Sociálne taxíky na Slovensku uľahčujú ľuďom život. Každé mesto môže mať podobnú službu

  • V niektorých mestách zaviedli sociálny taxík
  • Určený je pre starších alebo imobilných ľudí
Logo Taxi a dôchodcovia na prechádzke
Ilustračný obrázok Unsplash/@waldemarbrandt67w, Unsplash/WJ
  • V niektorých mestách zaviedli sociálny taxík
  • Určený je pre starších alebo imobilných ľudí

Niektorí dôchodcovia sú na všetko sami a nemajú nikoho, kto by im mohol pomôcť. Týka sa to viacerých aspektov života, akým je napríklad aj doprava, s ktorou často majú problémy.

Viaceré mestá sa preto rozhodli, že zavedú službu sociálny taxík. Ako uvádza TA3, vozidlá sú určené pre starších a imobilných ľudí, ktorí sa pre svoj zdravotný stav nemajú ako dopraviť k lekárovi, na úrad alebo na poštu. Táto služba funguje už mesiac aj v Považskej Bystrici.

Uľahčenie života

Mnohí títo ľudia sú často odkázaní na nepravidelné spoje či privolanie sanitky. Nová sociálna služba im vďaka presnosti značne uľahčuje životy.

„Oni vlastne na tú danú hodinu v ten deň prídu. Naložia si nás a pekne si nás vyložia. Vlastne ja nemám žiadne starosti. Oni sa o všetko postarajú,“ tvrdí pre TA3 pani Vladimíra, ktorá chodí pravidelne so svojou dcérou na vyšetrenia a rehabilitácie.

V rámci mesta odvezie sociálny taxík starších alebo imobilných ľudí na vyšetrenia k lekárovi, na úrad alebo na poštu za symbolickú sumu. Mesto Považská Bystrica tento problém evidovalo už dlhšie.

„Naozaj sme v podstate už dlho evidovali, že aj v Považskej Bystrici, tak ako všade na Slovensku, sú ľudia, ktorí majú výrazné zdravotné znevýhodnenie alebo sú teda ťažko zdravotne postihnutí a majú veľký problém s individuálnou prepravou,“ informovala Zuzana Haladejová z oddelenia komunikácie mesta Považská Bystrica.

Vozidlo sociálneho taxíka je špeciálne upravené pre ľudí s invalidným vozíkom. Rozpis na rozvážanie ľudí je dopredu naplánovaný, aby sa predišlo komplikáciám. 

Nedostatok financií

Sociálny taxík funguje už dlhšiu dobu napríklad aj v Starej Ľubovni. Túto prepravnú službu využívajú v meste tí, ktorí na ňu majú nárok a ich počet výrazne stúpa. Ako informujú Ľubovnianske noviny, iba za rok 2021 využilo službu sociálny taxík celkom 273 osôb.

Avšak v Starej Ľubovni majú problémy s jeho financovaním. Prevádzkovateľom služby sociálny taxík je nezisková organizácia Elixír zdravia, ktorá požaduje od mesta zmenu spôsobu financovania prepravnej služby formou finančného príspevku. Chcú tak iba pokryť svoje reálne náklady.

Škola v Záhorskej Bystrici má dostať bazén ako z wellnessu

Poslanec Rudolf Žiak však pripomenul, že mesto je podľa zákona povinné prevádzkovať tento druh sociálnej služby, pričom, ak to nie je schopné zabezpečiť vo vlastnej réžií, môže využiť aj neverejného poskytovateľa.

Primátor mesta Stará Ľubovňa Ľuboš Tomko uviedol, že zo strany štátu dostávajú obce a mestá viaceré kompetencie, avšak bez finančného krytia.

„Čo sa týka sociálneho taxíka, je to oprávnené, aby sme zvyšovali príspevok, ale nie úplne tak, ako to požaduje neverejný poskytovateľ sociálnej služby, lebo ak to trošičku neudržíme na uzde, nie je vylúčené, že výdavky na sociálne služby nepôjdu v 10-tisícoch, ale státisícoch eur,“ uviedol primátor.

Trápi ich aj chudoba

Približne 16 zo 100 Slovákov bolo vlani ohrozených príjmovou chudobou alebo sociálnym vylúčením, 6 zo 100 trpí závažným materiálnym nedostatkom a každý štvrtý nedokáže čeliť vyšším neočakávaným výdavkom. V časoch energetickej krízy a spomaľovania ekonomiky sú tieto výsledky podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka ešte závažnejšie než doteraz, keďže práve títo ľudia budú čeliť najsilnejšiemu tlaku pri plánovaní svojich osobných rozpočtov.

človek drží bankovky a na stole má nákup
zdroj: TASR/DPA/Hendrik Schmidt

Ide najmä o skupiny ľudí ako mnohopočetné rodiny, rodičia samoživitelia, či samostatne žijúci dôchodcovia, kde je zvýšené riziko chudoby, prípadne sociálneho vylúčenia najčastejšie pozorované. Prehĺbiť sa však môžu podľa analytika aj regionálne rozdiely, keďže sociálna situácia je úzko spätná so zamestnaním. „A práve pri nezamestnanosti pozorujeme veľké rozdiely medzi jednotlivými regiónmi,“ skonštatoval analytik.

Podiel obyvateľov ohrozených príjmovou chudobou alebo sociálnym vylúčením sa medziročne zvýšil asi o dva percentuálne body. Je zároveň najvyšší od roku 2017. Ide teda o ľudí, ktorých príjmy sú voči všeobecnej úrovni príjmov v ekonomike nízke, nemôžu si zabezpečiť základné materiálne statky alebo ľudia, ktorí nepracujú, prípadne pracujú málo.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TA3, SITA, Ľubovnianske noviny

Najnovšie videá

Trendové videá