Šokujúci prieskum: Takmer polovica ľudí chodí von aj s príznakmi COVIDu a nevyhýba sa ani návštevám
- Štúdia WHO poukazuje na nezodpovednosť Čechov
- Ak by mali možnosť určite by však využili testovanie
- Vyše polovice našich susedov by sa chcela dať zaočkovať
- Štúdia WHO poukazuje na nezodpovednosť Čechov
- Ak by mali možnosť určite by však využili testovanie
- Vyše polovice našich susedov by sa chcela dať zaočkovať
Takmer polovica Čechov (46%), u ktorých sa prejavili príznaky COVID-19 nezostáva doma. Chodia von, a to aj napriek tomu, že majú koronavírus. Vyplýva to zo štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Erfurtskej univerzity v Nemecku, na ktorej sa podieľali aj české inštitúcie. Prieskum bol vykonaný medzi tisíckou respondentov vlani v auguste, novembri a tento rok v januári.
Podľa vedcov to môže byť jedna z príčin masívneho šírenia koronavírusu na území Českej republiky. „Domnievajú sa, že sú na infekciu náchylní, ale očakávajú ľahký priebeh. V českej spoločnosti je veľký podiel tých, ktorí preferujú osobnú slobodu pred ohľadom na iných, čo sa ukazuje v čase pandémie ako veľmi nevýhodné,“ komentovala výsledky štúdie Helena Hnilicová z 1. Lekárskej fakulty Karlovej univerzity v Prahe.
Česi sa navštevujú jedna radosť
Za vysoké riziko považuje koronavírus celkom 18 percent opýtaných. Toto číslo sa pritom od začiatku pandémie významne nezmenilo. TASR uvádza, že podľa štúdie WHO sa v Česku najviac dodržiava pravidlo 3R – ruky, rúška, rozostupy, a to najmä u seniorov, žien a ľudí, ktorým sa pre koronavírusovú epidémiu zhoršila ekonomická situácia.
Naopak najmenej sa Česi držia odporúčania nenavštevovať svojich príbuzných. Podľa prieskumu chodí na rodinné návštevy stále 41% ľudí.
Česi by sa radi testovali aj očkovali
Viac ako polovica respondentov si myslí, že ak by mali možnosť, nechali by sa otestovať. Podľa Aleny Šteflovej z Českej lekárskej spoločnosti Jana Evangelistu Purkyně súvisí vysoká ochota Čechov k testovaniu s tým, že nechcú ohroziť svojich blízkych. Viac než 70 percent respondentov tiež uviedlo, že by v prípade nákazy nahlásili hygiene svoje kontakty pravdivo. Šteflovú prekvapilo vysoké číslo.
Štúdia sa zaoberala aj prístupom Čechov k očkovaniu. Kým minulý rok v auguste by sa nechalo zaočkovať 40 percent respondentov, na jeseň ich podiel klesol na 37 percent a v januári sa chce zaočkovať vyše polovica. Čechov motivuje k očkovaniu napríklad to, že s vakcínou proti koronavírusu nie sú spojené výrazné vedľajšie účinky. Ľudia tiež očkovanie vnímajú ako hlavný prostriedok k návratu do bežného života.
Zdroje: WHO, TASR, ČLS