Sociálna poisťovňa prichádza s novinkou: Vypočítaj si novú výšku dôležitej platby (NÁVOD)

  • Sociálna poisťovňa vytvorila nové kalkulačky
  • Slúžia na výpočet poistného pre samostatne zárobkovo činné osoby a osoby dobrovoľne poistené
sociálna poisťovňa peniaze
Ilustračné foto: TASR/Jaroslav Novák, Canva/ptnimages
  • Sociálna poisťovňa vytvorila nové kalkulačky
  • Slúžia na výpočet poistného pre samostatne zárobkovo činné osoby a osoby dobrovoľne poistené

Výborná pomôcka (nielen) pre živnostníkov. V súvislosti so zmenou minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu, ktorá nadobudne účinnosť od 1. januára 2025, Sociálna poisťovňa (SP) vytvorila nové kalkulačky na výpočet poistného pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a osoby dobrovoľne poistené, píše TASR. O tejto novinke informoval hovorca SP Martin Kontúr vo štvrtok.

SZČO a dobrovoľne poistení si môžu vypočítať poistné v nových kalkulačkách

„Záujemcom poslúžia na informatívny výpočet poistného za obdobie od 1. januára 2025. Kalkulačky sú zverejnené na webovej stránke SP a živnostník alebo dobrovoľne poistená osoba ich môžu veľmi jednoducho použiť,“ vysvetľuje Kontúr. 

Ak si SZČO, najprv si v kalkulačke zadáš príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Následne uvedieš aj čiastkový základ dane a zaplatené poistné, ktoré zahŕňa povinné verejné zdravotné poistenie, povinné nemocenské a dôchodkové poistenie, ako aj príspevky do rezervného fondu solidarity.

novinka, sociálna poisťovňa
zdroj: Canva/Rido, TASR/Jaroslav Novák

Týmto spôsobom si môžeš vypočítať vymeriavací základ a jednotlivé sumy poistného, ktoré sa týkajú nemocenského, starobného a invalidného poistenia, ako aj príspevkov do rezervného fondu solidarity. Hovorca SP tiež uviedol, že SZČO sa zároveň dozvie aj celkovú sumu poistného, ktorú bude mesačne odvádzať Sociálnej poisťovni.

Ak si dobrovoľne poistená osoba, najprv si v kalkulačke určíš svoj typ dobrovoľne poistenej osoby. Následne zadáš svoj vymeriavací základ a kalkulačka ti informatívne vypočíta jednotlivé druhy poistného a ich celkovú sumu. Takto sa dozvieš, akú sumu budeš mesačne odvádzať Sociálnej poisťovni.

„Doplníme, že SP dotknutým subjektom proaktívne pošle poštou alebo do e-schránky v januári 2025 písomnú informáciu, a to upozornenie na zmenu výšky poistného,“ uzatvára hovorca SP.

Slováci zabúdajú na túto dávku počas prázdnin

Ako sme ťa nedávno informovali, vianočné prázdniny sa blížia a rodičia detí, ktoré navštevujú materské školy a zariadenia sociálnych služieb (jasle), môžu využiť nárok na finančnú podporu.

„Poistenec, teda rodič, má nárok na ošetrovné, ak sa osobne a celodenne stará o dieťa v prípade, ak predškolské zariadenie bolo počas obdobia školských prázdnin uzatvorené rozhodnutím príslušných orgánov, napr. zriaďovateľom,“ vysvetlil Martin Kontúr.

Suma ošetrovného predstavuje 55 percent denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ). Pri jeho výpočte sa zohľadňuje príjem z predchádzajúceho kalendárneho roka.

Pre rok 2024 je maximálny možný vymeriavací základ stanovený na 85,74 eura na deň. Maximálna denná suma ošetrovného tak môže dosiahnuť 47,16 eur. Rodičia môžu čerpať ošetrovné najviac po dobu 14 kalendárnych dní. 

Nárok na ošetrovné majú všetci, ktorí si platia nemocenské poistenie. Týka sa to predovšetkým zamestnancov s pravidelným nemocenským poistením, samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) s aktívnym nemocenským poistením a dobrovoľne nemocensky poistených osôb, ktoré splnili 270-dňovú lehotu.

SZČO a dobrovoľne poistené osoby však nemôžu mať dlh voči Sociálnej poisťovni vyšší než 5 eur. Nárok na ošetrovné vzniká aj osobám v ochrannej lehote, ktorá spravidla trvá 7 dní po zániku nemocenského poistenia.

Aby rodič získal ošetrovné, musí vyplniť tlačivo „Žiadosť o ošetrovné z dôvodu uzavretia školy, predškolského zariadenia alebo zariadenia sociálnych služieb“. Ošetrovné je možné čerpať maximálne 14 kalendárnych dní, pričom počas jedného obdobia prázdnin si možno nárok na ošetrovné uplatniť iba raz.

„To znamená, že rodič si môže uplatniť nárok na ošetrovné na dieťa z vyššie uvedeného dôvodu počas jedného uzatvorenia škôlky (počas prázdnin) iba raz. V prípade zamestnanca je okrem osobnej a celodennej starostlivosti  podmienkou nároku na ošetrovné aj nedosahovanie príjmu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ za obdobie trvania dôvodu na poskytovanie ošetrovného,“ upozornil Kontúr. Viac sa dozvieš tu

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, Archív Startitup, Sociálna poisťovňa

Najnovšie videá

Trendové videá