Šokujúce čísla ukazujú, koľko dali Nemci Ukrajine „beštií“. Ako si Leopard 1A5 poradí s ruskými tankami?

  • Nemecko je druhým najväčším podporovateľom Kyjeva po USA
  • Berlín na Ukrajinu poslal desiatky tankov Leopard 1A5
  • Stali sa najrozšírenejším západným tankom v ukrajinskej armáde
leopard 1A5
Archívna fotografia kanadského Leoparda 1A5 Flickr/Alan Wilson
  • Nemecko je druhým najväčším podporovateľom Kyjeva po USA
  • Berlín na Ukrajinu poslal desiatky tankov Leopard 1A5
  • Stali sa najrozšírenejším západným tankom v ukrajinskej armáde

Nemecko je často kritizované ako váhavé, čo sa týka vojenskej pomoci Ukrajine. Zlé jazyky dokonca tvrdia, že pomáha príliš málo. V skutočnosti ale ide o mýtus, aspoň čo sa týka výšky pomoci. Berlín je druhým najväčším podporovateľom Kyjevu, po Spojených štátoch.

Ukazujú to nielen štatistiky Kielovho inštitútu, ale nedávna dodávka tankov Leopard 1A5. Vozidlá prisľúbil Berlín ešte v roku 2023, no ich renovácia a modernizácia zabrala viac času, ako sa pôvodne predpokladalo.

Pôvodne mali Nemci do konca minulého roka poskytnúť Ukrajine 100 Leopardov 1A5. Do marca 2024 prebehla modernizácia iba 30 z nich, prvé kusy boli dodané ešte na konci minulého roka.

Meškanie dodávok tankov malo byť spôsobené zlým stavom vozidiel.

Nemecký portál WirtschaftsWoche uvádza, že aktuálne bolo zrekonštruovaných 60 nemeckých a 30 dánskych leopardov, ktoré sa už nachádzajú na Ukrajine alebo tam práve smerujú.

Ďalších 20 strojov by malo byť hotových do konca júna. Neskôr má byť dodaných ďalších 25 kusov. Ukrajina tak bude disponovať dokopy 135 kusmi tanku Leopard 1A5. To z tohto stroja robí najrozšírenejší západný tank v rukách Ukrajiny.

Kyjev má v úmysle vytvoriť obrnenú brigádu pozostávajúcu len zo starších nemeckých tankov a bojových vozidiel Marder, uvádza Forbes. Tie vykúpila nemecká vláda aj od iných európskych krajín. 

Týmto zariadením má byť vyzbrojená 25. brigáda ukrajinskej armády.

Rýchly, ľahký a presný 

Aj keď sú Leopardy pomerne staré 40-ročné kusy, stále sú to schopné vozidlá. Ak Ukrajinci zvolia správnu taktiku, môžu sa osvedčiť aj v boji.

Počiatok nemeckých Leopardov 1 sa datuje do 60. rokov minulého storočia. Tanky mali súperiť s ruskými strojmi T-55 a T-62. Koncom 70. rokov ich nahradil tank Leopard 2.

Existujúce Leopardy ale dostali vylepšenie známe pod verziou 1A5, čo bola posledná modernizovaná verzia tohto tanku. Ich modernizácia prebehla v 80. rokoch minulého storočia.

Najväčšou slabinou tohto tanku je slabé pancierovane, ktoré má iba 70 mm pancier. Oproti tomu novšie modely pancierovania T-72 majú v najväčšej hrúbke 700 mm pancier. Zo záberov tankov na Ukrajine ale vypláva, že ich Nemci vybavili aj reaktívnym pancierom, ktorý ich má dodatočne chrániť pred protitankovými strelami či dronmi.

Leopard 1A5
zdroj: Flickr/Alan Wilson. Archívna fotografia kanadského Leoparda 1A5

Ďalšou nevýhodou je 105 kanón, ktorý je v porovnaní s T-72 slabší. Leopard 1A5 ale tromfne ruské tanky v presnosti a rýchlosti paľby. Tank má navyše skvelú optiku s nočným videním a systém paľby je riadený počítačom.

Tanky sa vyznačujú výbornou schopnosťou manévrovať, čo je spôsobené práve tenším pancierom. Oproti Leopardovi 2 vážia skoro o polovicu menej, Ukrajinci sa tak nemusia báť, že tanky zapadnú v blatistom teréne.

Moderné tanky ako Challenger 2 či Abrams na Ukrajine čelia práve problému, že sú príliš ťažké a v bahne môžu zapadnúť. Práve neschopnosť pohybu a uviaznutie na jednom mieste môže spôsobiť ich koniec.

Na rozdiel od množstva sovietskych tankov je schopný pohybu aj smerom dozadu. Tento tank je tiež ideálny na strieľanie ešte počas pohybu.

Potrebná je správna taktika 

Portál c4isrnet uvádza, že jednotlivé krajiny NATO, odkiaľ tanky pochádzajú, ich počas rokov ešte nad rámec toho vylepšovali. Napríklad dánske leopardy sa vyznačujú stabilizačným systémom pre 105 mm kanón, vylepšenými detekčnými a komunikačnými systémami, lepším aditívnym pancierovaním, výkonnejším dieselovým motorom a vylepšeným odpružením.

Forbes uvádza, že tieto stroje disponujú systémom riadenia paľby EMES-18, ktorý dostali Leopardy 2. Ide o jeden z najlepších systémov vôbec, pričom kombinuje laserový diaľkomer s balistickým počítačom. Strelcovi stačí na cieľ zamieriť joystickom a laserový diaľkomer a balistický počítač sa následne postarajú o všetky počty a akciu.

Experti si ale myslia, že nemá zmysel porovnávať Leopard 1A5 s „modernými“ ruskými tankami, pretože stret tanku s tankom je na Ukrajine veľmi ojedinelý. Tanky sa využívajú skôr ako palebná podpora, pričom často majú za cieľ ničiť iné ruské obrnené vozidlá, ako sú vozidlá pre pechotu, alebo útočiť na ruské opevnené pozície.

Brazílsky tankový dôstojník Adriano Santiago Garcia uvádza, že nedostatky Leopardov je možné odstrániť správnou taktikou. Aj Brazília má flotilu Leopardov 1A5.

Podľa Garciu sú tieto stroje vhodné napríklad na ostreľovanie nepriateľa vďaka svojej presnosti. Využiť pritom treba terén a kamufláž, aby sa minimalizovala pravdepodobnosť opätovnej paľby. „Nájdenie vyvýšeného miesta,“ uviedol Garcia. „Použitie kamufláže.“

„Velitelia tankov musia študovať, ako manévrovať s vlastnými vozidlami,“ tvrdí dôstojník.

Výhodou Ukrajincov je fakt, že momentálne sú v defenzíve, čo im umožňuje nasadenie práve takejto taktiky.

Zdroje: WirtschaftsWoche, Forbes, c4isrnet, Forbes

Najnovšie videá

Trendové videá