SNS predstavilo nominanta na predsedu súdnej rady. Je ním neúspešný prezidentský kandidát
- Slovenská národná strana urobila vážne rozhodnutie
- Predseda súdnej rady by podľa poslancov Dankovej strany mal byť jeden z kandidátov na prezidenta
- Slovenská národná strana urobila vážne rozhodnutie
- Predseda súdnej rady by podľa poslancov Dankovej strany mal byť jeden z kandidátov na prezidenta
Rudolf Huliak, poslanec Slovenskej národnej strany, zverejnil na svojom profile na sociálnej sieti stanovisko strany v súvislosti s nomináciou do súdnej rady.
Ako píše Denník N, nominantom SNS má byť práve Štefan Harabin, bývalý minister spravodlivosti a neúspešný prezidentský kandidát.
Ten podľa informácií denníka nedávno v rozhovore pre portál Infovojna vyjadril, že by bol pripravený zastávať aj funkciu predsedu súdnej rady, ak by mu bola ponúknutá. Momentálne sa však rozhodol dať si pauzu.
Potenciálny predseda súdnej rady
Štefan Harabin má dlhú históriu v súdnej rade, ktorú viedol od jej založenia v roku 2001 až do roku 2003, kedy bol zároveň predsedom Najvyššieho súdu.
Neskôr, v roku 2006, sa stal ministrom spravodlivosti za HZDS v prvej vláde Roberta Fica. Tento post opustil v roku 2009, keď ho súdna rada opätovne zvolila za predsedu Najvyššieho súdu, čím sa stal aj predsedom súdnej rady, kde pôsobil až do roku 2014.
Jeho pôsobenie v justícii viedlo politickú stranu Smer k legislatívnej zmene, ktorá oddelila funkcie predsedu Najvyššieho súdu a súdnej rady. Po tejto zmene v roku 2014 nebol Harabin opätovne zvolený.
Po krátkom ústupe z verejného života sa Harabin zameral na svoju prezidentskú kandidatúru, kde v roku 2019 skončil tretí. V roku 2020 neúspešne kandidoval za stranu Vlasť do parlamentu, čo viedlo k strate jeho sudcovskej funkcie. V tohtoročných prezidentských voľbách opäť neuspel. V prvom kole volieb získal 11,3 %.
Podpredseda KDH Viliam Karas na nomináciu Štefana Harabina za člena Súdnej rady reagoval ostro. „Nominácia Štefana Harabina za člena Súdnej rady zo strany SNS je zlý vtip. Škody, ktoré Harabin v celej justícii spravil, rátame dodnes. Návrat do týchto čias je neprípustný,“ uviedol.
Opozícia reaguje na odvolanie Mazáka
Odvolanie Jána Mazáka z funkcie predsedu Súdnej rady SR kritizujú opozičné hnutia PS a KDH aj strana SaS. Podľa poslankyne Národnej rady (NR) SR Lucie Plavákovej chce koalícia úplne ovládnuť aj súdnictvo.
„Upozorňujeme na to už dlho, no dnes sa k tomu priblížili hneď dvomi krokmi – odvolaním predsedu Súdnej rady Jána Mazáka a zvolením jej nového člena. Ten podľa nášho názoru nemá pre výkon tak dôležitej funkcie žiadne predpoklady,“ upozorňuje Plaváková.
Po týchto krokoch podľa nej Súdna rada už naďalej nebude plniť kľúčovú úlohu vo vzťahu k zabezpečeniu nezávislosti súdnictva.
Poslankyňa NR SR Mária Kolíková (SaS) varuje, že Súdna rada ako orgán sudcovskej legitimity na dlhšie obdobie stratí svoju spôsobilosť byť jasne a dôsledne na strane čestných sudcov. Upozorňuje, že činnosti rady treba venovať pozornosť, pretože zasahuje do fungovania súdnictva.
Mazákovo odvolanie kritizuje aj predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková. „Vládna koalícia valcuje ďalej. Po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry, odstavených vyšetrovateľoch a ďalších nespočetných výmenách v štátnych inštitúciách bol odvolaný aj predseda Súdnej rady Ján Mazák,“ uviedla Holečková.
Poukázala na to, že premiér Robert Fico (Smer-SD) už minulý týždeň avizoval, že sa čoskoro rozhodne o Mazákovom osude. Mimoparlamentná strana Demokrati považuje utorkový postup Súdnej rady za nedôstojný. Mazák sa podľa nej nemohol pripraviť na svoju obhajobu.
Členovia Súdnej rady SR odvolali v utorok, 16. apríla, Jána Mazáka z funkcie jej predsedu. Naďalej však zostáva členom rady. Za návrh na jeho odvolanie hlasovalo desať členov Súdnej rady, dvaja sa zdržali, proti nebol nikto a štyria nehlasovali. Na odvolanie bolo potrebných najmenej desať hlasov.
Zdroje: FB/Rudolf Huliak, Denník N, TASR