Šokujúca zmena pre mladých lekárov: Absolventi medicíny získajú povolanie rýchlejšie
- Doteraz museli budúci otorinolaryngológovia študovať dva roky
- Zmeny sa budú týkať aj budúcich gynekológov
- Doteraz museli budúci otorinolaryngológovia študovať dva roky
- Zmeny sa budú týkať aj budúcich gynekológov
Na jeseň 2022 sa vláda spolu s Lekárskym odborovým združením dohodli na dôležitých zmenách v zdravotníctve. Súčasťou tejto dohody bolo aj memorandum, v ktorom sa vláda zaviazala upraviť podmienky špecializačného štúdia pre lekárov.
Ako informuje portál tvnoviny.sk, zaviazali sa k tomu, že dĺžku tohto štúdia prehodnotia a skrátia. Cieľom je to, aby bol proces vzdelávania lekárov efektívnejší a menej časovo náročný.
„Trvalo to nakoniec skoro dva roky, kým na tom MZ pracovalo. Dostávame sa tým v atestačnom programe na úroveň EÚ vo väčšine tých špecializačných odborov,“ uviedol pre tvnoviny.sk Peter Visolajský, šéf Lekárskeho odborového združenia.
Skrátenie praxe
Na rozdiel od Slovenska, kde si prax na lôžkovom oddelení otorinolaryngológie vyžaduje dva roky, v Českej republike postačuje iba šesť mesiacov.
„Veľa mladých lekárov po vysokej škole sa z tohto dôvodu rozhodne študovať lekársku prax radšej v ČR, kde je to podstatne jednoduchšie, a u nás je to hlavný dôvod odchodu lekárov zo Slovenska,“ pokračoval Visolajský.
Budúci „krčiari“ teraz absolvujú iba rok praxe.
„Cieľom našich zmien je zjednodušiť vzdelávací proces a zníženie byrokracie,“ informoval Andrej Wallner, hovorca MZ SR.
Žiadne písomné záverečné práce
Tieto zmeny zasiahnu aj budúcich gynekológov, ktorí budú musieť prispôsobiť svoje vzdelávanie novým podmienkam.
„To štúdium nebude trvať päť rokov, ale štyri a pol roka. Treba si uvedomiť, že nie je to určite na úkor odbornosti daného lekára, to skrátenie sa zvyčajne týka šiestich mesiacov,“ ozrejmil Peter Urdzík, profesor v odbore Gynekológia a pôrodníctvo na Lekárskej fakulte UPJŠ a UNLP v Košiciach.
Niektoré špecializácie zrušia povinnosť písomných záverečných prác, ktoré sa v EÚ nevyžadujú. Táto zmena sa dotkne neonatológov, rádiológov a všeobecných lekárov.
Zatiaľ nie je jasné, či skrátenie atestácií zasiahne lekárov, ktorí už praxujú, alebo iba tých, ktorí čoskoro nastúpia do systému. Ministerstvo zdravotníctva pracuje aj na ďalších požiadavkách z memoranda.
Nedostatok peňazí
Zmeny v špecializačnom štúdiu, ako napríklad skrátenie praxe pre budúcich lekárov, sú len jedným z krokov, ktoré ovplyvnia slovenské zdravotníctvo. Lekárske organizácie však zároveň upozorňujú na hlbší problém, ktorý sa týka financovania celého systému.
Ako sme ťa informovali, nedostatok peňazí môže prinútiť lekárov spoplatniť vyšetrenia alebo zatvoriť ambulancie. Táto situácia by vážne ovplyvnila budúcich aj súčasných pacientov. Vláda preto čelí tlaku, aby zabezpečila chýbajúcich 300 miliónov eur na udržanie zdravotnej starostlivosti do konca roka.
Lekári varujú, že im došli finančné rezervy. Bez ďalších peňazí nebudú schopní udržať svoje ambulancie v prevádzke na doterajšej úrovni.
„Naozaj sa na Slovensku dostávame do situácie, keď ambulantná starostlivosť začína byť výdobytkom tých, ktorí si ju môžu zaplatiť,“ uviedla prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová pre tvnoviny.sk.
„Treba povedať, že nielenže budú nezmluvní, jednoducho tie ambulancie sa budú zatvárať a už sa nikdy neobnovia,“ vysvetľuje prezident Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení (APAZ) Štefan Zelník.
Problémy potvrdzuje aj ušná lekárka zo Senice. Vysoké prevádzkové náklady presahujú platby, ktoré prichádzajú od poisťovní.
„Sú to mzdové náklady, vybavenie ambulancií. Samozrejme, nájom, energie a všetky poplatky,“ ozrejmila Ivana Vrancová.
„Nám nedostatok financií spôsobuje nemožnosť prijímať akéhokoľvek zdravotníckeho pracovníka, či hovoríme o laborantoch, o sestrách. V tejto situácii my nedokážeme zabezpečiť ani chod tých ambulancií, ani rozvoj,“ opisuje Marián Šóth, šéf Asociácie súkromných lekárov.
Zdroje: tvnoviny.sk, Archív SIU, tvnoviny.sk 1