SNS provokuje bilbordom o LGBTI+ projektoch. „Sme svedkami rozvratu,“ reaguje expert
- Nové bilbordy SNS pobúrili verejnosť
- Chvália sa na nich zastavením financovaní pre LGBTI+ projekty
- Nové bilbordy SNS pobúrili verejnosť
- Chvália sa na nich zastavením financovaní pre LGBTI+ projekty
V čase rastúceho napätia v spoločnosti sa Slovenská národná strana (SNS) rozhodla spustiť kontroverznú kampaň. Na bilbordoch umiestnených pri rakúskych hraniciach sa chváli zastavením podpory pre LGBTI+ projekty.
K téme sme oslovili aj vedenie SNS, no konkrétne informácie o kampani sme nezískali. Rovnaký pokus mal aj portál Mediálne, ktorých, rovnako ako nás, riaditeľka kancelárie predsedu strany Zuzana Škopcová len odkázala na predchádzajúci článok o zastavení financovania týchto projektov.
Téma LGBTI+ je strane SNS blízka. Nedávno sa mediálne vody rozbúrili po ich pokuse presadiť novelu školského zákona, ktorá mala zakázať „LGBT propagandu na školách“.
Najprv školstvo, potom marketing
Podpredsedníčka SNS, Dagmar Kramplová, sa v článku zverejnenom na webe strany vyjadrila, že chce chrániť deti pred „škodlivými extrémistickými LGBT ideológiami“. Návrh tohto zákona však na začiatku novembra nepodporil dostatok poslancov.
„Zachytila som už aj také názory liberálnych ‚odborníkov‘, že rodičia by vôbec nemali ani vedieť, čo sa ich deti v škole učia!!! A presne toto je to nebezpečenstvo, kde pomaly a salámovou metódou majú liberálni extrémisti snahu stále viac a viac prenikať do školského prostredia s liberálno extrémistickými zvrátenosťami,“ píše Kramplová.
Možno práve kvôli neúspechu pri presadzovaní zákona sa rozhodli zmeniť marketing. Pri cestách sa totiž objavili bilboardy s textami: „Zastavili sme financovanie LGBTI projektov“ a „Chránime naše deti od zvrátených ideológií.“
SNS už LGBTI+ nestrpí
Rozhodnutie zastaviť podporu verejne obhajuje aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová, ktorá je nominantkou SNS. Svoj postoj dala jasne najavo slovami: „LGBTI+ mimovládky už od ministerstva kultúry nedostanú ani cent.“
Načasovanie kampane je pritom mimoriadne citlivé. Nedávna správa z dielne Ministerstva vnútra upozornila na zvýšený výskyt nenávistných prejavov voči LGBTI komunite, ktoré sa objavili po tragédii na Zámockej ulici v roku 2022.
Kampaň vyvolala búrlivé reakcie na sociálnych sieťach. Kritici poukazujú na nebezpečný precedens – ako by spoločnosť reagovala, keby sa podobné vyjadrenia týkali iných menšín, napríklad Rómov či Židov.
Sme svedkami rozvratu, tvrdí Iniciatíva Inakosť
„Aktuálnu kampaň SNS vnímame ako smutný obraz vládnej strany, ktorá nie je schopná svojim voličom ponúknuť riešenia problémov, ktoré ich trápia. Tento fakt sa snažia prekryť kampaňou, ktorá rozdeľuje slovenskú spoločnosť a chváli sa porušovaním jedného zo základných princípov, na ktorých je náš štát založený. Je ním rovnosť všetkých v dôstojnosti a právach,“ vyjadril sa pre nás Martin Macko, výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť a expert na oblasť ľudských práv v téme LGBTI+.
Návrhy a kroky SNS podľa neho nepomohli nikomu. „Diskriminačné vylúčenie z dotácií projektov týkajúcich sa LGBTI ľudí a ich kultúry neviedlo k rozkvetu slovenskej národnej kultúry. Naopak sme svedkami nebývalého rozvratu, prepúšťania ľudí a okresávania rozpočtov národných kultúrnych inštitúcií,“ uzavrel.
Čo na to marketéri
Pre portál Mediálne sa vyjadrili aj odborníci na marketingovú a mediálnu komunikáciu.
„Posolstvo, ktoré má SNS na svojich bilbordoch, je za hranicou vkusu a etiky. Demokratická spoločnosť je založená práve na ochrane menšín, preto sa chváliť útokom na akúkoľvek menšinu považujem za niečo za hranou,“ uviedol Gabriel Tóth, riaditeľ New School Communications. Tvrdí, že jeho agentúra by určite prácu na takomto zadaní odmietla.
Strategička Kristína Labajová z Call Crispy zdôrazňuje potrebu vytvorenia nezávislého orgánu pre posudzovanie politickej reklamy. „Ak má spoločnosť právo podávať podnety na Radu pre reklamu kvôli spermiám vo vianočnej reklame, mala by mať aj nezávislý orgán na posudzovanie politickej reklamy, keďže nejde o jediný prešľap,“ konštatuje.
Zdroje: Mediálne, SNS, ta3