Soľ ako skrytý zabijak: Jej nadmerné množstvá sa nachádzajú v úplne bežných potravinách (ZOZNAM)

  • Veľké množstvá soli môžu spôsobovať zdravotné problémy
  • Nachádza sa prevažne v spracovaných potravinách
  • Väčšinu z nich máme na stole bežne
Škodlivé potraviny môžeš mať v chladničke aj ty.
Ilustračné foto Unsplash/Darrien Staton
  • Veľké množstvá soli môžu spôsobovať zdravotné problémy
  • Nachádza sa prevažne v spracovaných potravinách
  • Väčšinu z nich máme na stole bežne

Soľ je tichý zabijak. Ako sme ťa informovali v tomto článku, nadmerný príjem soli môže znamenať rôzne zdravotné riziká. Aj farmaceutka Natália Radošinská z trnavskej lekárne Dr. Max varuje pred rizikami spojenými s presoľovaním stravy.

Okrem zvýšeného krvného tlaku a kardiovaskulárnych problémov môže dlhodobé nadmerné solenie viesť aj k rakovine žalúdka, obezite, osteoporóze, Meniérovej chorobe či problémom s obličkami.

Portál Pravda upozorňuje, že soľ sa nemusí nachádzať len v potravinách ako čipsy či polotovary. Možno máš práve teraz doma potravinu, ktorá sa síce tvári nevinne, ale obsahuje veľké množstvá „skrytej soli“.

Bežné potraviny

Spravodajský portál píše, že svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča, aby denný príjem soli nepresahoval 5 gramov soli denne, čo je približne jedna čajová lyžička. Znamená to, že denne by si mal skonzumovať maximálne 2 000 mg sodíka.

Americké zdravotnícke organizácie ako American Heart Association odporúčajú ešte prísnejší limit. Podľa nich by si mal znížiť denný príjem sodíka na 1 500 mg sodíka (asi 3,75 gramu soli) denne. To platí najmä pre ľudí s vysokým krvným tlakom alebo inými rizikovými faktormi pre srdcové ochorenia.

Potraviny obsahujúce skrytú soľ:

  • Sójová omáčka – obsah sodíka: 5 500 – 7 000 mg na 100 ml
  • Spracované mäso (slanina, šunka, klobásy) – obsah sodíka: 1 300 – 2 000 mg na 100 g
  • Konzervované polievky – obsah sodíka: 1 000 – 1 800 mg na porciu
  • Tavený syr (napr. americký syr) – obsah sodíka: 1 200 – 1 600 mg na 100 g
  • Nakladaná zelenina a olivy – obsah sodíka: 1 000 – 1 500 mg na 100 g
  • Mrazené jedlá (pizza, lasagne) – obsah sodíka: 500 – 1 500 mg na porciu
  • Rôzne omáčky a dressingy (napr. šalátové omáčky) – obsah sodíka: 700–1 200 mg na 100 g
  • Slané snacky (čipsy, praclíky) – obsah sodíka: 500 – 1 200 mg na 100 g
  • Fast-food občerstvenie (hamburgery, hranolky, vyprážané kurča) – obsah sodíka: 600 – 1 200 mg na porciu
  • Chlieb a pečivo – obsah sodíka: 400 – 700 mg na 100 g

Zdroj: Pravda

Zdravotné riziká

Choroby spôsobené nadmernou konzumáciou soli podľa farmaceutky Radošinskej netreba podceňovať. „Takto neliečené ochorenia môžu viesť k invalidite alebo smrti v dôsledku mŕtvice, k zlyhaniu srdca alebo obličiek,“ upozorňuje pre TASR.

Mnohí si neuvedomujú, že soľ sa skrýva aj v bežných potravinách. Údeniny, mrazené mäso s prísadami, konzervy, paštéty, údené a konzervované ryby či syry obsahujú značné množstvo skrytej soli.

Dokonca aj častá konzumácia minerálnych vôd s vysokým obsahom sodíka môže spôsobiť opuchy nôh, bolesti hlavy alebo únavu. Ako sa teda chrániť pred nadmerným príjmom soli?

„Dbajte na príjem čerstvých potravín a minimalizujte konzumáciu spracovaných potravín. Vyberajte si potraviny so zníženým množstvom sodíka (menej ako 120 miligramov sodíka na 100 gramov). Pri varení používajte čo najmenšie množstvo soli. Na dochutenie využívajte bylinky a jednozložkové korenia,“ odporúča Radošinská.

Je dôležité vyhnúť sa hotovým omáčkam, dresingom a instantným výrobkom, ktoré často obsahujú vysoké množstvo soli. Namiesto toho sa odporúča pripravovať jedlá z čerstvých surovín a kontrolovať množstvo pridávanej soli. Farmaceutka tiež vyvracia rozšírený mýtus o existencii „zdravej soli“.

„Zdravá soľ jednoducho neexistuje. Existujú rôzne druhy solí – morská, himalájska, dokonca aj dietetická soľ,“ vysvetľuje. Uvedomenie si skrytých zdrojov soli v našej strave a prijatie opatrení na zníženie jej príjmu môže významne prispieť k zlepšeniu nášho celkového zdravia a predchádzaniu vážnym ochoreniam.

Zdroje: Pravda, Archív Startitup, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá