Sociálna poisťovňa dáva Slovákom 2 „zabudnuté“ príspevky. Takto o ne požiadaš

  • Ošetrovné sa poskytuje poistencovi počas osobného a celodenného ošetrovania osoby alebo osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa
  • Vypláca sa nielen na ošetrovanie chorých detí
príspevok, dieťa, ošetrovné
Slovákom môže štát poskytnúť príspevok, na ktorý často zabúdajú. Pomôže ti v ťažkej situácii Canva/studioroman, Arthur Krijgsman
  • Ošetrovné sa poskytuje poistencovi počas osobného a celodenného ošetrovania osoby alebo osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa
  • Vypláca sa nielen na ošetrovanie chorých detí

Rodičia často zabúdajú na príspevok, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa. Ide o príspevok, ktorý je známy ako „ošetrovné“ a môžeš ho dostať vtedy, ak máš doma choré dieťa a si nútený s ním ostať. Okrem toho sa vypláca nielen na ošetrovanie chorých detí.

Ako uvádza Sociálna poisťovňa na svojom webe: „Ošetrovné sa poskytuje poistencovi počas osobného a celodenného ošetrovania osoby alebo osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa do dovŕšenia jedenásteho roku veku, alebo do dovŕšenia osemnásteho roku veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.“

Ako píše portál Peniaze.sk, dôležitou podmienkou je, aby bol ošetrovateľ nemocensky poistený, pričom musí spĺňať aj ďalšie kritériá, akými sú napríklad doloženie dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa či potvrdenie lekárom o nutnosti osobnej starostlivosti.

Kto môže byť ošetrovanou osobou?

Pre účel získania dávky môžeš ošetrovať:

  • chorého príbuzného v priamom vzťahu (rodič – dieťa, starý rodič – vnúča, prastarý rodič – pravnúča),
  • choré dieťa, ktoré nie je tvojím príbuzným v priamom vzťahu (dieťa osvojené alebo zverené do starostlivosti na základe rozhodnutia príslušného orgánu, prípadne vlastné alebo osvojené dieťa manžela/manželky),
  • chorého súrodenca,
  • chorého manžela (manželku),
  • chorého rodiča manžela (manželky).

K vzniku nároku na ošetrovné budeš potrebovať potvrdenie príslušného lekára o tom, že zdravotný stav ošetrovanej osoby:

  • nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou (krátkodobé ošetrovné), alebo
  • vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou z dôvodu potreby poskytovania osobnej starostlivosti v prirodzenom prostredí osoby (dlhodobé ošetrovné).

Ako píše Sociálna poisťovňa: „Krátkodobé ošetrovné sa v zákonom stanovených prípadoch (podmienky pozri nižšie) poskytuje aj z dôvodu osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa do dovŕšenia jedenásteho roku veku alebo do dovŕšenia osemnásteho roku veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.“

Dôležitou poznámkou je, že ak ide o dlhodobo nepriaznivý stav dieťaťa, je potrebný aj posudok príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave aleborozhodnutie o ťažkom zdravotnom postihnutí dieťaťa.

Ak takýto posudok nemáš, o posúdení dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu môžeš požiadať Sociálnu poisťovňu.  

Kto má nárok na ošetrovné?

Nárok na ošetrovné – krátkodobé aj dlhodobé – má:

  • zamestnanec,  
  • povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO),
  • dobrovoľne nemocensky poistená osoba (DNPO),  
  • fyzická osoba, ktorej vznikla potreba osobného a celodenného ošetrovania alebo osobnej a celodennej starostlivosti po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote.

Poisťovňa medzi krátkodobým a dlhodobým ošetrovným robí rozdiely. Krátkodobé pokryje situácie, ktoré si vyžadujú osobnú a celodennú starostlivosť, zatiaľ čo dlhodobé je potrebné v prípadoch, ktoré si vyžadujú starostlivosť viac ako 30 dní, ale aj pri ošetrovaní pacientov v paliatívnej starostlivosti.

Najskôr musíš vyplniť žiadosť o ošetrovné, pričom ju musí schváliť príslušný lekár. Zamestnanci musia získať potvrdenie aj od svojho zamestnávateľa a žiadosť následne pošleš do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne.

Ak si chceš celý proces uľahčiť, môžeš ísť cez elektronické služby na portáli slovensko.sk, kde ako poistenec nájdeš skenované žiadosti a tlačivá.

Dávky z úrazového poistenia

Sociálna poisťovňa bude zamestnancom, ktorí utrpeli pracovný úraz alebo ich postihla choroba z povolania, vyplácať vyššie náhrady za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia. Ide o jednorazové dávky z úrazového poistenia, ktoré majú kompenzovať poškodené zdravie alebo liečbu v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, resp. zníženie možnosti spoločenského uplatnenia v súvislosti s poškodením zdravia, píše SITA.

V roku 2024 sa hodnota bodu potrebná na výpočet sumy úrazových dávok zvýšila na 28,60 eura z minuloročných 26,08 eura, čo predstavuje nárast o 2,52 eura. Táto hodnota sa používa pri stanovení náhrady za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia.

„Hodnotu jedného bodu určuje opatrenie Ministerstva zdravotníctva SR, pričom vychádza z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom SR za kalendárny rok predchádzajúci roku, v ktorom vznikol nárok na náhradu,“ píše Sociálna poisťovňa.

Priemerná mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR zistená Štatistickým úradom SR za rok 2023 je 1 430 eur, pričom hodnota jedného bodu predstavuje 2 % z tejto sumy.

Sociálna poisťovňa v roku 2024 použije novú hodnotu bodu len pri výpočte náhrady za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia, ktorá vznikla po 31. decembri 2023 z dôvodu pracovného úrazu alebo zistenia choroby z povolania. V januári a februári tohto roku Sociálna poisťovňa vyplatila 1 289 dávok náhrad za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia.

Priemerná výška týchto vyplatených dávok bola 1 788,11 eura, pričom každý mesiac sa vyplatilo priemerne 645 dávok.

„Ak zamestnávateľ alebo iná príslušná právnická osoba (ďalej len ,zodpovedný zamestnávateľ‘), ktorí majú podľa Zákonníka práce objektívnu zodpovednosť za poškodenie zdravia v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania poškodeného, preukázali určitú mieru zavinenia poškodeného za vznik poškodenia zdravia, znižuje sa suma náhrady za bolesť o mieru zavinenia poškodeného. Znižuje sa tak, aby konečná suma náhrady za bolesť zodpovedala skutočnému rozsahu zodpovednosti, ktorú má za škodu zodpovedný zamestnávateľ,“ píše Sociálna poisťovňa.

Kedy mám nárok?

Ak si utrpel pracovný úraz alebo ti bola zistená choroba z povolania, máš nárok na náhradu za bolesť, ak:

  • si zamestnane,
  • fyzická osoba spadajúca do osobného rozsahu úrazového poistenia.

Ako požiadať o náhradu za bolesť?

Nárok na náhradu za bolesť si uplatníš podaním Žiadosti o priznanie náhrady za bolesť priamo v pobočke Sociálnej poisťovne. Nezabudni priložiť aj Lekársky posudok o bolestnom a sťažení spoločenského uplatnenia, ktorý má byť vyplnený v časti „A. Hodnotenie bolestného“ posudzujúcim lekárom.

Zdroje: Sociálna poisťovňa, Peniaze.sk, Sociálna poisťovňa, SITA, Sociálna poisťovňa

Najnovšie videá

Trendové videá