Odborník radí, ako ušetriť: Sociálne siete tlačia mladých ľudí do míňania. Zadlžujú sa pre oblečenie
- Sledovanie luxusného života influencerov vedie k nezodpovednému míňaniu
- Odborník varuje pred častými krokmi
- Takto ušetríš peniaze
- Sledovanie luxusného života influencerov vedie k nezodpovednému míňaniu
- Odborník varuje pred častými krokmi
- Takto ušetríš peniaze
Sociálne siete vytvárajú na mladých ľudí čoraz väčší tlak. Neustále sledovanie luxusného života influencerov a snaha vyrovnať sa svojim rovesníkom často vedie k nezodpovednému míňaniu peňazí a zadlžovaniu.
Podľa finančného analytika z OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika je tento trend znepokojujúci. Pre Startitup vysvetlil, ako by mali mladí ľudia správne narábať so svojimi financiami už od prvého zamestnania a na čo si dať pozor, aby sa vyhli dlhovej pasci. Prezradil tiež, do čoho sa oplatí investovať v mladom veku.
Výhoda mladých ľudí
Búlik hovorí, že naprieč generáciami majú ľudia rozdielny prístup k financiám. „Z mojej skúsenosti sú staršie generácie pri financiách opatrnejšie, viac myslia na sporenie a vytváranie istej finančnej rezervy. Na druhej strane platí, že ruka v ruke s konzervatívnejším prístupom ide aj menšia ochota investovať alebo riešiť finančnú budúcnosť napríklad na dôchodku,“ uviedol.
Čím sú ľudia starší, tým viac sa zároveň spoliehajú na pomocnú ruku štátu. Je však nereálne udržať súčasnú životnú úroveň iba z dôchodkov z 1. piliera. Naopak, chybou u mladých ľudí je to, že vôbec nepremýšľajú nad budúcnosťou a dôchodkovým vekom.
„Mladí ľudia sa z mojej skúsenosti snažia užívať si život tu a teraz, pričom vo všeobecnosti vzdialenejšiu budúcnosť skôr neriešia. To znamená, že viesť s nimi diskusiu o zabezpečení na dôchodok je náročné a musím túto tému otvárať úplne iným spôsobom, aby som mladého človeka motivoval zamyslieť sa,“ pokračuje Búlik.
Výhodou ale je, že sú odvážnejší a neboja sa investovať na finančných trhoch, keďže považujú investovanie za prirodzenú súčasť riadenia osobných financií. Naopak, ľudia vo veku 40 až 50 rokov si za posledné tri desaťročia zvykli žiť na dlh. Odborník hovorí, že to nie je dobrá vizitka.
„Vidíme to na obrovských objemoch spotrebných úverov, ktoré sú podľa dát skôr ťahané snahou umelo si zvyšovať životnú úroveň ako núdzou a nutnosťou dofinancovať reálny nedostatok peňazí pred ďalšou výplatou. Mladí ľudia sú v tomto smere striedmejší, pretože majú celkovo nižší príjem,“ vysvetľuje finančný analytik.
Tlak sociálnych sietí
Najčastejšou chybou mladých Slovákov je, že míňajú všetky svoje peniaze na bežné výdavky a zábavu, bez toho, aby si odložili niečo na horšie časy. Finančná rezerva je pritom nevyhnutná na zvládnutie nečakaných situácií, a to je niečo, čo by mal každý budovať ako prvé. Spoliehať sa na spotrebné úvery alebo kreditné karty nie je dobré riešenie.
„Kvôli tlaku sociálnych sietí časť mladých ľudí míňa všetky peniaze na drahé, značkové oblečenie a telefóny, čo nie je dobrý prístup. Kľúčové je nastaviť si svoje výdavky tak, aby som si dokázal vytvoriť finančnú rezervu ideálne vo výške 3 – 6 bežných mesačných výdavkov a následne každý mesiac posielať peniaze do pravidelného investovania,“ hovorí Búlik.
Tí, ktorí si tieto návyky osvoja, majú lepšiu šancu zabezpečiť si pohodlný životný štandard a v budúcnosti dosiahnuť väčšie ciele, ako napríklad kúpu vlastného bývania.
Ako šetriť a do čoho sa oplatí investovať
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké sú najčastejšie chyby pri míňaní peňazí
- Ako a do čoho investovať od prvej výplaty
- Ako sa pripraviť na splácanie hypotéky
- Čo robiť pri problémoch so splácaním dlhov
- 3 základné pravidlá, ako predísť finančným nepríjemnostiam
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika