„Som bohatý a nemám tušenie, čo robiť so svojím životom.“ Milionár prehovoril o temnej stránke úspechu
- Vinay Hiremath predal svoj startup za 975 miliónov dolárov
- Po nadobudnutí bohatstva zistil, že peniaze šťastie neprinášajú
- Vinay Hiremath predal svoj startup za 975 miliónov dolárov
- Po nadobudnutí bohatstva zistil, že peniaze šťastie neprinášajú
Vinay Hiremath, spoluzakladateľ startupu Loom, odhaľuje nečakanú tvár úspechu. Po predaji svojej spoločnosti za 975 miliónov dolárov čelí existenčnej kríze a pocitu prázdnoty. O svoje skúsenosti sa podelil v blogovom príspevku s názvom „Som bohatý a nemám tušenie, čo robiť so svojím životom“, kde opisuje osobné dilemy a stratu jasného cieľa, ktoré nasledovali po dosiahnutí obrovského bohatstva.
Ako Vinay Hiremath založil Loom
Ako uvádza Business Standard, Vinay Hiremath, narodený v roku 1991, študoval na University of Illinois v Urbana-Champaign. Po dvoch rokoch opustil univerzitu a presťahoval sa do Palo Alta v Kalifornii, aby naplno rozvinul svoju vášeň pre startupy. V roku 2018 sa dostal na prestížny zoznam Forbesu 30 pod 30.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Jeho kariéra začala v Silicon Valley, kde pracoval ako softvérový inžinier v startupe Backplane, ktorý sa špecializoval na budovanie online komunít. Práve tu sa stretol so Shahedom Khanom, budúcim spoluzakladateľom Loomu. Okrem svojich profesionálnych aktivít Hiremath investoval aj do inovatívnych projektov, ako je Enterpret Company.
Začiatkom roku 2010 spojil svoje sily s Joeom Thomasom a Shahedom Khanom a spoluzaložil Loom, platformu na zdieľanie videí, ktorá umožňuje používateľom jednoducho vytvárať a distribuovať krátke videá. Loom dnes podľa Forbesu využíva viac ako 14 miliónov používateľov a 2 milióny firiem.
Začiatky Loomu však neboli jednoduché. Spoločnosti hrozil bankrot a Hiremath musel financovať prevádzku prostredníctvom svojich kreditných kariet. Napriek tomu rozšíril tím z nuly na 250 ľudí a zabezpečil financovanie vo výške 200 miliónov dolárov. V roku 2023 dosiahol vrchol svojho úsilia, keď Atlassian odkúpil Loom za 975 miliónov dolárov.
Prehodnotil svoje životné priority
Po získaní rozprávkového bohatstva sa Hiremathov pohľad na svet výrazne zmenil. „Po predaji svojej spoločnosti som sa ocitol v situácii, že už nikdy nebudem musieť pracovať. Všetko sa zdá ako vedľajšia úloha, no nie v inšpiratívnom zmysle,“ uviedol na svojom blogu.
„Už nemám rovnaké motivácie, ako sú zarábanie peňazí alebo dosahovanie spoločenského statusu. Mám neobmedzenú slobodu, no neviem, ako ju využiť. Úprimne, nie som práve najoptimistickejší, pokiaľ ide o život,“ priznáva otvorene.
Podľa Czechcrunch dostal Vinay Hiremath ponuku zostať v Loome a pokračovať pod vedením nového vlastníka, pričom odmena za jeho účasť by zahŕňala ďalších 60 miliónov dolárov.
„Zarobil som viac peňazí, než som si kedy dokázal predstaviť. Keď nadobudnete takúto čiastku, začnete uvažovať o bizarných veciach,“ vysvetľuje. Ponuku nakoniec odmietol, pretože nechcel pracovať vo veľkej korporácii pre internú politiku v nej a pomalé tempo zmien.
Hľadanie nového zmyslu života
Vinay Hiremath sa rozhodol preskúmať vlastné limity a počas svojho hľadania nového zmyslu života podnikol odvážny krok – chcel pokoriť šesťtisícovku v Himalájach a to bez akýchkoľvek skúseností s horolezectvom či špeciálneho tréningu.
Napriek problémom, ktoré ho na ceste sprevádzali, zdolal dva vrcholy. „Nechápem prečo, ale pravdepodobne to súvisí s tým, že som nemal najlepšie detstvo,“ vysvetľuje, prečo ho priťahujú fyzicky a mentálne náročné výzvy.
Ďalšou skúsenosťou bola účasť v poradnej skupine zameranej na efektivitu vlády, známej ako DOGE (Department of Government Efficiency), ktorú založil novozvolený prezident Donald Trump. Skupinu vedú Elon Musk a podnikateľ Vivek Ramaswamy.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Nasledujúce štyri týždne môjho života sa skladali zo stoviek telefonátov s najmúdrejšími ľuďmi, s ktorými som kedy hovoril, z práce na rôznych projektoch, o ktorých rozhodne nie som schopný hovoriť, a z poznávania toho, ako je vláda úplne nefunkčná,“ opisuje Hiremath.„Potreboval som sa vrátiť k nejednoznačnosti, zamerať sa na svoje neistoty a byť s nimi na chvíľu v pohode. DOGE ich nedokázal napraviť.“
V súčasnosti žije na Havaji, kde sa venuje štúdiu fyziky. Snaží sa rozšíriť svoje obzory a pripravuje sa na založenie ďalšieho startupu, tentoraz zameraného na tvorbu hmotných produktov. „Pri učení som šťastný – je to cieľ sám osebe, a aj keď tieto snahy nikam nevedú, je to v poriadku,“ zdôrazňuje.
Zároveň však zostáva konfrontovaný s pocitom, že niektoré otázky stále ostávajú nezodpovedané. „Čo je zlé na tom byť bezvýznamný? Prečo je také ťažké sklamať ľudí? Možno to raz zistím,“ uzatvára Vinay Hiremath.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Vinay, Business Standard, Czechcrunch