k 1. januáru 2026, informuje TASR. „Je zrejmé z prvých dní, že táto daň je pohromou pre malých a stredných podnikateľov,“ uviedla strana.

Podľa názoru národniarov je neprijateľné, aby sa táto daň naďalej uplatňovala, nezohľadňujúc stav verejných financií. SNS ju označuje za „drzú“ a neefektívnu, pričom tvrdí, že nemá miesto v slovenskom daňovom systéme.

Okrem toho považujú za nevyhnutné, aby ministerstvo financií konečne predložilo návrh daňovej reformy. 

Prieskum: Každý desiaty živnostník zvažuje koniec podnikania

Nedávny prieskum spoločnosti MojeSidlo.sk, do ktorého sa zapojilo viac ako 500 podnikateľských subjektov, ukázal, že približne 10 % živnostníkov, malých a stredných firiem vážne zvažuje ukončenie podnikania v dôsledku zavedenia transakčnej dane. Navyše, 21,1 % respondentov uviedlo, že ich rozhodnutie o prípadnom ukončení činnosti bude závisieť od ďalšieho vývoja situácie.

„Pre mnohých podnikateľov nie je problémom len samotná výška dane, ale aj dodatočná administratívna záťaž, ktorá s ňou prichádza a predstavuje ďalšie náklady na čas a zdroje,“ vysvetlil Lukáš Adamec z MojeSidlo.sk.

Prieskum tiež odhalil, že viac ako tretina podnikateľských subjektov plánuje pokračovať v podnikaní, avšak bude musieť prehodnotiť svoje fungovanie. Až 33,2 % respondentov jasne uviedlo, že neplánujú ukončiť svoju podnikateľskú činnosť.

Podľa prieskumu je najpočetnejšia skupina medzi živnostníkmi, malými a strednými podnikmi tých, ktorí odhadujú svoje ročné náklady na transakčnú daň v rozmedzí 200 až 500 eur, pričom 29 % opýtaných sa vyjadrilo v tomto zmysle. 16 % podnikateľských subjektov očakáva náklady do 1 000 eur a 14,5 % predpokladá, že ich náklady sa budú pohybovať až do 5 000 eur. Zaujímavé je, že 16,5 % podnikateľov ešte nemá presný odhad, koľko ich nová daň bude stáť.

Až 60 % podnikateľských subjektov uvádza, že kvôli transakčnej dani budú musieť začať šetriť. Najväčší dopad očakávajú v oblastiach, ako sú rozvoj firmy, mzdy a odmeny, počet zamestnancov, marketing a zamestnanecké benefity.

Danko priznal konzultácie s Ruskom ohľadom zákona o mimovládnych organizáciách

Ako sme v piatok (4. 5.)  informovali, kontroverzná novela zákona o mimovládnych organizáciách odhaľuje prekvapivé pozadie. Predseda SNS Andrej Danko totiž verejne priznal, že túto legislatívu konzultoval s ruskými predstaviteľmi. Reakcie kritikov na tento krok boli rýchle a ostré.

„Je škandál, že predseda koaličnej strany sa s diktátorskou krajinou, ktorá Slovensko označuje za nepriateľa, radí, ako zatočiť s aktívnymi občanmi. V Rusku Vás pritom zavrú aj za účasť na proteste,“ reagovala v stanovisku Nadácia Zastavme korupciu.

Podľa nadácie už po tomto priznaní koalícia nikoho nepresvedčí o neruskom pôvode zákona. Denník N uvádza, že Danko vo štvrtkovom parlamentnom vyhlásení potvrdil, že tieto konzultácie naozaj prebehli.

„Keď sme na rokovaní v Ruskej federácii, ktoré sme mali v januári tohto roka, rozprávali o tomto zákone, kolegovia z ruského parlamentu nám ukázali francúzsky zákon. Myslím si, že francúzsky zákon o mimovládnych organizáciách je oveľa tvrdší v mnohých ustanoveniach,“ vyhlásil Danko.

Napriek tomu, že Danko priznal diskusie s ruskými predstaviteľmi, celá vládna koalícia, vrátane premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a predsedu SNS, naďalej trvá na tom, že zákon nemá ruský pôvod. „Tento zákon je európskym zákonom a má svoje miesto,“ tvrdí šéf SNS.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, Archív Startitup, Denník N, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá