SNS prichádza s novým návrhom: Slovenská vlajka na každej budove štátu

  • SNS navrhuje povinné umiestnenie štátnej vlajky na všetky štátne budovy
  • Zákon má upevniť vnímanie štátnych symbolov ako kľúčového prvku suverenity a národnej identity Slovenska
vlajka SR, SNS
Andrej Danko, Martina Šimkovičová, Tomáš Taraba, vlajka SR TASR/Martin Baumann, Jakub Kotian,
  • SNS navrhuje povinné umiestnenie štátnej vlajky na všetky štátne budovy
  • Zákon má upevniť vnímanie štátnych symbolov ako kľúčového prvku suverenity a národnej identity Slovenska

SNS predložila na nadchádzajúcu septembrovú schôdzu Národnej rady (NR) SR návrh zákona, ktorého cieľom je posilniť ochranu štátnych symbolov.

Strana chce zaviesť povinnosť umiestniť štátnu vlajku na všetky budovy vo vlastníctve štátu. TASR o tom informovala hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová.

Zviditeľnenie inštitúcií

Cieľom zákona je podľa jej slov nielen zjednotenie a zviditeľnenie štátnych inštitúcií, ale aj upevnenie vnímania štátnych symbolov, ako neoddeliteľného prvku reprezentácie suverenity i nezávislosti Slovenskej republiky.

„Je neprípustné, aby na štátnych budovách viseli symboly, ktoré ohrozujú naše základné hodnoty a národnú identitu. Naša vlajka musí byť prítomná všade, kde je prítomný štát. Je to dôkaz úcty a rešpektu voči našej vlasti aj občanom,“ uviedol predseda SNS Andrej Danko.

Vyhranenie voči „ideológiám“

SNS podotkla, že v poslednom období dochádza k čoraz častejšiemu javu, keď niektoré orgány štátu alebo verejné inštitúcie podporujú konkrétne ideológie prostredníctvom vyvesovania vlajok, ktoré ich reprezentujú.

„Tento trend je často spájaný s LGBTI komunitou, čo vedie k polarizácií spoločnosti a nepriamo diskriminuje osoby s odlišným názorom. Navrhovaný zákon má za cieľ obnoviť názorovú neutralitu štátnych inštitúcií a zabezpečiť, aby štátne orgány slúžili všetkým občanom rovnako, bez ohľadu na ich názorové preferencie,“ vysvetlila Škopcová.

Predkladaný zákon je tiež podľa jej slov odpoveďou na rastúce prejavy neúcty voči štátnym symbolom, ktoré sú v priamom rozpore s hodnotami, na ktorých stojí naša republika.

SNS týmto návrhom vysiela jasný signál, že ochrana našich štátnych symbolov je a bude prioritou,“ dodala.

Nesúhlas SNS so zvýšením mýtnych poplatkov

Ako sme ťa nedávno informovali v tomto článku, SNS pokračuje vo svojej legislatívnej smršti aj napriek schváleniu novely zákona o výbere mýta vládou, Slovenská národná strana (SNS) vyjadrila nesúhlas s plánovaným zvýšením mýtnych poplatkov o 40 %.

SNS oznámila, že tento zákon v parlamente nepodporí, pokiaľ nedôjde k dobudovaniu cestnej infraštruktúry. Strana už informovala premiéra Roberta Fica, že svoj postoj považuje za nemenný.

Zmeny v mýtnom systéme

Ministerstvo dopravy, vedené Jozefom Rážom, tvrdí, že zvýšenie mýta by malo Slovensku zabrániť stať sa lacnou tranzitnou krajinou pre zahraničných dopravcov.

Novela zákona tiež zavádza poplatky za emisie CO2 a externé náklady spojené so znečistením ovzdušia.

Zároveň zahŕňa zníženie dane z motorových vozidiel pre ťažké nákladné vozidlá, čo by mohlo znamenať stratu 32 miliónov eur pre štátny rozpočet, ale na druhej strane priniesť 100 miliónov eur pre Národnú diaľničnú spoločnosť.

Ráž s návrhom nesúhlasí

Minister Ráž obhajuje zvýšenie mýtnych poplatkov s argumentom, že Slovensko sa takto vyhne tomu, aby sa stalo tranzitnou krajinou.

Zdôraznil, že so stavovskými organizáciami prepravcov došlo k dohode a zvýšenie by malo mať pozitívny finančný dopad na rozpočet diaľničnej spoločnosti, napriek nesúhlasu SNS.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá