So slovenským dôchodkom tu môžeš žiť ako kráľ: Krajiny, kde sú nízke náklady na život

  • Slovenskí dôchodcovia dostávajú v priemere 648,29 eura
  • Mesačné náklady niektorých krajín stoja menej ako polovicu
  • Stačí zbaliť kufre a začať nový život
dôchodcovia, mesačné náklady v cudzine
Ilustračný obrázok Unsplash/Logan Weaver
  • Slovenskí dôchodcovia dostávajú v priemere 648,29 eura
  • Mesačné náklady niektorých krajín stoja menej ako polovicu
  • Stačí zbaliť kufre a začať nový život

Nejeden Slovák sníva o tom, že si v dôchodkovom veku zbalí kufre a začne žiť odznova niekde v cudzine. Dôležitým faktorom pri výbere nebývajú pritom iba financie, ale aj kultúra a kvalita života v jednotlivých destináciách.

Portál Immigrant invest poskytol zaujímavé informácie o miestach, ktoré by mohli vyhovovať slovenským dôchodcom s priemerným dôchodkom 648,29 eura, informuje týždenník Trend. Niektoré krajiny sú skutočne „na druhom konci sveta“.

V týchto krajinách ti stačí zhruba polovica priemerného dôchodku

Začneme hneď s Egyptom, ktorý sa umiestnil na prvom mieste. Považuje sa za jednu z najlacnejších krajín. Priemerné mesačné náklady tu predstavujú len 321 eur.

Egypt však nesie znaky nestabilnej politickej a ekonomickej situácie, pričom miestny zdravotný systém nemusí vždy dosahovať európske štandardy. Jazyková bariéra môže byť ďalším problémom, keďže väčšina miestnych hovorí arabsky.

Druhý na zozname je Bhután, kde mesačné náklady dosahujú len 375 eur. Aj keď je to jedna z najbezpečnejších krajín, legislatívne obmedzenia a vyššia miera chudoby či nezamestnanosti môžu byť pre prisťahovalcov prekážkou. Tu však už slovenský dôchodca narazí na lepšie zdravotníctvo aj bohatú a zaujímavú kultúru.

Na treťom mieste sa umiestnilo Tunisko s mesačnými nákladmi 396 eur. Hoci patrí medzi populárne dovolenkové destinácie, nie každý sa tu dokáže dohovoriť, navyše problémom môže byť aj prílišná byrokracia. Zdravotná starostlivosť nedosahuje európske štandardy, čo môže dôchodcom takisto prekážať.

Exotické krajiny, kde však treba ovládať jazyk

Turecko, považované za najlacnejšiu európsku krajinu, je štvrté v rebríčku. Priemerné mesačné náklady sú 473 eur. Hoci je zdravotná starostlivosť lacnejšia ako vo zvyšku Európy, jej kvalita vo verejnom sektore dosahuje nižšiu úroveň. Výhodou je však rozvinutá infraštruktúra a bohatá kultúra.

Malajzia, na piatej priečke, ponúka potenciálnym prisťahovalcom priemerné mesačné náklady vo výške 549 eur. Krajina vyniká vysokou kvalitou života a zdravotnej starostlivosti, ktorá môže konkurovať západnej Európe, hoci jej vlhké a teplé podnebie nemusí vyhovovať každému.

Šieste miesto patrí Argentíne. Tu dôchodca či akýkoľvek prisťahovalec mesačne minie zhruba 554 eur. Krajina sa pýši dobrou životnou úrovňou a kultúrou. Politické a ekonomické výkyvy a nutnosť ovládať španielčinu sú však faktory, ktoré by mali prisťahovalci zvážiť.

Niekde ťa mesačné náklady vyjdú drahšie

Na siedmej priečke sa umiestnil Vietnam s mesačnými nákladmi 577 eur. Krajina ponúka nielen nízke náklady, ale aj krásne pláže a dobré jedlo, avšak hektická doprava a menej čisté ovzdušie vo väčších mestách môžu človeku prekážať.

Severné Macedónsko, s mesačnými nákladmi o jedno euro vyššími, než vo Vietname, skončilo na ôsmom mieste. Krajina poskytuje dostupné zdravotníctvo a je vhodná pre tých, ktorí nechcú cestovať ďaleko od Európy. Treba však vziať do úvahy, že v krajine nemajú natoľko rozvinuté služby, ako sme zvyknutí.

Moldavsko obsadilo predposlednú priečku. Mesačné náklady tu človeka vyjdú okolo 588 eur. Je to menej exotická, ale geograficky bližšia krajina so slušnou kvalitou života a bezpečnosťou. Navyše, Moldavsko sa môže smelo chváliť vynikajúcim vínom.

Posledná priečka patrí Kolumbii s mesačnými nákladmi 592 eur. Nejde však o úplne najbezpečnejšiu krajinu a s angličtinou si tu, pravdepodobne, nevystačíš. Zdravotná starostlivosť tu však podľa týždenníka Trend dosahuje slušnú úroveň, či už z hľadiska kvality alebo rýchlosti.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: TREND, Immigrant Investment

Najnovšie videá

Trendové videá